Afričtí migranti unesli u břehu Libye loď. Byli zneškodněni a předáni policii

  • 1441
Stovka migrantů se nedaleko Tripolisu zmocnila lodi, která je zachránila u libyjských břehů a chtěla se s nimi vrátit do přístavu v Tripolisu. Unesená loď pak zamířila na Maltu. Podle maltských sdělovacích prostředků na ni ještě na moři vtrhla speciální jednotka s úkolem vrátit kontrolu nad plavidlem kapitánovi. Poté, co se operace zdařila, plavidlo zakotvilo na Maltě.

Podle maltských médií na plavidlo zaútočila speciální jednotka. Jak uvedl deník Times of Malta, plavidlo už pod její kontrolou dorazilo do přístavu kolem půl deváté ráno. Posádku a migranty nyní prohlíží lékař, následně budou piráti předáni policii, která případ vyšetřuje. 

Turecký tanker El Hiblu 1 zakotvil v přístavu v maltské metropoli Valletta a na jeho palubě bylo vidět několik příslušníků armády se zbraněmi v rukou, popsala agentura AP. 

Speciální jednotka k unesené obchodní lodi dorazila na čtyřech člunech a měla k dispozici také vrtulník. Armádní mluvčí řekl, že se podařilo navázat kontakt s kapitánem, který opakoval, že pohyb plavidla nemá pod kontrolou a že jeho i posádku ohrožují uprchlíci a nutí ho zamířit k Maltě.

Nákladní loď unesli migranti poté, co je z moře posádka vyzdvihla z mořských vln. Celkem zachránila 108 lidí – 77 mužů a 31 žen. Poté, co plavidlo ale zamířilo zpět do Libye, migranti posádku přemohli a nad lodí převzali kontrolu.

Stalo se tak pouhých 11 kilometrů od Tripolisu, poté změnili kurs a s ukořistěným plavidlem zamířili na sever s cílem se vylodit buď na Maltě nebo na Lampeduse. Loď plula pod vlajkou státu Palau, ostrovní republiky v Tichém oceánu ležící severně od Indonésie.

„Žádní lidé v tísni, ale piráti!“

„Toto nejsou migranti v tísni, jsou to piráti, Itálii uvidí pouze dalekohledem,“ řekl italský ministr vnitra Matteo Salvini, který po svém nástupu do funkce loni v červnu v rámci boje proti migraci neváhal uzavřít italské přístavy pro lodě nevládních organizací zaměřených na záchranu migrantů. „Jasně jde o případ organizovaného zločinu,“ uvedl Salvini na Facebooku. „Naše přístavy zůstanou zavřené“.

Podle médií uprchlíci tvrdí, že v Libyi čelí bití, znásilňování a prodeji do otroctví. Humanitární nevládní organizace Mediterranea Saving Lives soudí, že „žádný stát nemůže vyhostit nebo vrátit uprchlíky do zemí, kde jsou ohroženy jejich životy a svoboda“. Vrátit běžence by podle ní byl „nejenom zločin, ale i nehumánní čin“. 

„Tato loď by měla být okamžitě poslána do bezpečného přístavu v nějaké evropské zemi, kde budou lidská práva těch lidí zajištěna. Nemůže se s nimi jednat jako s piráty nebo zločinci, ale jako s lidmi hledajícími azyl a prchajícími před peklem libyjských táborů,“ sdělila tato organizace.

28.března 2019 v 02:01, příspěvek archivován: 28.března 2019 v 05:35

#migranti update/4 via Radio Radicale 01:27 ELHIBLU 1 STANDBY. In roadstead 25 nautical miles SSW Malta, from ⏱️23:56 UTC / 00:56 local time. Sourcegov. 108 POBs: 77 men, 31 women.Traduci il Tweet https://t.co/mykZJAvemV

Salvini, lídr pravicové strany Liga, stál v centru několika vypjatých situací, když nedovolil humanitárním lodím s migranty na palubě zakotvit v italských přístavech.

Tento měsíc italský parlament zamítl žádost prokurátora o vicepremiérovo vyšetřování kvůli případu z loňského srpna, kdy blokoval italské plavidlo pobřežní stráže se 150 migranty na palubě před zakotvením na Sicílii po dobu téměř jednoho týdne, než byla loď nakonec do přístavu vpuštěna.

Nejde o první snahu si vynucovat cestu do Evropy:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video