Číňané jsou podvraťáci, prohlásil miliardář. Teď se horečně omlouvá

  23:33aktualizováno  23:33
Australský multimiliardář Clive Palmer se omluvil za to, že v televizním rozhovoru nazval čínskou vládu mizery a podvraťáky. Výroky podnikatele, který je zároveň i poslancem sněmovny reprezentantů, ostře kritizovala australská vláda v čele s premiérem Tonym Abbottem.

Palmer pro australskou televizi minulý týden uvedl, že Číňané jsou mizerové a podvraťáci, kteří postupně chtějí převzít australské přístavy, aby se zmocnili národních přírodních zdrojů. O případu informuje The Sydney Morning Herald.  

„Říkám to, protože jsou to komunisti, protože střílí vlastní lidi, nemají právní systém a chtějí převzít i tuto zemi. To jim ale nedovolíme," prořeknul se tehdy před kamerami nasupený poslanec za obvod Fairfax Palmer.

Nenávistné poznámky vytáhla z Palmera televizní redaktorka otázkami na spor, který podnikatel vede s čínskou státní společností CITIC Pacific. Ta totiž těžebního barona Palmera žaluje, že ze společného fondu odčerpal 12 milionů australských dolarů, tedy v přepočtu asi 236 milionů korun.

Palmerovy výroky jsou ostré a mylné, žehrá australský premiér

Vůči Palmerovi se však záhy vymezila většina australské vlády v čele s premiérem Tonym Abbottem. Podle něj jsou Palmerovy výroky „přes čáru, příliš ostré a mylné“.

„Je opravdu těžké pochopit, proč někdo, kdo chce být výraznou australskou osobností, může být tak jednoduchý," opřel se do Palmera premiér. Na přízni Palmerovy jednotné strany (PUP), kterou miliardář vede, je přitom premiér kvůli menšinovému zastoupení v senátu závislý.

Podnikatelovy výroky neušly ani zájmu východoasijských médií. Čínský státní deník Global Times napsal, že magnátovy "přehnané lumpárny“ slouží jako symbol nepřátelského přístupu australské společnosti vůči celé Číně.

Palmer: Čínskou vládu ani národ jsem urazit nechtěl

Po poměrně silné kritice Palmer upřesnil, že poznámky mířil výlučně na čínského společníka, se kterým se přel. V dopise adresovaném čínskému velvyslanci magnát napsal, že „se co nejupřímněji omlouvá za jakoukoliv urážku čínského národa způsobenou jeho výroky.“ 

Podle BBC ve svém prohlášení vyloučil, že by jeho poznámky představovaly názor australské vlády, parlamentu či australského národa. Hluboce prý také lituje jakýchkoliv křivd a bolesti, které komukoliv způsobil. 

„Číňané si nezaslouží být uráženi. Jakékoliv poznámky útočící nebo očerňující Čínu jsou předem odsouzeny k záhubě,“ sypal si popel na hlavu Palmer. Nakonec zdůraznil, že pevné ekonomické vazby mezi Austrálií a Čínou jsou hlavním oboustranným zájmem.

Čína je australským nejdůležitějším ekonomickým partnerem. Bilance oboustranného obchodu se v loňském roce vyšplhala do výše 151 miliard australských dolarů, což v přepočtu představuje téměř 3 biliony korun. Do Číny také loni mířilo asi 30 procent australského exportu.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Na summitu Trump s Johnsonem slibují velké věci, v ulicích zuří nepokoje

Britský premiér Boris Johnson (vlevo) a americký prezident Donald Trump na...

Summit skupiny G7 ve francouzském Biarritzu pokračoval nedělním setkáním vrcholných představitelů USA a Velké Británie....

První zločin v kosmu? Astronautka se bez dovolení přihlásila na cizí účet

Astronautka Anne McClainová po návratu z vesmíru.

Americká vesmírná agentura NASA podle listu The New York Times vyšetřuje pravděpodobně první obvinění ze zločinu ve...

Začal summit G7. Na jih Francie se sjely hlavy ekonomicky vyspělých států

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron na...

Ve městě Biarritz na jihu Francie začal summit sedmi ekonomicky vyspělých zemí světa G7. Hlavními tématy jednání budou...

Najdete na iDNES.cz