Severokorejská agentura KCNA k setkání s Pompeem uvedla, že Kim nadcházející summit s Trumpem považuje za historickou příležitost prvního kroku ke zlepšení situace na Korejském poloostrově. K propuštění trojice Američanů KCNA poznamenala, že se tak stalo v reakci na oficiální Trumpův návrh.
„Ministr Pompeo a jeho ‚hosté‘ přistanou na letecké základně Andrews v 02:00 ráno. Přijdu je osobně přivítat,“ napsal poté na Twitteru Trump.
Podle listu The Wall Street Journal o propuštění vězněných Američanů jednal během své velikonoční návštěvy se Severokorejci nynější ministr zahraničí USA Pompeo, tehdy ještě ve funkci šéfa Ústřední zpravodajské služby (CIA) a Trumpova zvláštního vyslance.
Podle informací z počátku května měla Severní Korea tři vězněné Američany převézt z pracovního tábora do hotelu nedaleko metropole Pchjongjangu. Informaci přinesla jihokorejská média s odvoláním na aktivistu, který disponuje kontakty v Severní Koreji.
V Severní Koreji byli až do současnosti vězněni tři Američané korejského původu. Deset let nucených prací za „rozvracení komunistického režimu a špionáž“ si odpykával 62letý americký misionář Kim Tong-čchol.
Devětapadesátiletý Kim Sang-tuk, rovněž známý pod jménem Tony Kim, který strávil měsíc výukou účetnictví na Pchjongjangské univerzitě věd a technologií, byl podle agentury AP loni odsouzen na 15 let za „protistátní aktivity a pokus svrhnout vládu“. A stejným obviněním čelil i 55letý Kim Hak-song, který byl podle posledních informací ve vazbě.
Pompeo způsobil faux pas. Kima nazval „předseda Un“
Zatímco první ze jmenovaných byl zadržen ještě za vlády Trumpova předchůdce Baracka Obamy, zbylé dva muže KLDR uvěznila loni na jaře, kdy se začínaly vyostřovat vztahy mezi Trumpem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Nynější propuštění vězňů může být vnímáno jako projev dobré vůle před nadcházejícím summitem obou lídrů, píše CNN.
Pompeo se vydal do Severní Koreje na neohlášenou návštěvu před plánovaným summitem prezidenta Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Tématy vrcholné schůzky bylo odstranění zbraní z Korejského poloostrova a podpis mírové smlouvy, která by formálně ukončila korejskou válku z let 1950-1953.
Po schůzce reportérům řekl, že během produktivního rozhovoru stanovili se severokorejským vůdcem místo i datum plánovaného jednodenního setkání s Trumpem. Informace o summitu budou zveřejněny v následujících dnech, napsala agentura Reuters.
Podle amerického deníku The New York Times Pompeo v úterý informoval novináře o postupu příprav na summit, když způsobil menší diplomatické faux pas. Kim Čong-una nazval „předsedou Unem“. Použil tak vůdcovo křestní jméno namísto příjmení Kim.
„Opravdu je potřeba, aby si někdo promluvil se státním sekretářem Pompeem ještě před tím, než se setká s kýmkoliv ze Severní Korey. Právě nazval Kim Čong-una ‚předsedou Unem‘. To je jako, já nevím, kdyby o Winstonu Churchillovi mluvil jako o ‚premiéru Spencerovi‘,“ okomentoval to na Twitteru redaktor BBC Alistair Coleman. Odkázal tak na slavného britského premiéra, jehož celé jméno bylo Winston Leonard Spencer-Churchill.
19. dubna 2018 |