„Úbytek monarchů, jednoho z nejznámějších druhů motýlů na světě, je zničující,“ řekl agentuře AP Stuart Pimm, ekolog z Dukeovy univerzity.
Mezinárodní svaz ochrany přírody zařadil motýla monarchu stěhovavého poprvé na svůj „červený seznam“ ohrožených druhů a zařadil ho do kategorie „ohrožený“, což označuje dva kroky od vyhubení.
Populace motýlů monarchů v Severní Americe klesla za 10 let o 22 až 72 % v závislosti na metodě měření.
„Co nás znepokojuje, je zejména rychlost poklesu,“ uvedl Nick Haddad, biolog ochrany přírody z Michiganské státní univerzity. „Tento motýl by se velmi rychle mohl stát ještě více ohroženým.“
Haddad, který se na zařazení na seznam přímo nepodílel, odhaduje, že populace motýlů monarchů, které studuje na východě Spojených států, se od 90. let 20. století snížila o 85 až 95 %.
Monarchu ohrožuje i změna klimatu
V Severní Americe podnikají miliony motýlů monarchů nejdelší migraci ze všech vědecky známých druhů hmyzu. Po přezimování v horách středního Mexika se motýli stěhují na sever, a po cestě rozmnožují několik generací na vzdálenost tisíců kilometrů. Potomci, kteří dosáhnou jižní Kanady, se pak na konci léta vydávají na cestu zpět do Mexika.
„Je to skutečná podívaná, která vzbuzuje úžas,“ řekla Anna Walkerová, bioložka ze společnosti New Mexico BioPark Society, která se podílela na zařazení monarchy do nového seznamu.
Menší skupina tráví zimu u pobřeží Kalifornie, na jaře a v létě se pak rozptýlí po několika státech západně od Skalistých hor. Tato populace zaznamenala ještě prudší úbytek než východní monarchové.
Jasoň červenooký se vrátí do Krkonoš, ochranáři dovezli vajíčka z Polska |
Emma Peltonová z neziskové organizace Xerces Society, která monitoruje západní monarchy, uvedla, že motýly ohrožuje ztráta životního prostředí, zvýšené používání herbicidů a pesticidů v zemědělství, a také změna klimatu.
„Existují věci, které mohou lidé udělat, aby těmto motýlům pomohli,“ řekla. Mezi takové patří i vysazování mléčnic, což jsou rostliny, na nichž jsou housenky motýla závislé.
Vyhynutí se přibližují i tygři
Mezinárodní unie rovněž oznámila nové odhady týkající se celosvětové populace tygrů.
Sníh na Dálném východě ohrožuje tygry ussurijské. Mohou ohrozit i lidi |
Nová čísla, která se pohybují mezi 3 726 a 5 578 volně žijícími tygry po celém světě, odrážejí lepší metody počítání tygrů, a také zvýšení jejich celkového počtu, uvedl Dale Miquelle, koordinátor programu tygrů neziskové organizace Wildlife Conservation Society.
V posledním desetiletí se tygří populace zvýšila v Nepálu, severní Číně a nejspíš i v Indii. Z Kambodže, Laosu a Vietnamu ovšem tygři zcela zmizeli. I proto jsou nadále označováni jako ohrožení.