V rámci ní by měl do roku 2011 být vybudován systém potrubí o délce zhruba 180 kilometrů, který přivede z Rudého moře první "zkušební" dávky mořské vody. A též bude napájet odsolovací zařízení, která budou zásobovat vodou Izrael, Jordánsko i palestinská území.
Pokud se tato testovací fáze osvědčí, po letech může přijít na řadu hlavní fáze - vybudování mohutného kanálu, který by s konečnou platností zvrátil vysychání Mrtvého moře.
To se ztrácí opravdu doslova před očima, každý rok jeho hladina poklesne zhruba o metr. Pokud by se nepřišlo s nějakým řešením, podle pesimistických předpovědí by prastaré moře někdy kolem roku 2050 úplně zmizelo z povrchu zemského.
Nikdy se to nestane, tvrdí skeptici
Ale bude onen velký kanál nakonec opravdu vybudován? Izraelská vláda nyní opakuje, že vše je na dobré cestě a že věří v úspěšné završení celé "vodní revoluce".
Skeptici ovšem stále říkají: je to megalomanský plán, který je tak náročný a nákladný, že nejspíš nikdy nebude uveden v život. O propojení obou moří se hovoří několik desítek let a až dosud se celý projekt vždy nakonec nějak zasekl.
Nejde jen o peníze: kritici varují před tím, že tak dramatický zásah do ekosystému celé oblasti by se mohl vymstít. Není například jasné, zda mořská voda nenapáchá v Mrtvém moři více škody než užitku.
Další argument skeptiků zní: systém by procházel oblastí častých zemětřesení, a pokud by byl narušen, slaná voda může kontaminovat životně důležité zásoby sladké podzemní vody.
Izraelci, Palestinci i Jordánci vše považují za významný projekt, v němž nejde jen o vysychání, ale též o regionální spolupráci, nové zdroje pitné vody a soustavu hydroelektráren. Zkrátka o plán, který by dokázal zachránit nejen Mrtvé moře.
A proč vlastně vysychá? Protože lidé spotřebují většinu vody z řeky Jordán, která ho zásobuje, v zavlažovacích kanálech. Část ekologických aktivistů proto opakuje: zapomeňme na vodu z Rudého moře. A zachraňme nejdřív vody biblického Jordánu.