Na jednoho živého přijde patnáct mrtvých. Ilustrační snímek

Na jednoho živého přijde patnáct mrtvých. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na jednoho živého člověka připadá patnáct mrtvých, spočítali vědci

  • 198
Počet obyvatel na Zemi přesáhl podle OSN v říjnu sedm miliard. Kolik ale bylo těch, kteří žili a zemřeli před námi? Americký výzkumný ústav Population Reference Bureau se o jejich součet pokusil a přišel na to, že dosud žilo kolem 107 miliard lidí. Na jednoho živého tak připadá patnáct mrtvých.

Někdy se říká, že na Zemi žije víc lidí, než kolik jich kdy zemřelo. Tato myšlenka pomáhá šířit představu, že populace roste příliš rychle. Faktem také je, že ve srovnání s dneškem žilo v minulosti lidí mnohem méně. Objevují se tak domněnky, že živí mohou přečíslovat mrtvé.

Ale je tomu opravdu tak? Vědci z amerického ústavu zvaného Population Reference Bureau se na tuto otázku pokusili odpovědět. Počty živých, které jsou k dispozici, jsou přitom celkem důvěryhodné. Problém nastává, když se mají spočítat mrtví: jak to udělat a kdy vlastně začít?

Výzkumnice Wendy Baldwinová za výchozí bod označila okamžik, kdy se na Zemi objevil Homo sapiens. Pak s kolegy řešila další problém: že prakticky neexistují informace, kolik žilo lidí v dávné minulosti. Vědci tato čísla museli kvalifikovaně odvodit.

Počty vědci vykalkulovali na základě porodnosti

Počty obyvatel planety vykalkulovali na základě porodnosti. Zatímco dnes se v průměru narodí ročně 23 dětí na tisíc obyvatel, v dávných dobách lidstvo podle Baldwinové potřebovalo ke svému zachování alespoň 80 porodů na tisíc obyvatel ročně. Experti vycházeli z toho, že se lidé dožívali nižšího věku a málo z nich se tak dočkalo vlastních dětí.

"Dnes se očekávaná délka života pohybuje mezi 75 až 80 lety, což bylo dříve naprosto nemyslitelné. Odhadujeme, že ve středověku se toto číslo pohybovalo někde na hranici mezi deseti až dvanácti lety. To znamená, že mnoho lidí se nikdy nedožilo dospělosti, a nemohli tak na svět přivést svoje vlastní děti," říká Baldwinová.

Odhad 80 narozených na tisíc obyvatel se zdá podle dnešních měřítek velmi vysoký, ale ve skutečnosti je to konzervativní odhad počítající s velmi pomalým populačním růstem nesrovnatelným s tím dnešním.

Dohromady žilo na Zemi 107 miliard lidí

Údaje pak pomáhal zpřesňovat technologický rozvoj. "Psané záznamy existují od doby, co se státy začaly zajímat o své obyvatele a sčítat je, aby od nich vybraly daně," uvedla Baldwinová. Od roku 1800 a krátce před tím se přesnost dat radikálně zlepšuje. "S vysokou mírou pravděpodobnosti můžeme říct, že zhruba v této době se počet obyvatel na Zemi pohybuje kolem miliardy."

Vysvětluje, že tyto údaje umožní také velkou přesnost ohledně počtu všech lidí, kteří kdy na Zemi žili, protože populace začala radikálně růst právě v této době. To znamená, že i v případě, že odhady o předchozích dobách nebudou úplně přesné, se nijak dramaticky výsledný poměr mrtvých k živým nezmění.

Jaká jsou tedy výsledná čísla? Podle odhadů žije dnes na Zemi sedm miliard lidí, přičemž celkově jich dohromady žilo 107 miliard. To znamená, že se ani zdaleka nepřibližujeme okamžiku, kdy by počet živých přerostl počet mrtvých. Ve skutečnosti připadá na jednoho žijícího asi 15 zemřelých.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video