Zbídačený Mosul trápí tisíce mrtvol v ulicích. Islamisty nechtějí pohřbívat

  • 199
Obyvatele iráckého Mosulu i půl roku po osvobození trápí odkaz Islámského státu. Na ulicích se stále povalují tisíce těl islamistických bojovníků, v troskách domů zůstávají také civilní oběti. Úřady se staví k celému problému laxně, argumentují například tím, že stoupenci Islámského státu si řádný pohřeb nezaslouží.

Irácký Mosul od léta 2014 sloužil jako jedno z hlavních sídel Islámského státu. Většina obyvatel kdysi nádherné město opustila. Zůstal jen zlomek, který žil tři roky ve strachu. Loni v červenci odpor islamistů padl. Mosul je opět svobodný. Obnova města však potrvá roky. Lidé se i přesto pomalu vrací do svých pobořených domovů.

Krvavý účet za dobytí Mosulu, spojenecké bombardování zabilo 10 tisíc lidí

S nedostatkem vody a potravin se už naučili žít. Přes jeden problém se však odmítají přenést. V sutinách i na ulicích západního Mosulu, se povalují tisíce těl civilistů i padlých bojovníků Islámského státu.

„Nechci, aby se moje děti každý den procházely kolem mrtvol. Můžeme žít bez elektřiny, od vlády však potřebujeme, aby odsud odklidila všechny mrtvoly. Připomínají nám hrůzy, které jsme zažili a navíc přispívají k roznášení nemocí,“ tvrdí Abdelrazak Abdulláh, který se s manželkou a třemi dětmi před pár dny vrátil do Mosulu.

Hromadné hroby

Mrtvoly, které se povalují na ulicích, patří podle místních převážně stoupencům Islámského státu, v ruinách se však stále nachází i tisíce civilistů. Alespoň to tvrdí jejich pozůstalí. Vláda však tvrdí, že žádní civilisté už v troskách nejsou. Brigádní generál Mohammad Mahmúd, který velí jednotce zodpovědné za obnovu Mosulu, uvedl, že operace na pátrání po civilních obětech skončila. 

05.února 2018 v 11:35, příspěvek archivován: 05.února 2018 v 14:38

VIDEO: Decimated by war, the streets of the old city of #Mosul lie in ruins. https://t.co/QLm5vIPmZp

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Decimated by war, the streets of the old city of #Mosul lie in ruins. https://t.co/QLm5vIPmZp

„Do poloviny února jsme našli těla 2585 civilistů,“ sdělil. S těly islamistů úřady pomáhat nehodlají. „Proč bychom měli teroristům dopřát regulérní pohřeb?“ ptá se Mahmúd.

Dočasné vedení města proto muselo sestavit vlastní tým, který se specializuje na pátrání po asi devíti tisících nezvěstných občanech Mosulu. Problémem je, že jen zlomek pozůstalých poskytl přesné údaje, ve kterých troskách by mohla těla příbuzných být. 

Lidé, kteří v západním Mosulu zůstali i během vlády Islámského státu, popsali, že mnoho civilistů skončilo v hromadných hrobech. „Sám jsem takto pohřbil asi 50 až 60 lidí. Vlastníma rukama, zatímco na nás padaly bomby,“ uvedl Mahmúd Karim.

Některé rodiny své příbuzné z těchto hrobů vykopaly a uložily je k poslednímu odpočinku na hřbitově. „U mnoha dalších mrtvých netušíme, kde jsou jejich příbuzní,“ tvrdí Karim. Mnozí mohou být po smrti, další zřejmě čekají v některém z uprchlických táborů v Jordánsku nebo Libanonu, až se situace v Mosulu zlepší.

Mrtvoly bojovníků Islámského státu

Ještě větším problémem jsou mrtvoly islamistů a jejich rodin. Jeden z majitelů domu v západním Mosulu, který si ve strachu z postihu nepřál být jmenován, už mnoho týdnů prosí úřady, aby z jednoho z bytů odstranily dvě těla. Pravděpodobně jde o manželku a malé dítě jednoho z bojovníků Islámského státu. „Úřady sem ale nikoho neposlaly s vysvětlením, že se jedná o rodinu islamisty. Tvrdily, že je to trest, protože jsem islamisty podporoval,“ tvrdí majitel.

Obnova Mosulu potrvá roky. Místní se bojí teroru i náboženského pnutí

Úřady dosud z ulic odvezly 348 těl ozbrojenců, mnoho dalších se dál povaluje na ulici. Místní kolem nich chodí do obchodů i pro vodu. Někteří mrtví v rukou stále svírají zbraně. Na jejich odvoz chybí finanční prostředky i ochranný materiál pro pracovníky, kteří mrtvoly balí do pytlů.

Není divu, že některým obyvatelům Mosulu dochází trpělivost. Ajád se domů vrátil v lednu po půl roce v uprchlickém táboře. Uprostřed obývacího pokoje našel tři rozkládající se těla islamistů. „Kolem poletovaly mouchy, smrdělo to. Bylo to odporné,“ popsal Ajád. Nález nahlásil a čekal, až úřady zareagují. Dozvěděl se, že to může trvat několik týdnů.

Rozhodl se jednat. Jednoho z patrolujících vojáků poprosil, aby mrtvoly prohledal. Chtěl se ujistit, že u sebe nemají žádné výbušniny. Pak těla zapálil. Po pár hodinách mohl začít s úklidem. Savem vydrhl podlahu i vše ostatní. Doufá, že se bude moct do svého domu nastěhovat co nejdříve. „Ten zápach ale pořád úplně nezmizel,“ tvrdí.

26. dubna 2017

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video