"Měli jsme fény zastrčené za opaskem, dětské vysílačky, hřebeny a další takové věci. Následovala nás kamera se štábem a najednou nás zastavili čtyři policisté," vylíčila televizi Sky News moderátorka dětského pořadu Anna Williamsonová.
"Zastavili nás, nezadrželi. Ale řekli nám, že nás drží v rámci protiteroristického zákona, protože pobíháme v neprůstřelných vestách," podotkl její kolega Jamie Rickers. Hlídka duo moderátorů na ulici vyslechla a zase nechala jít.
Podobný zážitek ale hlásí z britské metropole také mnozí fotografové, ať už obyčejní turisté nebo profesionálové. - čtěte Fotíte Londýn? Stáváte se podezřelými z terorismu
Několik tisíc jich v sobotu protestovalo v centru Londýna proti tomu, že jim policie podle jejich slov pod záminkou protiteroristických zákonů brání v profesionální práci i v pořizování běžných fotografií.
Faktem je, že Británie je po teroristických útocích v metropoli v roce 2005, kdy čtyři atentátníci zabili v metru a autobuse 52 lidí, mnohem opatrnější.
Necelý měsíc po neúspěšném pokusu nigerijského atentátníka vyhodit do vzduchu letoun směřující z Amsterdamu do Detroitu se minulý týden zvýšil stupeň nebezpečí teroristického útoku v zemi ze třetího na čtvrtý, tedy z hrozby "značné" na "vážnou".
Krátce před tím Londýn pozastavil přímé lety z Jemenu, kde v poslední době sílí tamní odnož Al-Kajdy a neúspěšný atentátník z letadla tam prošel tréninkem.
|