Na Kursku prý byla vzpoura

  15:41aktualizováno  15:41
Na ruské jaderné ponorce Kursk, která loni v srpnu havarovala v Barentsově moři se 118 členy posádky na palubě, byla vzpoura. Píše to ruský týdeník Versija s odvoláním na údajné účastníky záchranné operace. Autor článku tvrdí, že o povstání na lodi psal námořník Dmitrij Kolesnikov, v jehož kapse byl nalezen dopis na rozloučenou.

ZKÁZA KURSKU

Kursk se potopil za dosud nejasných okolností při vojenském cvičení v Barentsově moři. Dosud leží 107 metrů pod hladinou, nakloněn na bok v úhlu 60 stupňů. Místo neštěstí leží asi 80 kilometrů od  poloostrova Kola, zhruba 280 kilometrů severovýchodně od Murmansku.

Poté, co bylo námořníkovo tělo vyzvednuto z mořského dna, zveřejnily úřady část jeho předsmrtného poselství. Vedení severní flotily tehdy tvrdilo, že další část byla osobní pro důstojníkovy příbuzné. Kolesnikov ale podle týdeníku Versija psal o vzpouře.

Lékař: důstojníka posádka surově zbila
Autor textu uvedl, že mluvil s vojenským lékařem, který byl přítomen pitvě. Sedmadvacetiletý Kolesnikov prý měl zlomená žebra a nos. Na obličeji měl modřiny. "Z toho lze vyvodit závěr, že kapitána Kolesnikova bili. Bili jej námořníci z divize BČ-5... Lékařům nařídili mlčet," píše se v článku.

Kolesnikov litoval, že nemá zbraň
Kolesnikov prý byl jediným důstojníkem, který zůstal v kormidelní části ponorky. Když se chtěli námořníci dostat do centrální části lodi, jejich velitel jim to nepovolil. Proto prý Kolesnikova surově zbili. Na lístku prý byla slova: "Všechny bych je postřílel," píše týdeník. Důstojník také litoval, že velitel úseku nemá zbraň.

Město Severomorsk je pro veřejnost uzavřeno
Autor článku tvrdí, že ve městě Severomorsk, kde ponorka kotvila, se o těchto věcech všeobecně ví. Město je však formálně pro veřejnost i novináře uzavřené. Velení flotily jakékoli informace kolem havárie Kursku tají.

Vyzvednutí ponorky se prý nijak nepřipravuje
Podle novináře, který se údajně do Severomorsku dostal, když uplatil hlídku krabičkou cigaret, se důstojníci ze Severní flotily staví skepticky k oficiálním prohlášením o chystaném zvedání ponorky. Nikdo se totiž údajně k této operaci nepřipravuje. Podle některých názorů bude nejmodernější ruská ponorka v nejlepším případě zalita v moři betonovým sarkofágem.


Co bylo podle velitele námořnictva Vladimira Kurojedova na lístku
"Je 13.15. Všichni muži ze sekce šest, 7 a osm se přesunuli do sekce devět. Je tady 23 lidí. Takhle jsme se všichni rozhodli, protože nikdo z nás odtud nemůže uniknout."  V dopise prý jsou nezřetelně napsána čísla 13 a 5 a dále slova - "Tohle píšu ve tmě poslepu."

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Další z rubriky

Jedna jachta a šest letenek. Plavba Grety přes Atlantik ekologická nebude

Aktivistka Greta Thunbergová míří na konferenci do USA, kvůli emisím pluje na...

Kapitán jachty vezoucí do New Yorku ekologickou aktivistku Gretu Thunbergovou se do Evropy vrátí letecky. Tento způsob...

Trump by rád koupil Grónsko, podle Dánů je to špatný vtip

Američtí klimatologové a oceánologové monitorují na západě Grónska rozpad...

Americký prezident Donald Trump uvažuje o nákupu Grónska, které je v současnosti součástí Dánského království. List The...

Dvacet let s Putinem. Ohlédněte se za vládou velkého loutkáře z Kremlu

Předvolební vystoupení ruského prezidenta Vladimira Putina v moskevské Manéži...

Už dvacet let vládne Vladimir Putin největší zemi světa. Bývalý agent KGB Rusko stabilizoval, zkrotil odbojné regiony i...

Najdete na iDNES.cz