Nepálská mniška dotuje charitu zpěvem, nahrávala s producentem Pink Floyd

  6:15aktualizováno  6:15
Nepálská mniška Ani Chojing Drolmaová před mnoha lety opustila zdi kláštera a stala se zní světová pěvecká hvězda. Spolupracovala i s producentem Pink Floyd. Peníze ze zpěvu investuje do pomoci chudým, ve své zemi provozuje školu i nadaci pro nemocné. Za filantropii si vysloužila přezdívku nepálská Matka Tereza.

Okolo této nepálské řádové sestry se točí celá řada lidových legend. Její životní příběh však žádné zveličování nepotřebuje. „Byla jsem tak revolucionářská, jak jen to je v téhle části světa možné,“ pospala reportérům CNN. Pokud se podíváme na její život, rozhodně nepřehání.

Ani Chojing Drolmaová se narodila v Nepálu tibetským rodičům. Otec ji čas od času mlátil. „Vadily mu i ty nejmenší věci. Mlátil mě i mojí maminku. Dnes to beru tak, že byl vlastně nemocný. My jsme tím ale trpěly,“ popisuje. V deseti letech se plná vzteku rozhodla, že se stane buddhistickou mniškou. Vzdala se tak manželského života i toho, že v budoucnu bude mít děti.

Od střílení s maoisty k běžeckému trůnu. Nepálka vládne světovým trailům

„Říkala jsem si, že až vyrostu, tak si budu muset někoho vzít a čeká mě to samé jako mou matku. Domácí násilí je u nás velký problémem,“ vysvětluje. Rodiče jí její krok schválili, Drolmaová si proto oholila hlavu a opustila většinu výdobytků moderní společnosti. Novým domovem se pro ni stal klášter Nagi Gompa.

Mladá Nepálka ho považovala za ráj na Zemi. „Bylo to tam nádherné, všichni byli milí, nikdo mě nemlátil, nemusela jsem nosit dva mladší brášky na zádech. Dali mi zpátky moje dětství,“ vzpomíná na život v klášteře. Kouzelné místo v té době čas od času navštěvovali i cizinci, kteří zde hledali osvícení. Setkání s jedním z nich Drolmaové změnilo život.

Nepálská mniška a rocková hvězda Ani Choying Drolmaová na snímku ze září 2016.

Nepálská mniška a hvězda Ani Choying Drolmaová na snímku ze září 2016.

V roce 1993 se do kláštera Nagi Gompa vydal hudební producent Steve Tibbetts. Spolu s manželkou se zde chtěl naučit správně meditovat. Stal se žákem Tulku Urgyena, který je považován za mistra meditace. Shodou okolností byl také učitelem Drolmaové. Poslední noc před odjezdem se překladatel zeptal amerického páru, zda by nemohl nahrát při zpěvu tehdy 22letou mnišku.

Nepálka zachraňuje z vězení děti trestanců. Dává jim přístřeší i vzdělání

„Nejprve na nás vyvalila oči a určitě si říkala, co je to za chlápka s tím magnetofonem. Pak se nadechla a zazpívala část písně Leymön Tendrel. Byl jsem ohromen,“ vzpomíná na první setkání s talentovanou Nepálkou Tibbetts. Ohromený byl natolik, že zapomněl zapnout nahrávání. Do kláštera se proto o pár dní později vrátil. Tentokrát už srdceryvný zpěv nahrál. Doma v Americe ke zpěvu dohrál kytarový podklad. Nahrávku poslal zpět do Nepálu a Drolmaové navrhl, že by spolu mohli spolupracovat.

„Nerozmýšlela jsem se a šla jsem do toho. Později jsem si uvědomila, že tento moment byl zázrak,“ popsala. Tibbetts skromně tvrdí, že Nepálka by se na hudebním poli prosadila i bez něj. „Když bych se s ní nikdy nepotkal, určitě by narazila na někoho jiného,“ tvrdí.

Světový úspěch a charitativní práce

První album Drolamové se jmenovalo „Cho“, vokály nahrávala v Nepálu. Na její výkon dohlížel legendární producent Joe Boyd, který spolupracoval s mnoha hudebními velikány včetně kapely Pink Floyd. Album se prodávalo více než dobře, Drolmaová však o přesných číslech nikdy mluvit nechtěla.

Poslechněte si jednu z písní nepálské hvězdy:

O úspěchu hovoří i to, že Nepálka dostala pozvání do Spojených států, kde měla odehrát několik koncertů. Největším kulturním šokem pro ni byly, mimo fastfoodů, zejména americké ženy. „Překvapilo mě, jak jsou nezávislé a sebejisté. Všechny například řídí a jsou vzdělané. To mě inspirovalo,“ popisuje své zámořské dobrodružství.

Britové kupují dětské otroky z Nepálu. Ministryně vnitra velí k nápravě

Po návratu do Nepálu se definitivně otevřela světu. Pořídila si počítač a v klášteře si zařídila internetové připojení. I díky penězům z koncertování a prodejů alba si mohla splnit dávný sen. V roce 1993 založila Nadaci nepálských mnišek, která o dva roky později začala provozovat vlastní školu pro mladé mnišky. Žákyně se zde učí angličtinu, základy matematiky i výpočetní techniky. Mnohé ze zdejších studentek později začaly studovat na vysoké škole.

V následujícím desetiletí Drolmaová chrlila jedno album ročně. V roce 2002 spolu s Tibbettsem nahrávala v jeskyni, kde podle pověstí žil v 8. století buddhistický guru Padmasambhava. Usměvavá Nepálka vystupovala po celém světě. K jejím fanouškům se řadí Tina Turner či Tracy Chapman. V roce 2008 vyšla její biografie s názvem Zpěv pro svobodu, která byla přeložena do 15 jazyků.

Nepálská mniška a rocková hvězda Ani Choying Drolmaová při koncertu v indické...

Nepálská mniška Ani Choying Drolmaová při koncertu v indické Bombaji. (7. října 2016)

Své pozice využila k pomoci ostatním. Založila nadaci Aarogya, která pomáhá lidem trpícím problémy s ledvinami. Úspěšně lobbovala u nepálské vlády, která nyní hradí chudým lidem dialýzu. „Moje matka zemřela na onemocnění ledvin. Když onemocněla, dvakrát jsem ji vzala na léčení do Indie, ale ani to nepomohlo,“ vysvětluje důvody k založení nadace.

Vyslankyně UNICEF v Nepálu

Mezinárodního uznání za její charitativní práci se jí dostalo v roce 2014. UNICEF ji jmenoval první velvyslankyní pro Nepál. Zaměřila se na ochranu mladistvých, často se však dostávala do sporů s vládou. Ubytovala u sebe například 21letou mnišku, která se stala obětí hromadného znásilnění. Oběti sexuálních deliktů jsou přitom v Nepálu často odsouvány na okraj společnosti. „Byla to lidská bytost, mohlo se to stát komukoli,“ vysvětlila.

Drolmaová těmito kroky riskuje, že ji stále velmi konzervativní společnost začne odmítat. Mnohým lidem se například nelíbí její hudební kariéra ani pózování v magazínech jako Marie Claire. Nepálci tvrdí, že buddhistická mniška by se takto chovat neměla. Na kritiku společnosti však Drolmaová příliš nedá.

Svou neústupností si v Káthmándú vydobyla na místní poměry nevídanou nezávislost. Žije ve vlastním bytě, řídí své auto a má úspěšnou kariéru. „Nikdy jsem nelitovala toho, že jsem se stala mniškou. Ano, přišla jsem o všechen ten komplikovaný manželský život. Mnohé vdané ženy však také litují, že nemohou dělat to, co uznají za vhodné. Já si užívám svobodu. Jsem vděčná za své dětství, dokonce i za to, jak se k nám choval táta. Bylo to požehnání,“ dodává Drolmaová.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Trump chce odhalit whistleblowera, který upozornil na telefonát s Ukrajinou

Americký prezident Donald Trump zopakoval, že chce znát identitu člověka, který upozornil na jeho červencový telefonát...

Jaderná hrozba. Válka mezi Indií a Pákistánem by zabila 125 milionů lidí

Jaderná válka mezi Indií a Pákistánem by během jediného týdne vedla k úmrtí až 125 milionů lidí a ohrozila život...

Hádka, tratoliště krve a útěk na kole. Afghánec poté ubodal farmáře kvůli autu

Do uprchlického centra v rakouském Wullowitzu přišel v pondělí v půl třetí odpoledne třiatřicetiletý Afghánec Jamal Ali...

Kurdové záměrně propouštějí vězně, aby nás vlákali do války, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump míní, že syrští Kurdové záměrně propouštějí některé zajaté teroristy z Islámského...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz