Na kambodžský trůn usedl student z Prahy

  16:59aktualizováno  16:59
Na kambodžský trůn usedl nový král, jednapadesátiletý Norodom Sihamoni. Mluví plynně česky a rád čte Babičku Boženy Němcové. Stejně jako mnoho jeho krajanů totiž vystudoval v Praze. Syn odstupujícího panovníka Norodoma Sihanuka žil v české metropoli celkem třináct let.

Syn krále Sihanuka a královny Monineath (jeho jméno tvoří počáteční slabiky jmen rodičů) se již v osmi letech rozhodl, že se stane tanečníkem.

Československé velvyslanectví v Paříži tehdy jako jediné kladně odpovědělo na žádost rodičů a nabídlo jim, že malý princ může získat taneční vzdělání v Praze. Chlapec tu vystudoval konzervatoř a balet na Akademii múzických umění.

V Praze bydlel Sihamoni na kambodžském velvyslanectví. Podle svých přátel žil jako nenáročný a pracovitý student. Princ se po ukončení AMU v roce 1975 vydal studovat filmovou vědu do Severní Koreje. O rok později se však vrátil do Kambodže.

Jeho otec byl mezitím v roce 1970 svržen a spojil se s Rudými Khmery proti pučistům Lon Nola. Po skončení občanské války se stal formálně znovu hlavou státu, polpotovci ale celou rodinu tři roky drželi v domácím vězení v Phnompenhu.

Sihamoni čelil nesnesitelnému duševnímu vypětí mimo jiné tak, že si ve sprše tajně zpíval české lidové písně. Rudí Khmerové mu spálili i všechny české knihy, včetně Babičky Boženy Němcové, která na něj silně zapůsobila.

Přesto mohl hovořit o štěstí. Unikl totiž osudu pěti sourozenců, které Rudí Khmerové zabili stejně jako dva miliony dalších Kambodžanů. Těsně před vietnamskou invazí uprchl do Číny, kde krátce pomáhal otci jako tajemník.

Později vstoupil do buddhistického kláštera a na půl roku se stal mnichem. Ještě jednou pobýval v KLDR a nakonec se usídlil ve Francii. V Paříži založil taneční školu, kde v 80. a 90. letech vyučoval balet a klasický khmerský tanec.

Po podpisu mírové dohody v Kambodži v roce 1992 zastupoval zemi v OSN a od roku 1993 působil jako velvyslanec při UNESCO.

Většinu svého života strávil novopečený král mimo Kambodžu, lidé ho příliš neznají. Nemá ani tolik politických zkušeností jako jeho nevlastní bratr Norodom Ranariddh, který je předsedou parlamentu a léta bojuje s premiérem Hun Senem.

Premiér údajně podpořil Sihamoniho jen proto, že ho považuje za politicky slabého. Stejně posuzovali Francouzi v roce 1941 Sihamoniho otce. Domnívali se, že ho snadno ovládnou, místo toho se král postavil do čela boje za nezávislost.

Sihamoni je svobodný a bezdětný. Mluví khmersky, plynně česky a francouzsky, dobře anglicky a rusky. Nejmenovaný diplomat ho popsal jako otevřeného, srdečného, sympatického člověka, který má v UNESCO výbornou pověst.

Je jediným Sihanukovým potomkem, kterému otec tyká. Jednaosmdesátiletý král Norodom Sihanuk před týdnem ze zdravotních důvodů abdikoval

Sihamoni směl znovu přijet do Československa až po roce 1989. Od té doby tu byl několikrát. V roce 2002 zašel také poděkovat své někdejší pražské učitelce.

Nový kambodžský král Norodom Sihamoni má mnoho vazeb na Českou republiku, kde třináct let žil. (archivní snímek z roku 2002)

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Černobyl na prodej. Lidé ve velkém nakupují předměty ze sovětské éry

Na internetu je možné zakoupit stejné plynové masky, které používaly vojáci v...

Seriál Černobyl přitáhl celosvětovou pozornost. Na místo jaderné katastrofy proudí davy turistů, uživatelé sociálních...

Vyšetřovatelé obvinili čtyři separatisty z útoku na malajsijské letadlo MH17

Malajský vyšetřovatel u trosek sestřeleného letu MH17 na Ukrajině (22. července...

Z odpovědnosti za sestřelení malajsijského letounu na lince MH17 na východě Ukrajiny budou souzeni Rusové Igor Girkin,...

Nucený odsun. Ruská obec nechala kvůli potyčkám vystěhovat stovky Romů

Obec Čemodanovka na západě Ruska. Po hromadné rvačce se odtamtud musely...

Více než 600 Romů minulý týden spěšně opustilo své domovy v ruské vesnici Čemodanovka poté, co se dostali do sporu se...

Najdete na iDNES.cz