Egyptolog: Průvod faraonů ukázal, jak obrovský tu panuje respekt k minulosti

  18:23
Velkolepá slavnost, při níž v sobotu v Káhiře přepravili 22 mumií starověkých egyptských panovníků do nového muzea, byla do jisté míry obdobou někdejších pohřebních procesí faraonů, říká v rozhovoru pro MF DNES egyptolog Mohamed Megahed. Slavné ostatky budou nyní k vidění na místě, kde budou vystaveny také objevy českých vědců.
Dvaadvacet mumií starověkých egyptských panovníků od soboty spočívá v...

Dvaadvacet mumií starověkých egyptských panovníků od soboty spočívá v modernějších podmínkách Národního muzea egyptské civilizace v Káhiře. | foto: Reuters

Byla to velkolepá hra světel, barev a hudby, kdy Egypťané důstojně a s úctou ke své historii přesunuli po 120 letech z proslulého Egyptského muzea na náměstí Tahrír na břehu Nilu ostatky 18 králů a 4 královen, včetně například Ramesse II. nebo Hatšepsut, do Národního muzea egyptské civilizace. To se nachází na jihu Káhiry ve čtvrti Fustát a bylo otevřené v roce 2017.

V grandiózním průvodu, který částečně kopíroval staroegyptské pohřební zvyklosti, se ale královské mumie nepřesouvaly poprvé - poprvé však do prostředí, v němž jim moderní technologie poskytnou maximální ochranu a návštěvníkům pak ucelenější poznatky o panovnících, kteří žili před tisíci lety.

„Egypt buduje moderní muzea, která umožní představit starověké památky novým způsobem v moderních interaktivních expozicích,“ vysvětluje v rozhovoru egyptolog Mohamed Megahed, který pochází z Egypta a od roku 2009 je členem Českého egyptologického ústavu.

„Národní muzeum egyptské civilizace zachycuje celé dějiny Egypta, tedy nejen památky starověké, ale vývoj této země od počátku dějin až po současnost. Egyptská civilizace starověkem nezačíná ani nekončí. Královské mumie jsou však hlavním lákadlem,“ dodává Megahed.

Jaký má převoz mumií do nových prostor význam z pohledu egyptologa?
Jde o velmi významnou událost, díky níž budou královské mumie vystaveny ve vhodnějším, velice moderním prostředí s důrazem na vědecké poznání a vzdělávání veřejnosti. Expozice představí mumie důstojně a také v širším kontextu, včetně rakví, v nichž byla každá z nich nalezena, soch, jež zachycují podobu těchto osobností. Zároveň expozice pro každého krále a královnu shrnuje poznatky získané nejmodernějšími metodami výzkumu včetně CT skenování a analýz DNA.

Je možné sobotní slavnostní průvod v Káhiře přirovnat k jiné obdobné události v historii?
Nejde o první takovou akci. Tyto mumie byly poprvé přesunuty již ve starověku, když byly jejich hrobky vyloupeny a kněží tyto královské mumie ukryli v několika tajných skrýších. Podruhé v letech 1881 a 1898, kdy byly z Luxoru přesunuty do Káhiry do muzea v Bulaku, poté do muzea v Gíze a v roce 1902 do nově otevřeného Egyptského muzea na náměstí Tahrír, který byl jejich domovem po téměř 120 let.

Jak se starověké mumie připravovaly na přesun do nového muzea, aby pro ně byla cesta bezpečná?
Mumie byly před transportem v péči zkušených konzervátorů a pro jejich ochranu bylo vynaloženo ohromné úsilí. Během přepravy byly uloženy v dusíkem naplněných schránách na vozidlech, jež byly velice dobře odpružené, a navíc silnice mezi náměstím Tahrír a muzeem ve Fustátu jsou nově opravené, aby otřesy během přepravy byly co nejmenší.

Bylo procesí, v němž se mumie přemisťovaly, v něčem podobné starověkým egyptským rituálům „cesty na druhý břeh“?
Do jisté míry ano. Z vyobrazení na stěnách chrámů a hrobek víme, že pohřebních procesí se kromě kněží a pozůstalých účastnily také tanečnice, zpěvačky, plačky, doprovázely je vozy tažené koňmi. Toto jsme viděli v sobotu v moderním provedení. Tato velká událost zdůrazňuje, jak důležité jsou tradice pro současné Egypťany a jak silný je jejich respekt k vlastní minulosti a předkům.

Pro ostatky každého ze starověkých panovníků byla připravena jeho vlastní „bárka“, zdobený vůz podobný pohřebnímu plavidlu faraona, která ho převážela na nové místo odpočinku. Každý z černých vozů se zlatým jménem panovníka je v jistém smyslu také uměleckým dílem. Jaká byla jejich symbolika a budou případně i tyto vozy někde vystaveny?
Vozidla pro přepravu mumií byla velice pečlivě navržena a každý motiv výzdoby měl svůj význam a symboliku. Strany zdobil motiv okřídleného slunečního kotouče odkazující na slunečního boha a postavení faraona. Mumie byly uloženy ve schránách ve tvaru odkazujícím na pohřební schrány nalezené například v Tutanchamonově hrobce. Každé vozidlo navíc neslo jméno příslušného krále či královny v kartuši – oválu symbolizujícím věčnost. Jména byla psána jak v písmu hieroglyfickém, tak i v arabštině a angličtině.

Mohamed Megahed

Mohamed Megahed (vlevo), inspektor památek Mohamed Fathy (uprostřed) a předák...

Mohamed Megahed (vlevo)

Egyptolog a vědecký člen Českého egyptologického ústavu FF UK. Pochází z Egypta, egyptskou archeologii a dějiny umění vystudoval v Minii a v Káhiře, doktorský titul v oboru egyptologie získal v roce 2016 na Univerzitě Karlově v Praze.

Zabývá se především archeologií, architekturou a výzdobou pyramidových komplexů z období Staré říše.

Vede nejenom výzkum, ale také rekonstrukční práce pyramidy panovníka Džedkarea v Sakkáře, kde se mu před dvěma lety podařil mimořádný objev – našel jméno Džedkareovy manželky Setibhor, o níž se vědělo, že existuje, ale po jejím jméně badatelé marně pátrali desítky let.

Ve stejné době navíc v sousedství tohoto pyramidového komplexu objevil mimořádnou a nádherně zdobenou hrobku hodnostáře Chuyho.

V tomto muzeu otevřeném v roce 2017 budou také k vidění předměty objevené českými egyptology. Které to například jsou?
Ano, i v tomto muzeu budou k vidění předměty z českých výzkumů v Abúsíru. Například zde bude vystavena posvátná kráva z Pozdní doby, která je momentálně v Praze na výstavě Sluneční králové v Národním muzeu.

Mumie jednoho z nejslavnějších faraonů, krále Tutanchamona, však mezi převezenými ostatky panovníků není. Pokud vím, její místo se připravuje v dokončovaném Velkém egyptském muzeu (GEM) nedaleko pyramid v Gíze. Už mají Egypťané představu, kdy by toto muzeum mohlo přivítat první návštěvníky?
Datum otevření Velkého egyptského muzea v Gíze dosud nebylo oznámeno, veřejnost jej však netrpělivě očekává. V sobotu bylo převezeno celkem 22 mumií králů a královen, mezi nimi však nebyly mumie tří významných faraonů. Mumie Ahmose a Ramesse I., tedy zakladatelů 18. a 19. dynastie, jsou součástí expozice Luxorského muzea. Tutanchamonova mumie dosud spočívá v jeho hrobce v Údolí králů, kde zůstane i nadále.

Co vlastně sobotní událost znamená pro egyptský turismus a pro zájemce o staroegyptskou civilizaci?
Egypt buduje moderní muzea, která umožní představit starověké památky novým způsobem v moderních interaktivních expozicích. Turisté a všichni zájemci o egyptskou historii tak mají možnost poznat památky v širším kontextu.

Národní muzeum egyptské civilizace zachycuje celé dějiny Egypta, tedy nejen památky starověké, ale rovněž prehistorické a také tradici křesťanskou, židovskou a islámskou – vývoj této země od počátku dějin až po současnost. Egyptská civilizace starověkem nezačíná ani nekončí. Královské mumie jsou však hlavním lákadlem.

Oproti tomu v nově budovaném Velkém egyptském muzeu v Gíze bude hlavním lákadlem Tutanchamonův poklad, zatímco Egyptské muzeum na náměstí Tahrír se stane muzeem umění starověkého Egypta a budou zde k vidění nejvýznamnější díla. 

Sluneční králové přicházejí, výstava v Národním muzeu začíná

Po pečlivém „zabalení“ deseti tun exponátů a jejich uložení do přepravních...

VIDEO Čeští egyptologové jsou světovým pojmem a zrovna tak jejich objevy, které bude poprvé možné spatřit...

Zemřel egyptolog Břetislav Vachala. Překládal lékařské papyry i milostné písně

Profesor Břetislav Vachala před fragmenty výzdoby hrobky Meriherišefa, které...

Ve středu zemřel bývalý ředitel Českého egyptologického ústavu a v 90. letech i český velvyslanec...

Poprvé v historii můžeme čelit kolapsu civilizace, říká egyptolog Bárta

Egyptolog Miroslav Bárta

VIDEO Seriál „Většina našich elit musí přepnout do jiného modu. Přál bych naší zemi víc skutečných lídrů, kteří...

Když nás v ČSSR zakázali, v Egyptě zloději nečekali, vzpomíná Verner

Miroslav Verner, egyptolog

Normalizační děkan nechápal, proč by egyptologové měli vyhazovat peníze do písku. Ze dne na den...

Před 4,5 tisíci lety zeslábla v Egyptě moc a vliv králů, nastoupila „mafie“

Egyptští dělníci vedení předákem, takzvaným reisem, odtahují kamenný blok...

VIDEO Seriál Jsou to čtyři a půl tisíce let, kdy se poměry ve starém Egyptě začaly výrazně měnit a k moci se...

Nejčtenější

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové přiznání. Ale také někteří zaměstnanci, řada důchodců, studentů a dalších poplatníků, kteří si v roce 2024...

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které je patrné, že jel po dálnici přes 200 kilometrů za hodinu. Z popisku vyplývá, že se mělo jednat o...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po účelové komunikaci vysokou rychlostí a vjel do křoví. Policie zjišťuje okolnosti události. Řekli to...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit smrt našeho Svatého otce Františka,“ ohlásil kardinál Kevin Farrell ve vatikánské televizi. Papež...

Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout

Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané místo, kde budou přebývat. Měly přitom potřebné dokumenty ke krátkodobému pobytu. Američané tvrdí, že...

„Prokletý“ most v Brně opět vyžene vlaky. Viník jeho špatného stavu není stále znám

Už zhruba měsíc rozebírají bagry jednu z mostních konstrukcí na železničním viaduktu u Křenové ulice v těsném sousedství hlavního brněnského nádraží. Brzy se k nim přidá stavební ruch i na opačné...

28. dubna 2025  5:18

Musí se začít lovit bachyně, říká studie. Zvýšené odstřely jinak nepomůžou

I když se počty odlovených divokých prasat v ČR stále zvyšují, nevedou odstřely k reálnému snížení přemnožené černé zvěře. Ukazuje to nová studie výzkumníků z České zemědělské univerzity v Praze...

28. dubna 2025

Drony zásadně promění vysokohorskou turistiku. Šerpové mají strach o práci

Premium

Až dosud byli Šerpové, legendární himálajští terminátoři, pro expedice v nejvyšších světových horách nepostradatelní. Teď jim ale vyrostl zdatný konkurent, který může zásadně proměnit celý byznys...

28. dubna 2025

Nejlevnější benzin za poslední roky. Pokles cen pohonných hmot způsobilo víc faktorů

Premium

Čeští řidiči si užívají nejnižších cen benzinu a nafty za několik let. Benzin tankovali levněji naposledy koncem covidové pandemie, naftu předloni. Podle údajů společnosti CCS zlevnil Natural 95 o 21...

28. dubna 2025

Firmy se bojí krachu české obnovy Ukrajiny. Svaz průmyslu podmínky kritizuje

Premium

Redakce MF DNES získala dopis prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje adresovaný premiérovi Petru Fialovi (ODS) i odpověď z pera ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN). Dokumenty...

28. dubna 2025

Vlak u Berouna srazil a zabil chodce. Nehoda pozastavila provoz na trati

Osobní vlak v neděli krátce před devátou hodinou večer v katastru obce Tetín na Berounsku srazil a usmrtil zatím neztotožněného člověka. Provoz na železniční trati je pozastavený a termín obnovení...

27. dubna 2025  21:22

Mírová dohoda se musí uzavřít příští týden. Máme i jiné starosti, varoval Rubio

Sledujeme online

Mírová dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou musí být uzavřena brzy a následující týden se administrativa prezidenta Donalda Trumpa pokusí rozhodnout, zda mají Spojené státy v tomto konfliktu nadále...

27. dubna 2025  21:04

Pražští policisté pátrali po třináctiletém chlapci se sníženým intelektem

V neděli policisté úspěšně vypátrali třináctiletého chlapce se sníženým intelektem, který den předtím utekl z dětského zařízení v pražské Michli. Jak se dopředu správně domnívali, nacházel se na...

27. dubna 2025  11:41,  aktualizováno  20:49

Rodiče hledají v taškách svých dětí zbraně. Kriminalita ve Švédsku klesá

Švédsko zaznamenává dramatický pokles násilné kriminality, zejména co se týče bombových útoků a smrtelného násilí. Policie přisuzuje část tohoto pozitivního vývoje zvýšené angažovanosti rodičů, kteří...

27. dubna 2025  20:03

Zhubněte! Tlusté břicho je v Číně symbol blahobytu, vláda vyráží do boje

Víc než polovina dospělých Číňanů trpí nadváhou nebo obezitou. V zemi, kde si lidé prošli léty hladu, tloušťku mnozí dodnes považují za symbol prosperity. Jenže s kily navíc se pojí řada zdravotních...

27. dubna 2025  20:02

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr

Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...

Spory o vnoučata řeší soudy. Prarodiče se nebojí bojovat, aby je mohli vídat

Premium

Mnohé prarodiče trápí, že kvůli rodinným neshodám nemohou vídat svá vnoučata, jak by chtěli. Situace se může vyhrotit natolik, že případy končí u soudu. Podle odborníků jde o jev vyplývající z...

27. dubna 2025

Izrael musí bojovat. Pokud by přijal rady zvenčí, už by možná nebyl, říká český rabín

Premium

„Je důležité vnímat, že konflikt s Hamásem se nedá plně pochopit z pohodlí místa, kde žijeme v relativním bezpečí,“ říká o evropském prostoru rabín David Maxa. „Lidé v Izraeli jsou vystaveni...

27. dubna 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.