Víkend na silnicích zkomplikují konec německých prázdnin i závody v Brně

  7:54aktualizováno  7:54
České řidiče i motoristy ve střední a jižní Evropě a na Balkáně čeká možná nejnáročnější prázdninový víkend. V Německu končí letní prázdniny v několika spolkových zemích, v Maďarsku se jede závod Formule 1, v Brně pak má své závody šampionát motocyklů

Doprava na evropských dálnicích kolabovala i minulý týden. | foto: AP

Upozorňují na to evropské automotokluby i český BESIP. Situaci komplikují i stavební práce na silnicích v Itálii či Chorvatsku. V balkánské zemi jsou nově přísněji finančně postihovány prohřešky za volantem jako vysoká rychlost, alkohol v krvi či používání mobilního telefonu.

Německý automotokub ADAC upozorňuje, že na cestách budou obyvatelé všech spolkových zemí. V některých spolkových zemích totiž o tomto víkendu končí prázdniny. Například z Bavorska a Bádenska-Württemberska naopak vyrazí druhá vlna turistů směrem na jih a k moři. ADAC doporučuje řidičům, aby se, pokud je to možné, vydali na cesty v dopravně klidnější dny, jako pondělí a úterý.

ADAC rovněž uvedl, že opuštění ucpané dálnice a pokračování po objízdné trase je málokdy výhodné, neboť i objízdné trasy se rychle plní. Smysl to má až při zácpách delších než deset kilometrů nebo při úplných uzavírkách.

Situaci na silnicích mohou zkomplikovat i velké akce. Například na maďarském závodním okruhu Hungaroring se o víkendu jede velká cena Formule 1 a míří tam několik desítek tisíc fanoušků z celé Evropy.

Komplikace se očekávají na blízké dálnici M3 u Budapešti a na dálnici M1 vedoucí z Vídně na Budapešť, upozorňuje BESIP. Řidičům doporučuje zakoupit maďarskou elektronickou dálniční známku přes webovou stránku, protože na hranicích se kvůli jejich koupi budou tvořit dlouhé fronty.

Na brněnském autodromu se o víkendu jede velká cena Moto GP, a proto se čekají velké komplikace na modernizovaném úseku dálnice D1 a v okolí Brna.

V rakouském městě Sankt Pölten se v sobotu koná sraz veteránů. Očekává se příjezd více než 600 vystavovatelů a přes 20 tisíc návštěvníků. Dopravní komplikace se dají očekávat na dálnici A1 vedoucí z Lince do Vídně.

Na chorvatské dálnici A1 je ve směru ze Záhřebu na Split, Makarskou a Dubrovník poškozená vozovka na dvou místech. Prvním místem je 142. kilometr u města Otočac, kde je rychlost snížena na 60 kilometrů za hodinu a druhé je mezi tunely Krpani a Sveti Rok, kde je rychlost omezena na 100 kilometrů za hodinu.

Stavební práce zpomalují provoz také na cestě ze severoitalského Udine do Benátek nebo Bibione. V Itálii se totiž do roku 2021 modernizuje dálnice A4 mezi městy Palmanova a Portogruaro, uvedl BESIP.

Komplikace se čekají i v Praze

Omezení se nevyhnou ani českému hlavnímu městu. Provoz může v Praze zkomplikovat zejména víkendová uzavírka Lanového mostu na Jižní spojce. Vedle toho jsou uzavřeny podjezdy ze Zahradního města na Strašnice a Skalku a ze Záběhlic do Strašnic.

V celém okolí se tak dají očekávat kolony. Komplikovaný bude i výjezd z Prahy po dálnici D1, kde se aktuálně opravuje vozovka mezi druhým a 11. kilometrem.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Souprava metra v Paříži projela bez zastavení tři stanice, lidé panikařili

Pařížské automatické metro

Automaticky řízená souprava linky pařížského metra v pondělí večer projela bez zastavení tři stanice a pak zabrzdila až...

Ganc chce v Izraeli vládu národní jednoty, volby míří k patu

Šéf centristické koalice Modrá a bílá Benny Ganc sleduje výsledky voleb v...

Chci širokou vládu národní jednoty, prohlásil centrista Benny Ganc po úterních předčasných volbách v Izraeli. Vyjádřil...

Modelku, která svědčila proti Berlusconimu, neotrávili. Měla vzácnou nemoc

Marocká modelka Imán Fadílová na snímku z roku 2011

Marocká modelka, která u soudu svědčila proti italskému expremiérovi Silviu Berlusconimu a byla pravidelnou návštěvnicí...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz