Egyptský prezident podepsal novou ústavu, lidu slíbil ekonomický růst

  20:04aktualizováno  20:04
Egyptský prezident Muhammad Mursí ve středu podepsal novou podobu ústavy, kterou v úterý v referendu podpořilo téměř 64 procent volících Egypťanů. V projevu pro státní televizi také slíbil, že udělá vše pro stabilizování ekonomické situace v zemi a vyzval k otevřenému politickému dialogu.

Mursí ve středu podepsal novou podobu ústavy. Ta má zaručit mimo jiné svobodu náboženského vyznání. Liberální opozice však tvrdí, že nová ústava je plná děr, které umožní její pozdější změnu. | foto: AP

Mursí se v projevu zaměřil zejména na svou politickou vizi v následujících měsících. Egyptskému lidu nejprve poděkoval za to, že novou podobu ústavy podpořil, a následně pak znovu zopakoval hlavní body svého plánovaného politického programu (více o úterním referendu čtěte zde). Jeho srdcem má být stabilizace ekonomického sektoru. Mursí nevyloučil, že v rámci zlepšení situace v zemi bude nutné provést některé změny v obsazení  vysokých politických postů.

Vláda plánuje kromě jiného zvýšení spotřební daně, ale prozatím od toho upustila a chce opatření probrat se zástupci společnosti. Už v úterý byla zahájena jednání s podnikateli, obchodními svazy i nevládními organizacemi, jimž chce kabinet vysvětlit důvod tvrdých opatření.

Egyptský prezident v projevu neopomněl připomenout, že Egypťané v referendu hlasovali zcela svobodně a rozhodli tak o směřování jejich země. "Referendum bylo absolutně transparentní a věrohodné," cituje Mursího projev server BBC. Mursí dodal, že podpoření ústavy v referendu posune Egypt na zcela jinou úroveň a zajistí mu stabilitu a bezpečí jeho občanů.

Výzva USA

Spojené státy po schválení nové egyptské ústavy v referendu vyzvaly všechny politické síly v Egyptě, aby usilovaly o překonání vzájemných rozporů. Apelovaly zejména na prezidenta Mursího. "Doufáme, že ti Egypťané, kteří jsou výsledkem zklamáni, budou usilovat o větší a hlubší angažovanost. Věříme, že ti, kdo výsledky vítají, se budou angažovat v dobré víře," řekl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Patrick Ventrell.

Mursí také akceptoval názor těch, kteří nehlasovali pro přijetí ústavy. "Chápu jak ty, kteří hlasovali pro, tak všechny ostatní. Egypt se nikdy nevrátí do dob, kdy bylo možné jen jedno hlasování," odkazoval Mursí na minulý režim Husního Mubaraka, který běžně manipuloval s výsledky voleb. Podle Mursího je důležité, aby okamžitě započal dialog v rámci celého politického spektra.

Podle významného opozičního uskupení Fronta národní spásy prezident předvedl "frašku" a jím nabízeného dialogu se opozice odmítá účastnit. "Prezident mluví sám se sebou," řekl jeden z vedoucích představitelů fronty Husajn Abdal Ghaní. Podle něj bude opozice sledovat vývoj, do nabízeného dialogu ale zasáhnou především islamistické strany.

Nová ústava je plná děr, tvrdí opozice

Egyptský prezident uznal, že se během své vlády dopustil chyb, nikdy by však podle svých slov nedal souhlas k ničemu, co by jakýmkoli způsobem poškodilo jeho zemi. Přijetí nové ústavy však naráží na nesouhlas ze strany liberálů.

Ti tvrdí, že návrh nové ústavy je záměrně "děravý". V budoucnu prý umožní přijetí zákonů, které omezí svobody či zpochybní dosavadní praxi. Mursího kritici nejčastěji zmiňují skutečnost, že nová ústava jasně nedeklaruje rovnost mužů a žen, respektive nejasnou formulací za jistých okolností umožňující dětskou práci.

Návrh základního zákona mimo jiné omezuje počet čtyřletých funkčních období hlavy státu na dvě, což je reakce na tři desítky let trvající vládu loni svrženého autoritářského prezidenta Husního Mubaraka.

Podle ochránců lidských práv dokument obsahuje záruky proti svévolnému zadržování lidí i mučení a zachovává také svobodu vyznání: zmíněni jsou však v této souvislosti pouze muslimové, křesťané a židé, což mezi aktivisty vyvolává obavy z útlaku menších náboženských skupin.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Slovenští policisté zadrželi tři desítky migrantů. Skrývali se pod vlakem

Migrant skrývající se v podvozku nákladního vlaku. (18. srpna 2019)

Okolo třiceti migrantů se dostalo ilegálně na Slovensko ze sousedního Maďarska. Povedlo se jim to v úkrytu pod koly...

Američany neposlechli. Gibraltar pustil kontroverzní íránský ropný tanker

Propuštěný íránský ropný tanker pod novým názvem Adrian Darya 1. Předtím se...

Íránský tanker, který byl zadržován na Gibraltaru, opustil v noci na pondělí britské území na jihu Pyrenejského...

TÝDEN OBRAZEM: Léto na lyžích, oběť bohům a špinavá hra

ŽHNOUCÍ PROUD. Láva světélkuje uvnitř kráteru sopky Nyiragongo, která stojí v...

Příznivci zimních sportů se i v létě dočkali závodů, ve Švýcarsku se soutěžilo v travním lyžování. V Pákistánu zase v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz