Zeman se omluvil v Rakousku. Podruhé za 30 let, řekl. Bylo to ale víckrát

  14:21aktualizováno  16:14
Prezident Miloš Zeman se omluvil bývalému starostovi Vídně Michaelu Häuplovi za to, že řekl, že za jeho vlády radnice neposlala vídeňské českojazyčné Komenského škole ani šilink. Oznámil to na sociálních sítích mluvčí Hradu Jiří Ovčáček s tím, že se omluvila i česká velvyslankyně v Rakousku Ivana Červenková, která Zemanovi poskytla nepřesné informace.

Českého prezidenta Miloše Zemana (vlevo) přijal 3. dubna 2019 ve svém vídeňském sídle Hofburgu jeho rakouský protějšek Alexander Van der Bellen (vpravo). | foto: ČTK

Prezident poznamenal, že je to teprve druhá omluva během jeho třicetiletého působení v politice. Ve skutečnosti bylo jeho omluv ale více. Například v listopadu 2016 se prezident Zeman omluvil velvyslanci USA Andrewu Schapirovi, o kterém řekl, že se „jako téměř jediný z velvyslanců“ nezúčastnil oslavy státního svátku 28. října.

Fotogalerie

České televizi se Zeman v červenci 2015 omluvil za to, že její kanál ČT1 v případě reportáže o dovolené na Vysočině zaměnil za TV Nova. O ČT v souvislosti s reportáží tvrdil, že „jako vždy lže“.

Stále není vyřešen spor o Zemanův výrok o tom, že novinář Ferdinand Peroutka napsal v době nástupu nacismu článek s název „Hitler je gentleman“. Omluvy se dožaduje Peroutkova vnučka Terezie Kaslová. Zeman, který je vedlejším účastníkem sporu, již v dubnu 2015 slíbil, že pokud se článek nenajde, omluví se. Později prohlásil, že se omluví jen za nenalezení textu, nikoli za výrok samotný.

04.dubna 2019 v 14:08, příspěvek archivován: 04.dubna 2019 v 14:39

Pan prezident se omluvil svému příteli:

“Omlouvám se prostřednictvím přítomného starosty Vídně Michaela Ludwiga svému příteli Michaelu Häuplovi, kterému jsem nedávno dal státní vyznamenání, a kterého jsem na základě nesprávné informace, kterou jsem obdržel, zkritizoval. Prosím, pane starosto, abyste moji omluvu vyřídil. Za třicet let v politice je to moje druhá omluva,” uvedl pan prezident na pracovním obědě ve Vídni.

“Nepřesné informace o financování školy jsem poskytla panu prezidentovi já. Hluboce se omlouvám,” zdůraznila česká velvyslankyně v Rakousku Ivana Červenková.

Zeman kritizoval přítomného Häupla při úterním setkání s krajany na české ambasádě ve Vídni. „Pane primátore Häuple, podal jsem Vám ruku, dal jsem Vám vysoké české vyznamenání a myslím si, že Vašich 24 let v čele Vídně bylo tomuto městu velice prospěšných, nicméně musím konstatovat, že podle informací, které jsem dostal, Vídeň nedala škole Komenského ani šilink. Takže za to Vám tleskat nebudu,“ řekl Zeman.

Poté prezident před krajany ještě poznamenal, že se bývalý primátor kvůli jeho slovům zachmuřil. „To máte za to, že tu Komenského školu jste málo podporoval,“ dodal český prezident.

Otázka financování se vyjasnila ještě během setkání s krajany. Za posledních deset získala škola od radnice rakouské metropole v přepočtu nejméně 40 milionů korun.

Některé další Zemanovy omluvy

  • V říjnu 2017 se Zeman omluvil občanům Žatce za hanlivá slova o tamějším náměstí.
  • V srpnu 2017 se Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech na serveru Blesk.cz omluvil expremiérovi Petru Nečasovi za to, že uvěřil tvrzení tehdejšího šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty a vrchního státního zástupce Ivo Ištvána ohledně "obří" kauzy související se zátahem na Úřad vlády. Nečas posléze podal demisi a Zeman nenechal vládu vybrat nového premiéra, zvolil cestu úřednického kabinetu Jiřího Rusnoka.
  • V červnu 2000 zveřejnil Zeman na příkaz soudu v televizi Nova omluvu místopředsedovi ODS Miroslavu Mackovi. Zeman dlužil Mackovi omluvu za to, že v televizi prohlásil, že Macek zprivatizoval v roce 1992 Knižní velkoobchod díky intervenci některých politických činitelů a privatizaci označil za "jednoznačné tunelování".

Pravidelné příspěvky ne, jednorázové ale ano

Červenková ve středu vysvětlila, že prezidentovi před setkáním stručně sdělila, že Komenského škola žádné peníze od Vídně nedostává. Měla tím na mysli systémové a pravidelné příspěvky, nikoli jednorázové platby.

V omluvě Zeman připomenul, že kritiku pronesl na základě nesprávných informací, které dostal. Velvyslankyně se podle Ovčáčka hluboce omluvila.

Mluvčí také na Twitteru ve čtvrtek vyzval pro změnu česká média k omluvě:

04.dubna 2019 v 15:57, příspěvek archivován: 04.dubna 2019 v 16:02

Očekávám nyní omluvu od řady českých médií, která spustila proti panu prezidentovi nechutnou dezinformační kampaň. Objektivita šla stranou a projevila se latentní tupá antizemanovská nenávist.

Svou návštěvu Rakouska zhodnotil jinak Zeman ve čtvrtek jako velmi uspokojivou. Podle něj přinesla pozitivní výsledky, a to nejen díky osobní chemii mezi ním a rakouským prezidentem Alexanderem Van der Bellenem, ale také díky setkání s přáteli, jako je bývalý kancléř z 80. a 90. let Franz Vranitzky.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Putin nasázel osm gólů. Při děkovačce pak zakopl o koberec a upadl

Prezident Putin při děkovačce zakopl na ledě o koberec a upadl

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek vstřelil do branky soupeře nejméně osm gólů, když si společně s bývalými...

Další z rubriky

Varšavou prošlo 50 tisíc lidí. Slavili polské členství v Evropské Unii

Tisíce lidí v sobotu pochodovali Varšavou na oslavu polského členství v EU (18....

Tisíce lidí v sobotu prošly centrem Varšavy, aby na manifestaci uspořádané opozičními proevropskými stranami oslavily...

Europol rozprášil síť hackerů, která vysála z účtů 40 tisíc lidí miliardy

Ilustrační snímek

Evropská policejní agentura Europol spolu s partnery v USA, na Ukrajině a Gruzii rozprášila rozsáhlou mezinárodní síť...

V garážovém výprodeji koupil napodobeninu Picassa, může to být originál

Sběratel umění Philip Stapleton se svým úlovkem z garážového výprodeje. (17....

Philip Stapleton, sběratel umění z Crawley na jihu Anglie, na jednom garážovém výprodeji zakoupil zdařilou kopii...

Najdete na iDNES.cz