Kdo svrhl Mugabeho? Jeho stará parta, která mu pomáhala ničit zemi

  11:24aktualizováno  11:24
Zimbabwe je bývalá Rhodesie, poslední kus Velké Británie na černém kontinentu. I proto tamní převrat, který podle armády převratem není, tolik Brity a s nimi potažmo celý svět zajímá. Africká země navíc kdysi bývala bohatší než Rumunsko, diktátor Mugabe ji však dokonale zplundroval, píše redaktor MF DNES Milan Vodička.

Největší obchod života jsem udělal v Zimbabwe, před pár lety jsem si tam koupil bankovku v hodnotě 100 000 000 000 tamních dolarů. Stála mě asi sto korun. Ale Zimbabwe jsem nezruinoval já, nýbrž muž jménem Robert Mugabe, který je třetím nejdéle sloužícím prezidentem světa. Spíš byl.

Neví se zatím, co s ním bude, ale když v africké televizi voják v maskáčích čte zprávy jako teď v Zimbabwe, víc vědět nepotřebujete. Byl to klasický puč, i když armáda mu říká „nekrvavá náprava“.

Fotogalerie

Letiště v Harare, které bylo před šesti dny přejmenováno po Mugabem, už má název zakrytý.

Tenhle puč bude úplně jiný, než jaké se v Africe rutinně dějí. Bude mít obrovskou publicitu. Zimbabwe je bývalá Rhodesie, poslední kus Británie na černém kontinentu. 

Běloši se tam stěhovali ještě v 60. letech, takže i dnes tam mají Britové příbuzné vzpomínající na farmy, které Mugabeho lidé zničili a mnohé majitele zabili. A protože od britských médií opisuje celý svět, bude převrat událostí.

A taky proto, že když v roce 1980 bělošský režim Rhodesii předával Mugabemu, byla země bohatší než Rumunsko, čímž ukazovala, že Afrika nemusí být jedno podvyživené břicho.

Teď je Zimbabwe zplundrovanou zemí. Kdo dnes ví, že Mugabe byl nadějný a ještě v roce 1994 dostal od britské královny rytířský řád... Dnes je tam 95 procent lidí bez práce, pětina obyvatel utekla do ciziny. Ekonomika se od roku 2000 propadla na polovinu a lidé spí před bankami, aby si mohli vybrat peníze, které nejsou. „Nemocnice jsou smrtící pasti, kde nejsou léky,“ řekl na jaře sám Mugabe.

Ale jestli si myslíte, že „nekrvavá náprava“ byla výbuchem zoufalství, jste na omylu.

Vyjednávání o odstoupení Mugabeho

V Zimbabwe by mohlo začít vyjednávání o odstoupení prezidenta Roberta Mugabeho z čela státu. Jeho zprostředkování by se mohl ujmout zástupce římskokatolické církve.

S odkazem na nejmenované zdroje v zimbabwských zpravodajských službách a politice o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters. Třiadevadesátiletá hlava státu nicméně tvrdí, že složí funkci pouze v případě, že o tom rozhodne vládnoucí strana, a dialog odmítá.

Zprostředkovatelem rozhovorů mezi generály a Mugabem by mohl být katolický kněz Fidelis Mukonori. Další podrobnosti o případných jednáních nejsou zatím k dispozici.

Puč spáchala stará Mugabeho garda, která mu pomáhala od počátku ničit zemi. Mugabe je totiž odřízl od moci a peněz.

Sesadil před týdnem svého viceprezidenta a spolubojovníka od první minuty Emmersona Mnangagwu, který býval partyzánem, šéfem tajné služby, ministrem a drsným mužem na špinavou práci (přezdívka: Krokodýl, to mluví za vše).

Krokodýl se měl stát nástupcem Mugabeho, což mohlo být brzo, i přesto, že prezidentovi se říká Nesmrtelný. Je mu třiadevadesát let. Jenže Mugabeho ženu, rozmařilou Grace (přezdívka: Gucci Grace), napadlo, že prezidentkou bude sama. Tím by ale zemi ovládla mladá garda.

A tak Krokodýl a stará veteránská garda (skupinová přezdívka: tým Lacoste, hádejte proč) secvakli zuby.

Vítězný Krokodýl se vrátil z Číny, kam před týdnem utekl, a telefonuje EU a Mezinárodnímu měnovému fondu, chce 30 miliard (ale opravdových), aby mohl kompenzovat bílé farmáře, které vyháněl, zaplatit armádě a dostat peníze do bankomatů, a tak si koupit situaci. Říká, že Mugabeho nesesadil, jde mu jen o odstranění zločinců. Ale věřte Krokodýlovi...


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Mikroplasty v pitné vodě škodí minimálně, může být ale hůř, říká WHO

Členové Greenpeace odebírají vzorky vody z Labe. Budou v nich hledat...

Mikroplasty jsou úplně všude – v Arktidě, alpských ledovcích, dešťových srážkách i pitné vodě. Světová zdravotnická...

Začal summit G7. Na jih Francie se sjely hlavy ekonomicky vyspělých států

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron na...

Ve městě Biarritz na jihu Francie začal summit sedmi ekonomicky vyspělých zemí světa G7. Hlavními tématy jednání budou...

Horší než horor. Rumuny vyděsily vraždy a bída v psychiatrických léčebnách

Hororová léčebna. Rumuny pobouřilo odhalení opozičního poslance.

Přeplněné pokoje, padající omítka a špína v koupelnách. Rumuny vyděsily záběry z psychiatrické léčebny na severu země....

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz