Řecko se v pondělí stalo terčem kritiky humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF), která vyzvala Atény, aby z táborů na ostrovech v Egejském moři evakuovaly aspoň děti a nejvíce zranitelné dospělé.
Organizace uvedla, že přeplněnost táborů na ostrovech je mimo jiné důvodem vysokého počtu pokusů o sebevraždu mezi nezletilými migranty či častého sebepoškozování.
Mluvčí řecké vlády Dimitris Tzanakopulos v úterý oznámil, že se na pevninu přesune 2 000 žadatelů o azyl z tábora Moria na Lesbu, kde je situace podle humanitárních organizací nejhorší. V pevninském Řecku bude pak pokračovat vyřizování jejich žádostí o azyl. V táboře Moria s kapacitou 3 100 lidí žije v současnosti podle oficiálních údajů téměř 9 000 migrantů.
„Situace v Morii je skutečně složitá, skutečně je na hranici,“ uvedl Tzanakopulos. Podle něj má Řecko omezené možnosti vypořádat se s problémem přeplněných táborů kvůli protiimigrační politice některých zemí EU, jako jsou Maďarsko či Polsko.
„Musíme všichni pochopit, že jediným způsobem, jak dosáhnout komplexního řešení imigrační krize je poměrné rozdělení uprchlíků napříč Evropou,“ dodal Tzanakopulos.
Kvůli nedostatku personálu trvají azylová řízení velmi dlouho. Od března 2016, kdy Evropská unie uzavřela s Ankarou dohodu o vracení migrantů, se podle údajů řecké policie z ostrovů do Turecka vrátilo jen 1 725 lidí.Na řecké ostrovy Lesbos, Chios, Samos, Leros a Kos přitom stále proudí další migranti. Podle agentury AP jich od pátku do neděle jen na Lesbos dorazilo přes 600.