Moskva se rozloučila s generálem Lebeděm

  19:47aktualizováno  19:47
Stovky lidí se přišly do moskevského Centrálního domu ruské armády rozloučit s generálem Alexandrem Lebeděm, gubernátorem Krasnojarského kraje. Zemřel o víkendu při letecké nehodě na jihu Sibiře. Obřad s poctami proběhl i v Krasnojarsku, odkud byly generálovy ostatky dopoledne přivezeny. Zúčastnilo se ho na 40 tisíc lidí, kteří do Aleje slávy doprovodili i sedm dalších obětí nehody.

Z Krasnojarsku doprovázela generála vdova Inna a bratr Alexej Lebeď, který je šéfem Chakaské republiky sousedící s Krasnojarským krajem. Na obou místech byl vyhlášen státní smutek a byly zrušeny veškeré oslavy nadcházejících májových svátků.

Již několik hodin před otevřením moskevské budovy se před ní seřadila dlouhá řada lidí, kteří považují Lebedě, někdejšího prezidentského kandidáta, za jednoho z nejvýraznějších představitelů ruské politiky posledního desetiletí.

Poslední hold mu přišly vzdát politické a armádní špičky. Přišel také prezident Vladimir Putin, který hned po nehodě kondoloval všem rodinám obětí.

Posledního rozloučení se zúčastnil i patriarcha moskevský a celé Rusi Alexij II., tajemník Bezpečnostní rady Vladimir Rušajlo, ministr obrany Sergej Ivanov, bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov, mnozí poslanci, umělci a také na 400 důstojníků, kteří s Lebeděm sloužili.

Soustrastný dopis vdově gubernátora Inně zaslal francouzský herec Alan Delon, který se s Lebeděm spřátelil v době jeho působení v Krasnojarsku. V rozhovoru pro ruskou televizi řekl, že smrt Lebedě se jej velmi osobně dotkla.

Pohřben bude na Novoděvičím hřbitově
Stovky lidí se dostavily také k Novoděvičímu hřbitovu, kde se pohřby konají jen výjimečně. Smutečnímu obřadu byli přítomni četní politici a mnoho vojáků, kteří nesli věnce, řády a vyznamenání. Řečníci ocenili Lebeďovu odvahu, poctivost a věrnou službu vlasti.

"Prošel cestu výsadkáře od prostého vojína až k generálovi. Měl rád nebe, ale nebe jej také zahubilo," prohlásil velitel vojenských výsadkářů generál Georgij Špak.

Lebeď byl na přání rodiny pohřben na Novoděvičím hřbitově vedle manželky posledního sovětského prezidenta Raisy Gorbačovové.

Kvůli špatnému zdravotnímu stavu se pohřbu nezúčastnila Lebeďova matka, která bydlí v Novočerkassku na jihu země. Svého syna oplakávala už před dvaceti lety. V době, kdy sloužil v Afghánistánu, totiž dostala telegram, že její syn zemřel. Poté oslepla a její zdraví je kritické.

Šojgu: Nebyl to atentát
Ruský ministr pro mimořádné situace Sergej Šojgu, který vede vyšetřovací komisi pádu vrtulníku Mi-8 s 20 lidmi na palubě, zcela vyloučil teroristický útok.

Za hlavní příčinu neštěstí se podle něj považuje to, že stroj ve špatném počasí narazil do drátů elektrického vedení vysokého napětí.

Ministr řekl, že podle výsledků expertízy černých skříněk je zřejmé, že posádka o vedení věděla. Poslední slova některého z jejích členů prý byla: "LEP,LEP,LEP (elektrické vedení)".

Lebeď letěl se svými spolupracovníky na slavnostní otevření lyžařského střediska v Jermakovském okrese. Letoun se zřítil nedaleko města Abakan, 3400 kilometrů východně od Moskvy. Úlomky stroje a těla obětí byla rozházena do vzdálenosti padesáti metrů od místa dopadu.

Na místě přišli o život i tři blízcí Lebeďovi spolupracovníci, mezi nimi i viceguvernérka krasnojarského kraje Naděžda Kolbová.

Vrtulník podle očitých svědků, kteří nehodu přežili, letěl velmi nízko. Podle upřesněných informací se zřítil z výšky 36 metrů. Novináři, kteří byli na palubě, tvrdí, že piloti byli vybaveni starou mapou, kde vedení nebylo vyznačeno.

Šojgu popřel spekulace krasnojarských novinářů, podle nichž Lebeď nařídil posádce, aby letěla navzdory špatné viditelnosti. Podle některých informací měl generál prohlásit, že odpovědnost za let bere na sebe.

GENERÁL LEBEĎ

Veterán války v Afghánistánu byl jednou z nejvýraznějších postav ruské politiky v druhé polovině 90. let. Velel 14. armádě dislokované v konfliktní oblasti moldavského Podněstří. V roce 1995 z armády odešel na protest proti reorganizaci. V roce 1996 se stal poslancem Státní dumy a týž rok byl jmenován poradcem tehdejšího prezidenta Borise Jelcina pro národní bezpečnost a tajemníkem Bezpečnostní rady Ruska.

"Na zvukovém záznamu nic takového není. Každopádně ale rozhodnutí o pokračování letu, nebo o přistání může přijmout jen velitel posádky. Ten je také odpovědný za toto rozhodnutí," řekl ministr.

Uvedl, že stroj byl technicky v pořádku a že veškeré údaje přístrojů byly správné.

Konečné výsledky vyšetřování se očekávají zhruba za měsíc.

Zdroje z generální prokuratury uvedly, že se stále prověřuje několik verzí havárie.

Za možné příčiny katastrofy jsou považovány špatné povětrnostní podmínky, chyba pilotů, technická vada stroje a také přetíženost vrtulníku.

Útok vyloučil i soudní znalec generál Valentin Simutčenkov, který případ vyšetřuje. Novinářům řekl, že na palubě vrtulníku nebyla nalezena žádná výbušnina ani jiné stopy, podle nichž by bylo možno usuzovat na připravený útok.

Spekulace o příčinách Lebeďovy smrti odmítl i šéf ruských komunistů Gennadij Zjuganov. Řekl, že spekulace jsou předčasné a je třeba vyčkat oficiálních výsledků šetření nehody. 

Kdo byl generál  Lebeď
Dvaapadesátiletý Lebeď byl jistou dobu považován za možného nástupce Borise Jelcina. Pak se ale postavil proti některým jeho rozhodnutím. Po svém jmenování gubernátorem Krasnojarského kraje v roce 1998 Lebeď prakticky zmizel z ruské politické scény.

Alexandr Lebeď se podílel se na urovnání čečenského konfliktu a podepsal s čečenským prezidentem Aslanem Maschadovem takzvanou chasavjurtskou dohodu, která fakticky ukončila první čečenskou válku.

V prezidentských volbách v roce 1996 Lebeď získal třetí místo po Jelcinovi a předákovi komunistů Gennadiji Zjuganovovi. Po zvolení gubernátorem Krasnojarského kraje tvrdil, že zatím o funkci prezidenta neuvažuje a v podstatě zmizel z politické scény.

V Krasnojarsku čelil mnoha konfliktům, zejména s představiteli místních podnikatelských kruhů.

Podle ruských poslanců a senátorů byl generál svérázný a zároveň tvrdý politik. Cenili si jeho upřímnosti a nekompromisnosti, i když jeho výroky mnohdy šokovaly.

Vdova po gubernátorovi Krasnojarského kraje Alexandru Lebeďovi Inna (vlevo) přichází na pohřeb svého manžela, které se konalo v Centrálním domě ruské armády v Moskvě, 30. dubna 2002

Poslední rozloučení s gubernátorem Krasnojarského kraje Alexandrem Lebeděm se konalo v Centrálním domě ruské armády v Moskvě, 30. dubna 2002

Autoři: ,

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Vedro, tekoucí asfalt a výpadky proudu. Města se mění v nehostinná doupata

Hispánské děti dovádí u otevřeného hydrantu na Manhattanu. Ulice New Yorku se v

Dopad klimatických změn na život ve městech bude rozsáhlý. Podle pesimistických předpovědí se například ve Spojených...

Za klima pochodovala v New Yorku i Greta. Svou účast považuje za vítězství

Švédská aktivistka Greta Thunbergová, která inspirovala hnutí bojující za lepší...

Švédská aktivistka Greta Thunbergová, která inspirovala hnutí bojující za lepší ochranu klimatu, se v pátek zapojila do...

Klimatické stávky se zúčastnily čtyři miliony lidí, napsala Thunbergová

Švédská šestnáctiletá aktivistka Greta Thunbergová se účastnila protestu za...

Podle švédské ekologické aktivistky Grety Thunbergové se do páteční celosvětové série stávek a demonstrací za lepší...

V Paříži opět protestují žluté vesty, policie již použila slzný pln

V Paříži se konají další protesty hnutí žlutých vest. (21. září 2019)

V Paříži během se opět protestuje, žluté vesty vyšly do ulic již 45. týden v řadě. Ve francouzské metropoli se přitom...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz