Otec legendárního kalašnikova skončil v nemocnici nedaleko zbrojovky

  17:11aktualizováno  17:11
Konstruktér legendární sovětské útočné pušky AK-47 Michail Kalašnikov byl v neděli hospitalizován na jednotce intenzivní péče v Iževsku. Čtyřiadevadesátiletý Rus se ve své vlasti těší velké oblibě, o jeho zdravotní stav se tak intenzivně zajímají tamní média i úřady.

Michail Kalašnikov na snímku z roku 2007 pózuje s prototypem svého slavného AK-47 při moskevských oslavách 60. výročí zrodu této nejznámější útočné pušky. | foto: AP

"Na jednotce intenzivní péče je vzhledem ke svému věku. Poskytuje se mu veškerá potřebná léčba, aby se co nejrychleji zase postavil na nohy," uvedl ministr zdravotnictví místní vlády v Udmurtsku Vladimir Muzlov. Podle něj je pacient ve "stabilním stavu".

Světoznámý konstruktér byl hospitalizován v Iževsku, asi 1 300 kilometrů od ruské metropole, v témže městě, kde se jeho legendární zbraň od konce 40. let minulého století vyrábí.

Že je vynálezce nejslavnější střelné zbraně mimo přímé ohrožení života, potvrdil i jeho syn. "Nic strašného se neděje," ujistil ruská média Viktor Kalašnikov, podle kterého se otcovo zdraví zhoršilo nejspíše kvůli rozruchu provázejícímu nedávné oslavy 94. narozenin. Ráno s otcem hovořil, cítí se normálně, přiměřeně věku. Žádný chirurgický zákrok prý neplánuje podstoupit.

Ruský konstruktér se ve své vlasti těší mimořádné pozornosti a tamní média o jeho zdravotním stavu pravidelně informují. V nemocnici se letos ocitl už potřetí, přičemž informace o jeho zdravotním stavu bývají skoupé a občas i protichůdné. Například v době, kdy se přes léto léčil v Moskvě, se objevily zprávy, že prý dostal kardiostimulátor. To však bylo později vyvráceno.

V září navštívil Kalašnikova mimo jiné prezident Vladimir Putin a daroval mu své hodinky. Už dříve byl vyznamenán tituly Hrdina Ruska a Hrdina socialistické práce.

Není konfliktu, kde by kalašnikov chyběl

Kalašnikov si získal globální věhlas před více než 60 lety, když sestrojil automatickou pušku, které se díky své jednoduchosti a spolehlivosti prodaly po celém světě desítky milionů kusů. V posledních dekádách jeho slavné "dítě" figurovalo snad ve všech krvavých konfliktech napříč kontinenty. Zejména po rozpadu Sovětského svazu se obrovské množství arzenálu z centrálních skladů ilegálně rozprodalo do celého světa povstalcům všeho druhu, ozbrojeným hnutím nebo také teroristům.

Jakkoli je čtyřiadevadesátiletý Kalašnikov jediným oficiálním otcem legendárního "ákáčka", jeho autorství bylo v minulosti zpochybněno. Velmi podobný typ pušky totiž již dříve sestrojil německý konstruktér Hugo Schmeisser. Toho po skončení druhé světové války Rusové odvlekli do zajetí a donutili po několik let pracovat pro slavnou iževskou zbrojovku, tedy tentýž závod, odkud vzešlo AK-47. Sovětský svaz, potažmo dnešní Rusko, však veškerá nařčení z podvrhu autorství tvrdošíjně popíral a dodnes popírá.

Paradoxně ruská armáda v současnosti hledá moderní náhradu za zbraň, které má stále plné sklady. Většina exportu z Iževska tak směřuje na americký trh, kde se uchytily civilní verze "kalašnikovů", prodávané pod názvem Sajga.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Další z rubriky

Policie ve vídeňském bytě objevila těla tří žen. Zemřely hlady

Ilustrační snímek

Vídeňská policie objevila v jednom z bytů rakouské metropole těla tří žen, které podle výsledků pitvy zemřely hlady....

Spojené státy obvinily Assange z dalších trestných činů, včetně spiknutí

Fotka Juliana Assange, kterou drží jeho stoupenec na demonstraci v Londýně. (1....

Americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange z dalších téměř dvou desítek...

Indičtí nacionalisté míří k vítězství ve volbách, premiér bude opět Módí

Před sídlem Indické lidové strany se  sešly stovky jásajících příznivců BJP s...

Vládní nacionalistická Indická lidová strana (BJP) premiéra Naréndry Módíhose se ve čtvrtek prohlásila vítězem...

Najdete na iDNES.cz