Burza jenom pro černé. Mugabe chce převzít vládu nad těžaři v Zimbabwe

  7:55aktualizováno  7:55
Autoritářský prezident Zimbabwe Robert Mugabe plánuje spuštění zvláštní burzy s akciemi. Podivná je v tom, že má být založena na rase. Obchodovat na ní budou moci výhradně akcionáři černé pleti. A to s akciemi "bílých" těžařských firem z Jihoafrické republiky.

Mugabeho strana založí burzu pouze pro "černé". | foto: Reuters

Ministr pro indigenizaci Saviour Kasukawere plány prezidenta Mugabeho potvrdil a poodhalil několik detailů, jak by "burza pro rodilé Zimbabwany" měla fungovat. Nepřekvapivě v ní bude hrát roli mocenská páka samotného Mugabeho, píše server guardian.co.uk.

Vláda Zimbabwe a místní akcionáři totiž převezmou minimálně 51 procent akcií firem z Jihoafrické republiky v hodnotě asi 4,8 miliard liber (asi 145 miliard korun). Firmám navíc nebude vyplacena žádná kompenzace. Když některá z firem odmítne poskytnout požadovaný počet akcií, stát mu zruší licenci pro těžbu nerostných surovin.

Indigenizace

Jedná se o proces převádění většinových (51%) podílů v soukromých společnostech na původní/domorodé Zimbabwany (Indigenous Zimbabweans) předepsaný tzv. Indigenizačním a emancipačním zákonem (Indigenization and Empowerment Act) z roku 2007.

zdroj: BusinessInfo.cz

Současný režim Zimbabwe tak chce kontrolovat všechny zahraniční těžařské společnosti, zejména pak Zimplats, jednoho z hlavních producentů platiny, který je vlastněn jihoafrickým holdingem Impala Platinum.

"Když přijde řeč na přírodní zdroje, Zimbabwané prostě nebudou platit za to, co jim patří," prohlásil Kasukuwere. Mluvčí Mugabeho strany Zanu-PF mezi tím potvrdil, že prohlášení Kasukuwere bylo oficiální. "Všechno, co řekl, je pravdivé. Co jsme slíbili voličům, to splníme," uvedl. Mugabe před pár dny opět zvítězil v prezidentských volbách a úspěch slavila i jeho strana ve volbách parlamentních. Zahraniční pozorovatelé a členové opozice však s výsledky nesouhlasí a volby označili za nelegitimní (více o volbách v Zimbabwe čtěte zde).

John Robertson, nezávislý ekonom z hlavního města Zimbabwe Harare, uvedl, že krok Mugabeho vlády postrádá jakýkoli smysl. "Zimbabwe hrozí, že spustí ekonomický apartheid, což je zcela absurdní," myslí si Robertson.

Mezinárodní soud těžařům zřejmě nepomůže

Nerostné bohatství Zimbabwe, zejména tedy platina a zlato, tvoří asi 71 procent z celkového ročního exportu země. JAR má se Zimbabwe bilaterální dohodu o těžbě a následném vývozu těchto surovin. Pokud Mugabeho režim uskuteční své plány o nuceném přenechání akcií jihoafrických společností, mohou se těžaři o určitou formu kompenzace dožadovat u mezinárodních soudů.

Zahraniční pozorovatelé však připomínají, že i případný verdikt soudu ve prospěch těžařů by nemusel nic znamenat. Mugabe totiž nemá k zahraničním špičkám příliš vřelý vztah.

Podobně už se jeho režim navíc zachoval i při zabavování farem "bílých" Zimbabwanů. Soudy následně rozhodly o jejich navrácení. Pro Mugabeho to však příliš neznamenalo a farmářům neposkytl ani žádnou formu kompenzace.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Jsme v pitomém kukuřičném poli, stěžovala si Ruska po nouzovém přistání

Nečekaná destinace. Pasažéři ruského letadla se bezradně rozhlížejí v...

Po čtvrtečním vydařeném nouzovém přistání ruského letadla se na sociálních sítích objevily záběry jedné z pasažérek,...

Ať se vrátí domů! Cizí lidé s ruským přízvukem volají rodinám vojáků NATO

Čeští letci s gripeny v Pobaltí (31. 8. 2012)

Partnerky vojáků, které Severoatlantická aliance nasadila v Pobaltí, se bojí zvedat telefon. Volají jim cizí lidé,...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Najdete na iDNES.cz