Hlavně ne Maďarsko, říkají Syřané čekající na rakouský azyl na Slovensku

  13:24aktualizováno  13:24
Rozlehlý bývalý areál bratislavské univerzity na okraji pětitisícové obce Gabčíkovo zel prázdnotou. Budovy sloužily ještě před lety jako uprchlický tábor, ale pak nebylo na Slovensku dost běženců, tak osiřely. Nyní zde nalezli dočasný domov uprchlíci ze Sýrie.

První syrští uprchlíci dorazili do Gabčíkova. | foto: Profimedia.cz

Dnes se ve dvou domech na okraji pole opět ozývá smích honících se dětí, skupina mladíků na hřišti hraje fotbal, několik párů se trousí k domům z nákupu ve vesnici. Jsou to Syřané, které zde dočasně ubytovali na základě nabídky slovenského ministra vnitra Roberta Kaliňáka, dokud se v Rakousku nevyřídí jejich žádosti o azyl. „Rozhodli jsme se pomoci Rakousku, protože je jednou ze zemí, které uprchlická krize zasáhla nejvíce,“ říká Kaliňák.

Podle dohody jich tu může být najednou až pět set. Během léta pro ně bleskově zrekonstruovali dvě nejvíce zachovalé budovy. Zvenčí nevypadají nic moc, ale uvnitř nabízejí slušný standard. „Jsou sice jednoduše zařízené, ale čisté, nově vymalované a mají docela hezké pokoje,“ říká postarší žena z Gabčíkova, která tam chodí uklízet.

Také Syřané, kteří se tu ocitli, nevypadají zklamaně. „Máme všechno a je to tu lepší než v Traiskirchenu u Vídně. Hlavně pro děti,“ říká Rima, která spolu s rodinou uprchla z Aleppa. „Byli jsme měsíc na cestě, já, manžel a dvě děti. Bylo to těžké. Teď už je dobře,“ říká a jako mnozí další dodává: „Děkujeme, děkujeme za všechno.“

Fotogalerie

Tábor v Gabčíkovu se řídí podle rakouských pravidel, takže Syřané mají úplnou volnost pohybu. Nikdo odsud neutekl ani nedošlo k nějakému incidentu. „Ti lidé vědí, že pokud mají dostat azyl v Rakousku, tak tu musí zůstat a sekat dobrotu,“ říká Kaliňák.

Slovensko na sebe vzalo náklady na pobyt uprchlíků. Ochranku a sociální pracovníky, kteří se o uprchlíky starají, dodalo Rakousko. Slovensko mělo pouze podmínku, aby všichni žadatelé o azyl byli Syřané.

To, co žadatelům o azyl předem neřekli, bylo, že sice pojedou na Slovensko, ale že se ve skutečnosti ocitnou mezi téměř samými Maďary. „Bylo to pro nás překvapení, když jsme zjistili, že tu mluví maďarsky. Ale já stejně neumím slovensky, takže je to jedno. Hlavně, že to není skutečné Maďarsko, toho bych se bála,“ říká pětadvacetiletá Amira. Ona i další Syřané, kteří tady v Gabčíkovu mají mimo jiné i intenzivní kurzy němčiny, říkají, že s místními lidmi vycházejí. „Jsou to normální lidé. Gabčíkovo je O. K. Jen je tu opravdu zima,“ dodává osmadvacetiletý Karam, který hraje fotbal v zimní bundě a v kulichu.

Místní hlasovali proti. Marně

Gabčíkovu téměř všichni místní říkají Bős, jak zněl maďarský název obce, který komunisté změnili v roce 1948 na Gabčíkovo, byť Gabčík neměl s touto vsí nic společného. Devadesát procent místních jsou slovenští Maďaři a domluvit se tu slovensky je problém i na místním úřadě. Obec, která je nedaleko hráze stejnojmenné obří přehrady, brala příjezd Syřanů jako další ústrk ze strany Bratislavy a pokusila se zvrátit rozhodnutí místním referendem. V srpnovém hlasování, měsíc předtím, než do tábora dorazili první utečenci, bylo 97 procent účastníků referenda proti.

První vlna obav však už pominula. „Musel bych lhát, pokud bych řekl, že se děje něco špatného. Všechno je v pořádku,“ říká starosta Gabčíkova Iván Fenes. „Chodí nakupovat do Teska a do obchodů, ale moc peněz nemají,“ říká Slovenka Lucie, která pracuje v místní restauraci. „Na jídlo k nám nechodí, na to jsou moc chudí. A pivo a víno nepijí,“ dodává.

Mnoho místních zůstává ostražitých. „Víte, není to dobrý pocit, když víte, že tady jsou. Samozřejmě, že většinou to jsou slušní lidé, ale nemusí být takoví všichni,“ říká asi šedesátiletý muž, který čeká na autobus u místního hřbitova. A k tomu dodává: „Prostě z nich mám strach, to je přece normální.“

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Paříž vyčistí všechny školy kolem Notre-Dame, obává se otravy olovem

Letecký pohled na pařížskou katedrálu Notre Dame po ničivém požáru.

Pařížská radnice nechá důkladně uklidit všechny školy, které stojí v okolí vyhořelé katedrály Notre-Dame. Cílem...

Polák skoupil jízdenky na celý vlak, chtěl upozornit na byrokracii

Centrální vlakové nádraží ve Varšavě

Nespokojený zákazník polských drah vynaložil tisíce zlotých a hodiny času, aby skoupil jízdenky na celý vlak. A to jen...

Žhář z Kjóta tvrdí, že mu studio animovaného filmu ukradlo nápad

Budova vyhořelého studia animovaných filmů v japonském městě Kjótó (19....

Jednačtyřicetiletý muž, podezřelý ze čtvrtečního podpálení studia animovaného filmu v japonském městě Kjótó tvrdí, že...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz