Mysleli jsme, že to jsou zvláštní efekty, popisují masakr v kině svědci

  13:16aktualizováno  14:25
Vstoupil do sálu, vhodil do něj plechovku s plynem a začal střílet. Tak popisují svědci masakr na premiéře nejnovějšího filmu o Batmanovi v americkém Denveru. Někteří si nejprve mysleli, že to jsou speciální efekty a součást promítání. Maskovaný střelec ale zabil nejméně 12 lidí, dalších 38 zranil.

Muž s plynovou maskou na tváři vstoupil do sálu asi půl hodiny po začátku filmu. "Během první akční scény ve filmu přišel zprava chlap v černém, s černou maskou. Nejdříve jsem si myslel, že je to součást filmu. Pak vhodil do davu slzný plyn a lidi začali panikařit. On vytáhl zbraň a začal střílet. Nevěděl jsem, jestli je to realita, nebo sen," popsal začátek masakru Chayyiel Jackson.

Ve stejném sále byl i Paul Otermat se svou přítelkyní. I on popisuje, jak střelec vhodil do sálu plechovku s plynem. Neřekl prý ani slovo a začal střílet.

Masakr v Denveru

"Vešel přes nouzový východ. Na chvíli jsem myslel, že je to součást nějakého reklamního kousku, ale on pak vhodil slzný plyn do davu. Začal do lidí střílet. Zalehli jsme s přítelkyní na zem a skrčili se tak, aby nás neviděl. Vyběhli jsme přes halu a slyšeli další výstřely. Utíkali jsme na parkoviště, skočili do auta a odjeli," vylíčil Otermat televizi Sky News.

V sále, ve kterém řádil střelec, byla i žena, která se televizi BBC představila jako Pam. "Vyhodil do vzduchu plechovku a střelil do ní přímo ve vzduchu. Pak jsem slyšela střelbu ze zbraně. Proplížila jsem se uličkou, východ byl naštěstí blízko mého místa, tak jsem se dostala pryč velmi rychle".

Střílel během akční scény a to lidi zmátlo, popsal návštěvník

Muž, kterého média označila jako čtyřiadvacetiletého Jamese Holmese, začal střílet do lidí v obchodním centru na jihovýchodním předměstí Denveru Aurora, když lidé sledovali půlnoční premiéru posledního filmu o Batmanovi. Dvanáct jich zabil, dalších 38 zranil. Policie už útočníka zadržela a ten je ve vazbě.

Další ze svědků, který seděl ve vedlejším sále, řekl serveru 9News, že slyšel hlasité rány, ucítil kouř. I on si nejprve myslel, že to jsou nějaké speciální efekty, které zařídilo kino k premiéře filmu. Jiný divák popsal, že útočník začal střílet zrovna v době, kdy se promítala střílecí scéna a mnoho lidí proto bylo zmatených.

Fotogalerie

Některé projektily prostřelily stěny a zranily i diváky ve vedlejším promítacím sále. V kině vypukl chaos, lidé prchali ven a v budově ještě stále zněla střelba.

Střelec oděn do neprůstřelné vesty, helmy a plynové masky pak dle některých přeživších pomalu postupoval po schodech a náhodně střílel do lidí kolem něj.

Někteří lidé přitom v kině stihli na mobilní telefony okamžiky hrůzy prý natočit. Je na nich vidět množství kříčících lidí, kteří prchají z budovy. Někteří mají na oblečení krev, popsala televize CNN na svém webu.

Lidé při úprku přes sebe i padali, popsal třicetiletý Benjamin Fernandez. Devatenáctiletá Salina Jordanová listu The Denver Post řekla, že viděla jednu dívku střelenou do tváře a další do břicha, včetně malé holčičky, které mohlo být tak devět let.

James Cameron byl v jednom z vedlejších sálů, když střelba vypukla. Jeho kamarád dostal kvůli plechovce s plynem astmatický záchvat. Když pak vyběhli ven, viděli plno zraněných lidí. "Byla to noční můra. Malá holčička byla zasažena do zad. To je něco, co se mnou zůstane po zbytek života. Ranění lidé byli všude. Bylo to jako z nějakého sci-fi filmu," řekl televizi Fox News.

"Bylo to neskutečné, bylo to jako film," popsal televizi KUSA-TV masakr v denverském kině další svědek, Hayden Miller. Nejprve uslyšel několik ran. "Byly to takové malé jakoby exploze a krátce nato jsme uslyšeli křičet lidi," popsal s tím, že nejprve si myslel, že to byla součást hlasitého filmu ve vedlejším sále.

Pak ale uviděl lidi prchat pryč. Když běželi kolem něj, křičeli, že je v kině střelec, který odpaluje bomby a střílí lidi. "Nedával nikomu šanci utéct... Jsem v šoku, je to šílené, že se něco takového může stát v sále kina, kam se lidé šli bavit," dodal Miller.

Aurofa, Colorado

Aurofa, Colorado


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Začni cvičit. Trump si na mítinku omylem utahoval z váhy svého příznivce

Trhněte si. Americký prezident Donald Trump gestikuluje na předvolebním...

Americký prezident Donald Trump při čtvrtečním setkání s voliči v Manchesteru ve státě New Hampshire omylem zesměšnil...

Brexit bez dohody může ohrozit bezpečnost státu, obává se britská policie

Policejní zásah před britským parlamentem, kde řidič najel do zábran (14. srpna...

Odchod Británie z Evropské unie bez dohody by ohrozil bezpečnost státu, prohlásil podle deníku The Guardian vysoce...

Salvini ustoupil premiérovi Contemu, na Lampeduse se vylodilo 27 migrantů

Jeden z evakuovaných migrantů. (17. srpna 2019)

Téměř tři desítky mladistvých převezla loď italské pobřežní stráže k pevnině, kde jejich vylodění sledovaly skupiny...

Najdete na iDNES.cz