Džihádisté z Mosulu trýzní ženy kousačem, vytrhává kusy masa z těla

  14:12aktualizováno  14:12
Obyvatelé iráckého Mosulu trpí pod nadvládou Islámského státu. Džihádisté, kterým se v poslední době po vojenské stránce příliš nedaří, sahají po stále sadističtějších nástrojích mučení. Místním ženám, které nedopatřením poruší přísný kodex oblékání, nyní nahání hrůzu kovové čelisti, kterými jim islamisté vytrhávají kusy masa z těla.

Irácké město Mosul je od června roku 2014 pod nadvládou džihádistů z Islámského státu. Dřívější prosperitu po jeho nástupu vystřídalo násilí, zoufalství obyčejných lidí, život v nuzných podmínkách a neustálý strach o život. Islamisté si stanovili vlastní systém zvrhlých zákonů. Jakýkoli prohřešek je tvrdě trestán. Na denním pořádku jsou veřejné popravy i bičování.

Islámský stát

V posledních měsících straší zejména mosulské ženy nový způsob trestu za nedodržování předepsaného oděvu.

Z ženy totiž podle nařízení Islámského státu nesmí být vidět téměř nic. Z domu navíc mohou vycházet výhradně v doprovodu mužů. Trestem za nedodržování těchto pravidel jim nyní je nasazení speciálního kovového mučicího nástroje, kterému místní přezdívají kousač, píše server The Independent.

Ten lze připodobnit k pasti na medvědy. Ženě se zařízne do masa a není výjimkou, že po jeho nasazení zůstávají hluboké jizvy a vytržené kusy svaloviny.

„Kousač se pro nás stal noční můrou. Mou sestru takto potrestali minulý měsíc jenom za to, že si doma zapomněla rukavice,“ popisuje 22letá Syřanka Fatíma, které se z Mosulu podařilo uprchnout a nyní žije v táboře na území kontrolovaném kurdskými jednotkami.

Pešmergové loni osvobodili město Sindžár:

Málo jídla a korupce

Z Mosulu v posledních týdnech prchá stále více lidí. Podmínky ve městě jsou otřesné. Místní trpí nedostatkem vody, jídla i dlouhými výpadky dodávek elektřiny. Islamisté totiž odřízli většinu dodávek potravin z Turecka a zbytku Sýrie. S tím souvisí raketový růst cen. „Loni vystačilo 500 dolarů na to, abych uživil rodinu, nyní bych potřeboval dolarů tisíc. Ceny vzrostly dvakrát až třikrát,“ popisuje jeden z mužů, kteří z Mosulu utekli.

„Já bych všechno to špatné zacházení a nedostatek jídla zvládla, když ale začal hladovět můj 11měsíční chlapeček, nemohla jsem už v Mosulu zůstat,“ vzpomíná Fatíma. Výživa pro malé děti podle ní byla nedostatkovým zbožím. Rýže přišla na deset dolarů za kilo (asi 250 korun). Kvůli nedostatku vody se pak do problému dostali také zemědělci, kteří nemohli zavlažovat svá pole.

Fotogalerie

Islámský stát se v poslední době dostává pod tlak postupujících jednotek pešmergů, kurdských ozbrojenců z milicí YPG i syrské a irácké armády. Velkou ranou pro islamisty jsou také nálety Spojených států a Ruska. Ty tvrdě dopadají zejména na větší sídla, která ovládá Islámský stát. Ten obsazená města drží jen za cenu nemalých ztrát.

Pozvolný rozklad Islámského státu se projevuje také na bující korupci napříč chalífátem. Je to dobře patrné i na tom, že kdysi téměř nepropustné hranice měst ovládaných islamisty nyní běžně překračují i desítky lidí. „Hrozili nám, že nás zabijí, pokud pokud překročíme brány Mosulu,“ vzpomíná bývalý ředitel místní školy, který si však ze strachu před možnou odplatou nepřál uvést své jméno.

S útěkem do bezpečnějších částí Sýrie lidem z Mosulu pomáhají pašeráci, kteří si za propašování jednoho člověka berou asi 400 až 500 dolarů (až 12 tisíc korun). Část peněz jde přitom ve formě úplatků do kapsy členům Islámského státu, kteří přimhouří oči při ostraze hranic Mosulu. Pašeráci se shodují, že se správným obnosem peněz není ani ve válečném Iráku nic problémem.

Chystá se osvobození Mosulu?

Mosul je druhým největším městem Iráku a vůbec největším městem v moci Islámského státu. Před válkou měl s předměstími téměř dva miliony obyvatel, zhruba půl milionu uprchlo v létě 2014, když město obsadili ozbrojenci IS. Mezi běženci se ocitly i desítky tisíc křesťanů.

Jezídy čeká zima v horách. V Sindžáru jsou jen vojáci, líčí reportérka

Mosul je důležitý také pro svá ropná pole, jedna z největších na iráckém severu, což z nich činí předmět sporu mezi bagdádskou vládou a autonomním iráckým Kurdistánem. O dělbu výnosů z ropy se ostatně tito dva spojenci z donucení často přou. A roli hraje i zdejší největší přehradní nádrž v Iráku, která je klíčová pro vodní hospodářství země. Dva měsíce po dobytí Mosulu se jí v srpnu 2014 zmocnil IS.

Strategické důležitosti Mosulu jsou si vědomi i protivníci Islámského státu. Ne náhodou po loňských bojových úspěších u Kobani, Tikrítu a Sindžáru americký generál působící v Iráku Mark Odom prohlásil, že Mosul je dalším logickým krokem v boji proti Islámskému státu (více zde).

Podívejte se, jak pešmergové bojují proti Islámskému státu:


Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

K záchraně klimatu neděláte dost, vytkla Greta americkým politikům

Švédská aktivistka Greta Thunbergová získala ve Washingtonu ocenění mezinárodní...

Šestnáctiletá švédská aktivistka Greta Thunbergová v úterý řekla americkým politikům, že nedělají dost pro záchranu...

Trump jmenuje nového bezpečnostního poradce. Funkci převezme O’Brien

Donald Trump jmenuje nového bezpečnostního poradce Bílého domu Roberta C....

Americký prezident Donald Trump jmenuje do funkce bezpečnostního poradce Roberta C. O’Briena, dosavadního zvláštního...

Nefeť pleseň, chskym či stožár. Kapitán Danko je bezedná studnice vtipů

Předseda slovenského parlamentu Andrej Danko (6. září 2019)

Předseda slovenského parlamentu Andrej Danko o víkendu znovu vybudil internetové vtipálky k akci. A to když v rádiu...

Pronájem jednotky 2+kk 40 m2
Pronájem jednotky 2+kk 40 m2

Geologická, Praha 5 - Hlubočepy, okres Praha
12 900 Kč/měsíc

Najdete na iDNES.cz