Mongolové, makejte a plaťte. A pak koukejte odsud vypadnout

  16:54aktualizováno  16:54
Od zvláštní zpravodajky MF DNES - Čtyřiačtyřicetiletá Báma sedí v kuchyňce panelákového bytu v Ulánbátaru a do toho vyprávění se jí moc nechce. „Chtěli jsme jen s manželem vydělat peníze, aby naši synové mohli studovat. Prostě jsme se jednoho dne sbalili a odjeli přes půl zeměkoule, do Česka,“ říká. V Pardubicích přišli brzy o práci. Zpět do Mongolska se vrátili po více než roce strádání.

Báma a její manžel vycestovali do Česka, aby mohli zaplatit dětem studium. | foto: Magdalena Sodomková, MF DNES

V únoru tohoto roku se totiž česká vláda rozhodla řešit narůstající počet cizinců, kteří skončili na dlažbě tím, že jim nabídla letenku, a 500 eur (později už jen 250 eur). Nyní vládní pomoc končí, nabídky dobrovolně odjet z Česka využilo podle české odnože mezinárodní organizace pro migraci IOM 1 334 Mongolů.

Nedat jim letenku by vyšlo dráž

"Za každým z těch lidí ve statistice je nešťastný příběh těch, kteří mnohdy nepochopili systém, v němž každý zodpovídá za sebe. Mnozí neuměli česky. Na druhou stranu o práci přišli, i když sami neselhali," říká ředitel odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Tomáš Haišman.

Jedním dechem však upozorňuje, že kdyby česká vláda cizincům v nouzi ruku nepodala, vyšlo by ji to nakonec ještě mnohem dráž.
"Pokud by se ti lidé, třeba i ne vlastní vinou, dostali do ilegality a my je pak vyhošťovali represivně, stálo by nás to dvojnásobek. A také - ti lidé tu odvedli svou práci, přesto jsou bez výdělku. Nemají ani na letenku," říká Haišman.

Proč platíme za Mongoly

Stát tedy platí za neochotu Čechů tvrdě pracovat za málo peněz. A za horlivost zprostředkovatelských agentur, které v čilé spolupráci s českými úřady vydávaly víza jak na běžícím pásu. Musel to být dobrý byznys. Mongolové podle svých výpovědí za zprostředkování dokladů potřebných k vycestování platili běžně agenturám minimálně 700 eur (nebo i 1 400 dolarů podle toho, na koho narazili).

Přestože na tuto sumu se pro jednoho člena rodiny skládalo celé příbuzenstvo, byl o česká pracovní víza nebývalý zájem. Vždyť zatímco v roce 2001 o víza na českém zastupitelském úřadu v Ulánbátaru (podle informací ministerstva zahraničí) žádalo 986 lidí, v roce 2006 už do Česka chtělo vycestovat na 3 567 Mongolů a vloni dokonce 6 216. Přičemž dlouhodobé vízum v Česku jen za rok 2008 získalo podle cizinecké policie 2 723 Mongolů. Mnozí vycestovali na ta krátkodobá.

Mongolská metropole Ulánbátar.

Mongolská metropole Ulánbátar.

Český velvyslanec v Ulánbátaru Václav Jílek se však o číslech vůbec bavit nechce. Je rozladěn. Nejprve zdůrazňuje, že opravdu "není o čem psát". Jak si však vysvětlit fakt, že skoro každý, koho se člověk v Ulánbátaru zeptá na českou ambasádu, konspirativně vypíná mobil, rozhlíží se a ztišuje hlas? A proč všichni odmítají rozhovor v hotelu - obávají se snad odposlechů? Paranoia, která v Ulánbátaru vládne, působí dojmem, že se člověk ocitl ve východním bloku roku 1980.

Jílek vypráví, jak si Mongolové stavějí vzdušné zámky a cestují, aniž jsou připraveni na nástrahy práce v zahraničí. Nyní už je to prý jiné než za totality, kdy v Československu pod ochrannou rukou státu vystudovalo 20 tisíc Mongolů. Líčí, jak na velvyslanectví "probíhaly pohovory s žadateli o dlouhodobá víza. Konzulární pracovnice se jich ptaly, zda mají pracovní smlouvu. Když jsme po nich chtěli, ať si to dozařídí, tak se raději svěřili do rukou zprostředkovatelů," říká.

Přitom lidé, kteří v době největších front před ulánbátarskou ambasádou o víza žádali, řekli MF DNES pod zárukou anonymity, že dovnitř ve skutečnosti ani nevkročili. Přesto papíry nakonec bez problémů, a to za tučnou sumu, získali.

Mongolská metropole Ulánbátar.

Mongolská metropole Ulánbátar.

Situace se po příchodu ekonomické krize vyhrotila tak, že velvyslanectví v Ulánbátaru dočasně přerušilo přijímání žádostí. Na jeho internetových stránkách stálo, že "z technických důvodů". Jak později uvedl konzul David Hrdoušek, pravým důvodem bylo "zajištění bezpečnosti v Česku poté, co nastalo propouštění zahraničních pracovníků kvůli hospodářské krizi".

Jednou z propuštěných Mongolek byla i učitelka matematiky a počítačů Jadamjav Altanzulová. Svobodná matka, která v Česku pracovala rok a půl, nejprve jako šička ve Znojmě, později, když už to tam nemohla snést, jako dělnice v pardubickém Foxconnu.

Léky pro syna

 "Můj osmiletý syn trpí mozkovou chorobou. Ale vMongolsku jsem si jako učitelka nemohla vydělat ani na léky," vysvětluje žena, proč se rozhodla nechat syna u rodičů a vydala se do Česka. Jako jedna z mála navrátilců, se kterými MF DNES v Ulánbátaru mluvila, sehnala práci.

Paní Altanzulová si chtěla vydělat na léky pro nemocného synka. Přes rok však tvrdě pracovala, aby vůbec spaltila dluhy. Do Mongolska se vrátila díky české vládní pomoci.

Paní Altanzulová si chtěla vydělat na léky pro nemocného synka. Přes rok však tvrdě pracovala, aby vůbec spaltila dluhy. Do Mongolska se vrátila díky české vládní pomoci.

I jí cesta do Evropy vyšla draze. Zadlužila se, aby měla na letenku, i ona zaplatila agentuře stovky eur. V Česku pak utrácela jen za jídlo, aby vůbec dluhy splatila. Na to, že by se její syn dočkal potřebné operace, může zapomenout.

Stovky cizinců, kteří už se zamotali do sítě mafiánských agentur, v Česku dál zůstávají. Jejich chlebodárci (doslova) je totiž domů pustit nechtějí. Dostat je příště přes půl světa by nemuselo být tak lehké. Krize pomine, pak bude třeba hledat nové "otroky".


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Velikonoční teror na Srí Lance má již téměř tři stovky obětí

Počet obětí po útocích na Srí Lance rychle přibývá. (21. dubna 2019)

Úřady na Srí Lance v pondělí zrušily zákaz vycházení, který vyhlásily v neděli kvůli atentátům. Při nich zemřelo na 290...

Zvonce krav i hnůj patří k Bavorsku, debatují Němci kvůli žalobě manželů

Krávy na pastvinách v Bavorsku (1. srpna 2018)

Na zelené louce se pase stádo krav, svítí slunce. Statná zvířata mají kolem krku zvonce a jejich pohyb je slyšet široko...

TÝDEN OBRAZEM: Tajemné procesí v kápích a migranti prchající za noci

PRŮVOD. Bratrství Las Aguas v průvodu během Svatého týdne v Seville v jižním...

I tento týden jsme pro vás připravili výběr nejzajímavějších snímků ze světových agentur. Zástupci bratrství Las Aguas...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz