Muž pobodal starostu za homosexualitu

  21:12aktualizováno  21:12
Homosexualita se téměř stala osudnou pařížskému starostovi Bertrandovi Delanoëvi. Ze soboty na neděli ho během tradičních oslav Bílé noci ve francouzské metropoli pobodal nožem do břicha místní recidivista. Policie útočníka zadržela. Motivem jeho činu byla zřejmě starostova homosexualita. Nemám rád politiky a obzvláště homosexuály, prohlásil násilník při výslechu.

Agentura AFP uvedla, že devětatřicetiletý útočník Azedine Berkane je odborníkem na informatiku. Jeho sousedé v Bobigny na pařížském předměstí jej popisují jako velmi klidného člověka. Podle francouzských médií byl už nicméně dříve zapleten do loupeží a obchodů s drogami. Údajně se také dobrovolně léčil na psychiatrii.

Zdravotní stav Delanoëa je po operaci uspokojivý. Pařížská nemocnice Pitié-Salpëtriére oznámila, že starosta zůstane v nemocnici ještě minimálně deset dní. Předpokládá se, že alespoň dva dny stráví na pooperačním oddělení s intenzivní péčí. 

Socialistická poslankyně Ségolene Royalová, která, stejně jako řada dalších politiků, navštívila starostu v nemocnici, uvedla, že Delanoë utrpěl poranění několika zažívacích orgánů. Zasažen byl žaludek i trávící trubice, uvedla Royalová a dodala, že operace, kterou starosta podstoupil, byla složitá.

Letos jde ve Francii už o třetí vážný útok na politiky. V březnu psychicky vyšinutý jedinec postřílel v Nanterre na pařížském předměstí osm radních. V červenci se pak u příležitosti státního svátku dobytí Bastilly pokusil mladý neonacista o atentát na prezidenta Jacquesa Chiraka.

Premiér Jean-Pierre Raffarin proto v neděli prohlásil, že bude potřeba posílit v zemi bezpečnostní opatření. Fakt, že volení zástupci lidu jsou na veřejnosti vystavováni takovému nebezpečí, představuje nebezpečí pro demokracii, prohlásil Raffarin. 

Delanoë byl pobodán přímo na radnici, kterou v noci na neděli otevřel veřejnosti v rámci kulturní akce s názvem "Probdělá noc" v Paříži. Vzhledem k tomu, že chtěl, aby se festival odehrával v přátelské atmosféře, byla zde minimální bezpečností opatření.

Podporu starostovi vyjádřil prezident Jacques Chirac i množství osobností napříč politickým spektrem. K budově, v níž Delanoë po operaci leží, začali lidé přinášet květiny. Zanechávají zde také vzkazy, ve kterých mu přejí hodně sil a děkují za festival, který na sobotní noc radnice připravila.

Socialistický starosta Paříže Bernard Delano mává plavcům v rudě osvětleném bazénu Pointoise v Paříži během kulturní akce Bílá noc. Při této události ho v noci na 6. října napadl nožem recidivista. (6. října 2002)

Autoři: ,
Témata: Homosexualita, LIDEM

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Pompeje vydaly další poklad, archeologové objevili fresku Narcise

Archeologové objevili v atriu bohatě zdobeného domu v Pompejích dobře...

Archeologové objevili v atriu bohatě zdobeného domu v Pompejích dobře zachovalou fresku bájného Narcise, který...

Muellerovi prokurátoři žádají pro exšéfa Trumpovy kampaně přes 24 let vězení

Paul Manafort

Prokurátoři pracující pro zvláštního vyšetřovatele amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Roberta Muellera...

Eurokomisařka Jourová: Zákony by se měly dodržovat i na sociálních sítích

Eurokomisařka Věra Jourová v Rozstřelu (16. února 2018)

České eurokomisařky Věry Jourové se obávají i ti největší internetoví giganti. Zastupuje trh EU, na němž má jen u...

Najdete na iDNES.cz