Prezident ČR Miloš Zeman a gubernátor Sverdlovské oblasti Jevgenij Kuvašev na...

Prezident ČR Miloš Zeman a gubernátor Sverdlovské oblasti Jevgenij Kuvašev na česko-ruském podnikatelském fóru v Jekatěrinburgu. (24. listopadu 2017) | foto: Vít Šimánek, ČTK

Zeman na Urale chválil Zetor, pak dostal doktorát a uctil legionáře

  • 14
Miloš Zeman v poslední den své návštěvy Ruska zavítal do Jekaterinburgu. Zúčastnil se semináře o spolupráci českých firem s partnery z uralského a západosibiřského regionu, obdržel čestný doktorát na místní univerzitě a uctil památku československých legionářů, kteří zde padli před sto lety.

Na podnikatelské fórum v Jekatěrinburgu byli pozváni zástupci firem z Uralského federálního okruhu, územní jednotky, která zahrnuje šest ruských oblastí a autonomních okruhů.

Jekatěrinburg, za sovětské éry Sverdlovsk, je tradiční průmyslovou oblastí a hlavním střediskem ruského hutního a těžařského průmyslu. Působí tu řada metalurgických provozů a závody na zpracování mědi, hliníku nebo uranu. Oblast je významným centrem zbrojařského průmyslu.

K největším uralským podnikům se řadí obří strojírenský konglomerát Uralvagonzavod, s nímž podepsala smlouvu česká firma Pragoimex. Spolupracovat bude na modernizaci českých tramvají ČKD T-3 pro ruská města. Tramvaje by se měly modernizovat v závodě Uraltransmaš v Jekatěrinburgu. Zeman na fóru zvlášť ocenil smlouvu, díky níž česká společnost Zetor Tractors dodá na ruský trh během příštích čtyř let několik tisíc traktorů.

Během podnikatelského fóra byly uzavřeny čtyři dohody mezi českými a ruskými firmami. Celkem bylo během Zemanovy návštěvy v Rusku podepsáno třináct kontraktů v celkové hodnotě kolem 20 miliard korun.

Čestný doktorát a vzpomínka na legionáře

Zeman rovněž v Jekatěrinburgu převzal čestný doktorát Uralské federální univerzity, jednoho z největších ruských vysokoškolských a výzkumných pracovišť. Titul prezidentovi udělila Vysoká škola ekonomiky a managementu, která je jednou z hlavních univerzitních institucí.

Uralská univerzita má v regionu 14 odboček, navštěvuje ji v současné době přes 50 tisíc posluchačů. Vysoká škola, jejíž základy byly položeny ve 20. letech minulého století, nese jméno prvního ruského prezidenta z 90. let Borise Jelcina, který se u Jekatěrinburgu narodil a na místní univerzitě studoval. Na katedře bohemistiky uralské univerzity studuje kolem 50 ruských posluchačů.

Legionáři na Urale

Legionáři, kteří ovládli obrovské území podél Transsibiřské magistrály, zaútočili na Jekatěrinburg ovládaný bolševiky 25. července 1918 a o den později město obsadili. V létě 1919 po úporných bojích region zpět dobyli bolševici. Na Michajlovském hřbitově bylo pochováno kolem 400 Čechů a Slováků. Po evakuaci československých jednotek a obsazení města Rudou armádou byly všechny pomníky a hroby zničeny. Týden před útokem legionářů na Jekatěrinburg bolševické komando v obavě před zásahem československých jednotek vyvraždilo carskou rodinu.

Zeman poté v Jekatěrinburgu uctil památku československých legionářů, kteří ve městě a jeho okolí padli v letech 1918-19 v bojích s Rudou armádou. Zeman položil věnec k památníku na místním Michajlovském hřbitově, kde pomník stojí od roku 2008. Jeho vztyčení částkou 3,5 milionu korun financovala plně česká strana, Rusko se na udržování československých vojenských památníků finančně nepodílí.

Péče o památníky československých legionářů, kteří jsou dodnes v Rusku kvůli spojenectví s protibolševickými oddíly bělogvardějců často nazýváni „Běločeši“, naráží na řadu problémů. Velká část ruské veřejnosti považuje československé legionáře za interventy, ruští komunisté je označují za „přisluhovače fašistů“. 

V povolžské Samaře například česko-ruskou dohodu o udržování památníků místní zastupitelstvo už pět let prakticky sabotuje. Ruský velvyslanec v Praze Alexandr Zmejevskij, který Zemana na cestě doprovází, ČTK řekl, že samarský problém by už měl být vyřešen.

České ministerstvo obrany liknavý přístup ruských úřadů opakovaně kritizuje, část ruských historiků varuje před českou odvetou. Samarský pomník by měl stát v příštím roce, kdy by měly být v Rusku při příležitosti stého jubilea Československa obnoveny desítky dalších pomníků. Nové památníky stojí už kromě Jekatěrinburgu v Nižním Tagilu, Buzuluku, Čeljabinsku nebo uralském Kunguru.

Návštěva montážní haly L-410, pak odlet do Prahy

Závěr Zemanovy návštěvy patřil prohlídce montážní haly Uralského závodu civilního letectví (UZGA), který kompletuje letouny české výroby L-410. Stroje se montují na základě kontraktu UZGA se společností Aircraft Industries, která je od roku 2013 stoprocentním vlastníkem bývalé slavné firmy Let Kunovice.

Dohodu o spolupráci s UZGA podepsal ruský majitel kunovické firmy v červenci 2015. Kontrakt vyvolal mezi zaměstnanci továrny v Kunovicích nervozitu a obavy o zaměstnání, loni vyhlásili stávkovou pohotovost. Závod v Jekatěrinburgu však podle vedení Aircraft Industries provoz kunovické továrny nemá ohrozit.

Zeman v Moskvě otevřel výstavu pokladů a přimluvil se za propuštění teologa

Zemana při prohlídce montážní haly doprovázel generální ředitel UZGA Vadim Badecha. V loňském roce firma Aircraft Industries dodala na ruský trh devět letadel, letos plánuje prodat celkem 12 z toho 11 do Ruska.

V příštím roce chce nabídnout první inovované typy L-410NG s větší životností a téměř dvojnásobným doletem. Závod UZGA, který kunovické stroje kompletuje, má pětasedmdesátiletou tradici a zaměstnává 2000 lidí. V plánu je vybudování nového montážního provozu, který zajistí stabilní dodávky letadel do Ruské federace. Po prohlídce továrny prezident Zeman ukončil pětidenní státní návštěvu Ruska a odletěl do Prahy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video