Modrou velrybu nahradila Momo challenge. Děti děsí opět jen možný hoax

  13:17aktualizováno  13:17
Po takzvané Modré velrybě se údajně objevila další internetová hrozba, která manipuluje s dětmi a navádí je k sebepoškozování. Výzva „Momo challenge“, kterou provází děsivý obrázek ženy, už podle některých médií vedla i k pokusu o sebevraždu. Odborníci však mluví pouze o panice, která nahrává šíření falešné hrozby.

Socha Keisukeho Aisawy, která se stala tváří údajné hry MOMO Challenge. | foto: Profimedia.cz

Kolující varování o údajné Momo challenge tvrdí, že děti k sebepoškozování či dokonce k sebevraždě nabádají zprávy v komunikačních aplikacích, například WhatsApp. Jejich odesílatelé mají jako profilový obrázek fotku děsivě vyhlížející ženy s černými vlasy a vypoulenýma očima, píše britský The Guardian.

Zprávy o výzvě už například na Facebooku sdílely statisíce lidí a počet vyhledávání hesla na Googlu v posledních dnech mnohonásobně vzrostl.

Podle deníku Independent další zprávy mluví o tom, že se klipy s Momo challenge objevovaly ve videích s kreslenou postavičkou Prasátko Peppa či populární počítačovou hrou Fortnite na Youtube. Některé školy tento týden před výzvou varovaly na sociálních sítích.

„Jsme stále více znepokojeni nevhodnými videi, která kolují po internetu a  školáci je sledují. Jedno z videí s popisem ‚MoMo‘ zobrazuje zdeformovanou bílou masku a nabádá děti k nebezpečným úkonům bez vědomí rodičů,“ napsalo vedení základní školy v britském Haslingdenu.

26.února 2019 v 14:48, příspěvek archivován: 01.března 2019 v 10:38

We have become increasingly aware of highly inappropriate videos circulating online and are being viewed by children across the school. These video clips are appearing on many social media sites and YouTube (including Kids YouTube). One of the videos starts innocently, like the start of a Peppa Pig episode for example, but quickly turn into an altered version with violence and offensive language.

Another video clip is going by the name of 'MoMo' which shows a warped white mas...k which is promoting children to do dangerous tasks without telling their parents. Examples we have noticed in school include asking the children to turn the gas on or to find and take tablets.

Podle představitelů charit NSPCC a Samaritánů však neexistuje žádný důkaz, že by za případnou újmou stála právě Momo challenge. Naopak upozorňují, že labilní jedince ohrožuje spíš současná mediální hysterie.

Policie ve Velké Británii podle BBC nezaznamenala žádné případy dětí, které by si ubližovaly kvůli uvedené výzvě. Podle webu Snopes ověřujícího informace je příběh „spíš hoax než realita“, rozrušení u dětí však může způsobit už jen šíření děsivého obrázku.

Modrá velryba existuje, trvá na svém policie. Totéž sdělila Chovancovi

Paniku podpořily například články, které spojovaly s Momo challenge úmrtí 130 ruských teenagerů. Už loni v létě byla Momo challenge podle dalšího článku důvodem sebevraždy dvanáctileté dívky z Argentiny. Ani v jednom případě nebyly informace potvrzené.

NSPCC nyní uvedla, že ohledně výzvy obdržela více telefonátů od zástupců médií než od znepokojených rodičů. „Mnohem důležitější než publikování varovných zpráv je dodržování pravidel bezpečnosti na síti, na které by se rodiče a lidé pracující s dětmi měli zaměřit,“ řekl mluvčí Samaritánů.

Odborníci odsuzují i počínání jednotlivých policejních úřadů, které na sociálních sítích na svých oficiálních účtech rozesílají varování před Momo challenge. Podle Guardianu vzniká důsledkem koloběhu zvěstí, varovných zpráv a článků v médiích nekončící spirála.

28.února 2019 v 12:10, příspěvek archivován: 01.března 2019 v 11:10

Parents be aware of this concerning online activity also known as #Momo Challenge. Safety advice on the tweet attached...... Support can also be found with our partners @ThinkuknowUK @GetSafeOnline @childline @YoungMindsUK https://t.co/yMDAAVrTfc

„Ačkoliv se tyto úkony dělají s dobrým úmyslem, zveřejňování a hlášení o celé záležitosti pouze podněcuje u mladých lidí zvědavost,“ myslí si Kat Tremlettová z britského centra zaměřujícího se na bezpečnost internetu.

„V podstatě bychom o tom problému neměli mluvit, aby přestal být problémem,“ doplnila.

Představitelé Youtube odmítli, že by se v jejich videích objevoval jakýkoliv obsah související s Momo challenge. „Narozdíl od zpráv v médiích, jsme nedostali žádný důkaz o videích na Youtube, která by zobrazovala či propagovala Momo challenge. Takový obsah by byl v rozporu s našimi pravidly a okamžitě bychom ho odstranili,“ uvedli v prohlášení.

Podobný rozruch způsobila v roce 2017 počítačová hra Modrá velryba, která údajně naváděla děti k sebevraždám. Zprávy o ní zaplavily zejména internet v Rusku, reálné důkazy o její existenci či spojitosti s podezřelými úmrtími však stejně jako nyní chyběly. Před hrou varovala dokonce i česká policie, která poté čelila nařčení, že naletěla hoaxu.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Mladík jedoucí v autě před třemi dny v Beskydech kousek od Visalají natočil na mobil medvěda. Záznam zveřejnil na...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Po pádu etiopského boeingu zemřelo všech 157 lidí, včetně čtyř Slováků

V Etiopii se krátce po startu z hlavního města Addis Abeby zřítilo letadlo...

Letadlo etiopské letecké společnosti se v neděli zřítilo krátce po startu z hlavního města Addis Abeby. Na palubě bylo...

Další z rubriky

Londýn požádá o odklad brexitu ještě před summitem EU

Demonstrace odpůrců brexitu v Londýně (14. března 2019)

Zástupce britské vlády Kwasi Kwarteng v parlamentu oznámil, že Londýn požádá Evropskou unii o odklad brexitu ještě před...

Mohou za utopení 14 dětí v jezeře. Vedoucí ruského tábora dostali 9,5 roku

Na jezeře Sjamozero v Karelii se utopilo 13 dětí a jeden instruktor (19. června...

Bývalá ředitelka prázdninového tábora v Karélii na severozápadě Ruska a její spolupracovník půjdou na devět a půl roku...

Facebook smazal 1,5 milionu videí střelby ze Zélandu během prvních 24 hodin

Záchranáři odvážejí jednoho ze zraněných po střelbě v novozélandském...

Sociální síť Facebook odstranila více než jeden a půl milionu kopií videa z teroristického útoku na Novém Zélandu, a to...

Najdete na iDNES.cz