V Moskvě vykolejilo metro, zemřelo nejméně jednadvacet lidí

  9:36aktualizováno  17:37
V moskevském metru ráno vykolejil vlak. Nehoda si vyžádala nejméně 21 mrtvých a sto šedesát zraněných, z nichž téměř padesát je vážně zraněno. Příčina nehody se vyšetřuje, úřady už vyloučily možnost teroristického útoku.

Nehoda se stala okolo 09:30 moskevského času (07:30 SELČ) mezi stanicemi Slavjanskij Bulvar a Park Pobědy na modré linii moskevského metra.

„Zranění utrpělo 161 lidí. Devatenáct lidí zemřelo na místě, jedna zraněná zemřela v nemocnici,“ uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Oleg Salagaj podle agentury Interfax. Později pak úřady informovaly o další oběti. Těch může být ještě více, protože 42 lidí je ve vážném stavu, informovali záchranáři. Dva z nich leží v kómatu, píše newsru.com.

Nejhlubší stanice

Park Pobědy je nejhlubší stanice moskevského metra, leží 84 metrů pod zemí, což ztěžuje záchranné práce. Tunel, kde se nehoda stala, byl vybudován před deseti lety, píše BBC. Kritici obviňují úřady, že vydávají peníze na prodlužování metra a ne na jeho údržbu.

Radnice i nyní ujišťuje, že stav trati byl uspokojivý. Opozice naopak začala tepat do poměrů i v moskevském podzemí. Moskevský starosta Sobjanin už přislíbil přísné potrestání viníků. Moskevské metro patří mezi nejstarší na světě a denně přepraví devět milionů cestujících.

Podle moskevské radnice jsou mezi mrtvými dva cizinci, Číňan a Tádžik. První lékařská pomoc byla poskytnuta dvěma cizinkám, konkrétně Moldavance a Ukrajince. O žádných jiných cizincích ruské úřady informace nemají.

Dle zástupce moskevského primátora Pjotra Birjukova všechny oběti cestovaly v prvním vagonu vykolejené soupravy metra. Moskevský úřad popřel dříve zveřejněnou informaci, že mezi obětmi je i strojvedoucí.

Pokles napětí, či špatná výhybka?

Záchranáři z metra evakuovali více než 1 100 lidí. Nejvíce poškozený vagon, ve kterém uvízli cestující, se podle náčelníka moskevských záchranářů Viktora Birjukova brzy podařilo uvolnit.

Příčina nehody se vyšetřuje. Podle záchranářů se nehoda stala zřejmě v důsledku prudkého poklesu napětí a následné chybné signalizaci. Ta spustila nouzové zastavení soupravy a tři vagony vykolejily.

Vyšetřovatelé však o této verzi pochybují, v médiích se objevily i úvahy o vadné výhybce. Připomíná se i kritika údajně havarijního stavu kolejí mezi inkriminovanými stanicemi, kde prý vagony doslova „vibrovaly“, ale vedení podzemky na stížnosti odpovídalo, že je vše v pořádku.

„Máme informace od svědků, že vlak náhle prudce zabrzdil a následkem toho několik vagonů vykolejilo,“ uvedl mluvčí ministerstva pro mimořádné události.

„Hodilo nás to přes celý vagon,“ říkají svědci

„Je to hrůza. Dolů (do metra) stále scházejí s nosítky. Vynášejí raněné na povrch. Někdo je v bezvědomí, další sténají bolestí,“ citoval očité svědky server newsru.com.

„Metro zastavilo velmi prudce. Světla zhasla a bylo tam mnoho kouře, byli jsme uvěznění a jen zázrakem jsme se dostali ven, bylo tam hodně zraněných, hlavně v prvním vagonu, protože vagony narazily do sebe“ citovala svědka ruská televize.

„Někteří zranění jsou v šoku. Říkali, že je to hodilo přes celý vagon z jednoho konce na druhý. Sami se dostali ven po kolejích,“ vylíčil Nikita Batalov. „Souprava se doslova roztrhla, vagon to zmuchlalo, někteří lidé v něm uvízli. Zraněných je hrozně moc,“ vyprávěl další svědek televizi LifeNews.

Fotogalerie

Ke stanici Slavjanskij Bulvar přijelo na šedesát vozů záchranné služby a zasahovalo osm helikoptér. Moskevský starosta Sergej Sobjanin slíbil rodinám obětí po milionu rublů pomoci (asi 600 tisíc korun), odškodnění mají dostat i zranění. Moskevská radnice vyhlásila na středu za oběti nehody smutek v hlavním městě.

Jedna z linek metra musela být dočasně uzavřena, náhradní dopravu zajišťuje 66 autobusů a moskevská radnice nasadila také bezplatné taxíky. Moskevské dopravní zácpy vzápětí ještě více zhoustly. Oprava linky může trvat až dva dny. Vláda přislíbila pomoc při likvidaci následků havárie.

Ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil soustrast rodinám mrtvých a popřál brzké uzdravení zraněným. Putin zároveň pověřil Alexandra Bastrykina, předsedu Vyšetřovacího výboru Ruské federace, aby zahájil trestní vyšetřování nehody.

České velvyslanectví nemá informace, že by mezi oběťmi či zraněnými byl český občan. „Zjišťujeme to, jsme ve spojení se záchranáři, definitivně potvrzeno to ale nemáme,“ řekl mluvčí ambasády Petr Pirunčík.

Modrá trasa moskevského metra

Modrá trasa moskevského metra

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Cestu do hlubin duše lidí s demencí si vyšlapává robot jménem Mario

Trénování robotů k autonomní aktivitě na univerzitě v Maltě (8.2.2019).

Zmírnit osamělost lidí trpících demencí, usnadnit jejich interakce s blízkými nebo rozvíjet jejich koníčky. S takovými...

Jít na potrat v Turecku je těžké. Musí se nás rodit víc, hřímá Erdogan

Turecké ženy v roce 2012 protestovaly proti plošnému zákazu potratů.

Ačkoli je umělé přerušení těhotenství v Turecko legální a jeho podmínky jsou pevně dané zákonem, veřejné nemocnice...

Nigerijec žije už měsíce na letišti. Vyhostila ho i vlastní země

Nově otevřený terminál letiště v Istanbulu. (29. října 2018)

Čtyřiadvacetiletý Nigerijec, kterého úřady vyhostily z Izraele, žije už čtyři měsíce na letišti v etiopském hlavním...

Najdete na iDNES.cz