Osudy pachatelů teroristických útoků v Paříži zmapoval deník The Guardian. Všichni tři byli Francouzi, kteří vyrostli a také se radikalizovali v Paříži. Deník Libération je nazval dětmi Francie.
Chérif Kouachi, mladší z bratrů útočících na redakci Charlie Hebdo, podle Guardianu neměl jednoduché dětství a na prahu dospělosti ho uchvátil radikální islám. V té době se také spřátelil s Amédym Coulibalym, jenž přepadl košer obchod v centru města. Said, starší z bratrů, stál poněkud stranou a nebyl kriminálník. Trojici však spojovala myšlenka džihádu, o které se dozvěděli od radikálních učitelů.
Teror v PařížiPŘEHLEDNĚ: Teror v Paříži v otázkách a odpovědích PIETA: Milionový pochod v Paříži ŽIDÉ: Zvažují návrat do Izraele GLOSA: Hon končí, vlna emocí potrvá HRDINOVÉ: Muž v krabici a otec v mrazáku KOMPLICKA: Družka teroristy střílí z kuše OBRAZEM: Masakr dominuje titulním stránkám PŘEŽIVŠÍ: Stáli jsme jako zombie CHARLIE HEBDO: Satira na život a na smrt |
Chérif Kouachi se narodil v roce 1980 do rodiny imigrantů z Alžírska. Měl čtyři další sourozence a když mu bylo 10 let, rodiče se o něj z neznámého důvodu přestali starat. Od té doby vyrůstal v pečovatelských domovech mimo hlavní město Francie. V 18 letech se však do Paříže spolu se svým starším bratrem vrátil. Chodil se modlit do mešity a zároveň navštěvoval kluby, skládal rap, kouřil hašiš a pil. Podle Guardianu byl jeho život během dospívání chaotický.
Vše zřejmě změnilo setkání s charismatickým Faridem Banyettou, kterého Chérif potkal v mešitě. Farid ve svém bytě pořádal semináře o džihádu, což Kouachiho fascinovalo. Scházela mu rodina a ve skupině, kterou Benyettou vedl, tak nacházel podporu.
„Byly to děti, s nízkým vzděláním, bez politických cílů. Byli nezkušení, žili na okraji společnosti, neměli zaměstnání a páchali drobné zločiny. Jejich mentor byl stejně starý, byl to však manipulátor. A oni díky němu nalezli svou identitu,“ vysvětlil francouzský novinář Jacques Follorou.
Benyettova skupina byla podle deníku Le Monde jednou z prvních džihádistických škol ve Francii. Její členové chodili společně běhat, aby si vybudovali kondici, a od roku 2004 po vpádu do Iráku se učili zacházet se samopaly. Většina z jejích členů se také do Iráku vydala a Chérif je zřejmě v roce 2005 chtěl následovat. Policie ho však zadržela na letišti, když mířil do syrského Damašku.
Soud jej poslal na tři roky do vězení, odkud byl po 18 měsících podmínečně propuštěn. Právě v přeplněné věznici se však Chérif setkal s Coulibalym a po dobu sedmi měsíců spolu byli ve stejném vězeňském křídle.
Policie zveřejnila záběry ze zásahů proti teroristům:
Horkokrevný člověk z problémového předměstí
Amédy Coulibaly se narodil rodičům z Mali. Vyrůstal v problematickém pařížském předměstí Grigny. V této oblasti panuje chudoba, obchod s drogami a pašují se zde zbraně. Dětská kriminalita je tu běžná, stejně jako útoky na policii.
Právník Coulibalyho vzpomíná na svého klienta jako na horkokrevného člověka. Prvním kriminálním činem bylo vyloupení obchodu se sportovním oblečením. Později byl Coulibaly souzen za ozbrojenou bankovní loupež.
Ve vězení se navíc Coulibaly spolu s Chérifem setkali se svým budoucím džihádistickým učitelem jménem Džamel Beghal. Toho francouzská tajná služba označovala za hlavního náboráře al-Káidy v Evropě.
Po odsloužení trestu se Coulibaly nechal zaměstnat v továrně Coca-Coly a dal se dohromady s Hayat Boumeddieneovou. Dál však navštěvoval Beghala, stejně jako mladší Kouachi.
Poté se Coulibaly znovu dostal do vězení, policie u něj našla velké množství kalašnikovů spolu s municí. Na jaře 2014 byl propuštěn za dobré chování. O necelý rok později už spolu s bratry Kouachiovými koordinoval krvavé útoky.
Coulibaly se na videu přihlásil k islamistům:
Poslední z bratrů pomáhal al-Káidě v Jemenu
Během útoku na Charlie Hebdo se však na střelbě nejvíc podílel starší z obou bratrů Said Kouachi. Jako jediný z celé trojice přitom ve Francii nebyl ve vězení. Policie ho však vyslýchala v roce 2005, když se jí podařilo rozbít džihádistickou buňku, která vysílala dobrovolníky do Iráku, aby tam pomáhali al-Káidě.
Podle tajné služby v Jemenu strávil Said v této zemi několik měsíců. A v roce 2012 byl spolu s dalšími cizinci deportován. Oba bratři byli na seznamu nežádoucích, kterým Spojené státy nedovolovaly přicestovat do země.
Před útokem na Charlie Hebdo žil Said se svou manželkou a dětmi. Podle sousedů to byl samotář.
Policie dál pátrá po dalších až šesti členech teroristické buňky. Úřady jsou přesvědčeny, že teroristé, které policisté zastřelili, měli komplice. Tato úvaha vychází ze skutečnosti, že v neděli po likvidaci útočníků se dostal na internet videozáznam, na kterém Coulibaly předem vysvětluje, jak mají útoky proběhnout.