Tajná služba Mosad potřebuje kvůli rychlému vývoji vojenských technologií více zaměstnanců než kdykoli dříve. Při obsazování vysoce kvalifikovaných pozic ale soutěží o nejlepší lidi v zemi s izraelským vzkvétajícím soukromým technologickým sektorem.
Veteráni, kteří svou kariéru dříve zasvětili službě vlasti, nyní odcházejí do lukrativních startupů nebo zakládají vlastní podnikání. Například izraelské společnosti Waze, Wix nebo Viber založili někdejší zpravodajci.
Yossi Cohen, jenž stojí v čele Mosadu od roku 2016 a je přítelem izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, se v reakci na to pustil do náboru, zvýšil počet sabotážních operací a rovněž podle izraelského listu Ha’arec rozšířil rozpočet Mosadu o několik miliard šekelů.
Nábor Mosadu podle listu The Washington Post zahrnuje zvýšenou přítomnost na sociálních sítích a uvolnění zlomku informací o operacích.
Někdejší špioni se shodují, že agentura také tiše souhlasí se vznikem televizních pořadů a filmů, které pro ni mohou udělat to samé, co udělal film Top Gun s Tomem Cruisem pro nábor amerického námořnictva: postarat se, aby práce v Mosadu vypadala znovu skvěle a přitažlivě.
Hrdinka seriálu Teherán:
Odhalené mise posilují národní hrdost
„Mise Mosadu odhalené veřejnosti podporují naše dědictví. Umožňují lidem cítit hrdost a myslet na další generaci,“ myslí si Avner Avraham, jenž pro Mosad pracoval 28 let a nyní vede agenturu Spy Legends Agency, která radí studiím v Hollywoodu. „Potřebujeme více agentů,“ říká.
V tomto duchu se nese také nová webová stránka Mosadu, na které Avraham pracoval. „Najednou jsem zjistil, že dělám věci, které možná vidíte jen ve filmech,“ píše se v citátu na domovské stránce.
Mosad se podle Avrahama dostal do centra pozornosti mimo jiné v souvislosti s filmem Mnichov režiséra Stevena Spielberga. Jeho protagonistou je agent Mosadu, jenž má za úkol pomstít smrt jedenácti Izraelců, které v roce 1972 zavraždili na olympiádě palestinští teroristé.
Židovské kopí. Vražda íránského vědce nese stopy zabijáků Mosadu |
Izrael oficiálně zachovává ohledně tajných operací politiku „bez komentáře“.
Čelní představitelé Izraele zatím mlčí také ohledně nedávného atentátu na íránského jaderného vědce Mohsena Fachrízádeha, jenž je Izraeli široce připisován.
Ačkoli izraelští analytici uvedli, že tato vražda způsobila úder íránským ambicím v oblasti jaderných zbraní, kritici se domnívají, že jde o nezákonnou operaci, která Íránu brání v získávání těchto zbraní jen málo.
Izraelská vláda v roce 2018 velmi vzácně zveřejnila podrobnosti o útoku na íránský jaderný archiv. Nalezené informace podle ní svědčily o tom, že Írán má tajný jaderný program. Premiér Netanjahu o detailech osobně poreferoval v televizi a vyzval k mezinárodnímu tlaku na Írán.
Snímek ze seriálu Fauda:
Ne všem agentům se otevřenost líbí
Trend filmů o agentech Mosadu podle WP odstartoval v roce 2010, kdy se izraelská show „Hatufim“ zobrazující návrat tří Izraelců, kteří byli drženi v zajetí v Libanonu, stala základem pro seriál Ve jménu vlasti.
Společnost Netflix pak v roce 2016 uvedla seriál Fauda o izraelské protiteroristické jednotce na okupovaném Západním břehu. Loni zase odstartovala seriál Špion, kde herec Sacha Baron Cohen ztvárnil postavu agenta Mosadu Eliho Cohena, jenž v 60. letech působil v utajení v Sýrii.
Herečka Uma Thurman na jaře oznámila, že si zahraje v seriálu Apple TV False Flag, založeném na atentátu na vojenského velitele Hamásu Mahmúda al-Mabhouha v Dubaji v roce 2010, ze kterého je Izrael viněn.
Mosad zabil v Teheránu dvojku Al-Káidy, uvedl list. Írán to odmítá |
Nejnovějším hitem je série „Teherán“, která sleduje mladou hackerku Mosadu v utajení v íránském hlavním městě.
Ne všem někdejším zaměstnancům Mosadu ale nová otevřenost organizace přijde správná.
Orna Kleinová, bývalá špionka Mosadu, uvedla, že se obává, že by melodramatické zobrazení ve filmech a seriálech mohlo agentům značně ztížit výkon jejich práce.
Za 26 let v agentuře spala každou noc s rozsvíceným světlem. „Věděla jsem, že až se probudím, musím okamžitě vědět v jaké jsem zemi, jakým jazykem mám mluvit a kým mám být,“ uvedla. „Za mých dní nikdo o ničem nemluvil, ani s novinami, s nikým. To nebyla naše práce,“ dodala Kleinová.