Brazilského prezidenta obvinili z korupce, hrozí mu dvanáct let

  2:03aktualizováno  13:33
Brazilská prokuratura obvinila prezidenta Michela Temera z přijímání úplatků. Podle AP jde o první případ, kdy úřadující hlava státu největší latinskoamerické země čelí obvinění z trestného činu. O osudu prezidenta rozhodnou v dlouhém procesu poslanci a nejvyšší soud. Pokud ho uzná vinným, hrozí mu až 12 let vězení.

Brazilský prezident Michel Temer. (31. srpna 2016) | foto: AP

Formální obžalobu prezidenta z „pasivní korupce“ doručil generální prokurátor Rodrigo Janot nejvyššímu soudu. Žalobu nyní posoudí soudce Edson Fachin, pověřený tímto případem, a rozhodne, zda ji předá poslancům. Pokud ji dolní komora dvoutřetinovou většinou schválí, bude prezident dočasně odvolán a ve lhůtě 180 dnů se bude žalobou zabývat nejvyšší soud. Ten pak může Temerovi vyměřit i trest vězení.

Fotogalerie

Poslanci Temerovy koalice jsou si ale podle AP jisti, že mají v parlamentu potřebný počet hlasů, aby celý proces zablokovali. Pokud se nenajdou dvě třetiny poslanců, které Temerovi vyjádří podporu, převezme dočasně pravomoci hlavy státu jeho spojenec a předseda dolní komory Kongresu Rodrigo Maia. I ten je ale podle brazilského tisku vyšetřován kvůli korupci.

Španělský list El País v této souvislosti připomněl, že značná část členů brazilského parlamentu z většiny v něm zastoupených stran je rovněž vyšetřována v souvislosti s korupcí. Vyšetřován je kromě předsedy dolní komory i šéf Senátu Eunicio Oliveira, který je druhý v nástupnictví do čela země v případě Temerova soudu. Třetí v nástupnictví pro případ odvolání prezidenta je předsedkyně nejvyššího soudu Carmen Lucíaová.

V hlavní roli nahrávka

Podle aktuálního obvinění přijal Temer přímo, či přes prostředníky v období mezi letošním březnem a dubnem úplatek půl milionu brazilských realů (3,5 milionu Kč). Dostat ho měl od brazilského podnikatele Joesleyho Batisty, šéfa velkého masokombinátu JBS. Batista čelí vyšetřování kvůli korupci v kauze kolem zkaženého masa.

Korupční kauza kolem prezidenta Temera vypukla v polovině května, když brazilský tisk informoval o nahrávce Temerovy březnové schůzky s Batistou. Prezident přiznal, že se s Batistou sešel, popřel ale jakoukoli spojitost s korupcí. Nahrávka byla podle něj zmanipulovaná.

Audiozáznam zachycuje schůzku, na níž Batista Temera informuje, že zaplatí bývalému předsedovi dolní komory parlamentu Eduardu Cunhovi za mlčení, a Temer s tím podle výkladu brazilského tisku souhlasí. Cunha, jenž býval vlivným mužem Temerovy politické strany, byl zatčen loni v říjnu a letos odsouzen k 15 letům a čtyřem měsícům vězení za korupci. Peníze měl dostat za to, aby nevypovídal výměnou za snížení trestu.

V souvislosti s nahrávkou už v květnu nejvyšší státní zastupitelství předběžně obvinilo prezidenta z maření vyšetřování korupce.

Konzervativec Temer převzal moc v Brazílii z pozice viceprezidenta loni po sesazení prezidentky Dilmy Rousseffové, které se staly osudnými neústavní manipulace s výsledky rozpočtu. V minulých týdnech odmítl všechna obvinění vznesená proti němu a uvedl, že z úřadu neodstoupí. Podle nedávného průzkumu veřejného mínění ho přitom podpořilo jen sedm procent dotázaných a od května se konala v ulicích brazilských města řada velkých protivládních demonstrací.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Vytvoření hranic s Irskem spustí vlnu násilí, varuje studie UNESCO

Obyvatelé Severního Irska se obávají zřízení pevných hranic.

Pokud dojde na hranicích Severního Irska a Irskou republikou k vybudování kontrolních stanovišť, je velmi...

Přátelství za peníze. Státníci pro saúdského prince poruší i protokol

Indický premiér Narendra Modi osobně přivítal saúdského korunního prince...

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán nyní objíždí východní partnery své země a uzavírá s nimi mnohamiliardové...

Brit odletěl z Prahy do Newcastlu na cizí pas. Letiště o tom nic neví

Ruzyňské letiště bylo 5. října přejmenováno na Letiště Václava Havla Praha.

Jak projít čtyři kontroly na cizí pas bez povšimnutí předvedl třiačtyřicetiletý Brit při své nedělní cestě z Prahy....

Najdete na iDNES.cz