MF DNES: Češi nepoznali, že mají lék na rakovinu

  1:21aktualizováno  1:21
Čeští vědci měli už před čtyřiceti lety v rukou mimořádně účinný preparát proti rakovině Azacytidin. Kvůli tehdy ještě nedokonalým testům to ale nepoznali. Nyní se preparát opět vrací na scénu.
Do podoby léku by se azacytidin mohl dostat za několik let. Ilustrační foto

Do podoby léku by se azacytidin mohl dostat za několik let. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Vše tenkrát skončilo na tom, že o vývoji "nepříliš zajímavého azacytidinu" publikoval profesor František Šorm práci ve vědeckém časopise Collection. "Azacytidin nesplnil naše očekávání, takže jsme se věnovali něčemu jinému," říká rozpačitě ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Zdeněk Havlas.

Až před několika týdny se dozvěděl, že šlo o "zlatou žílu". Nikdo z vědeckého ústavu totiž netušil, že profesor Peter Jones z univerzity v Jižní Karolíně si mezitím podle publikovaného článku azacytidin opět syntetizoval a pustil se tentokrát do mnohem důkladnějšího testování českého preparátu. Výsledky ho zaujaly natolik, že pokračoval ještě zevrubnějšími zkouškami.

A pak přišel šok: azacytidin je slibným základem vůbec prvního léku, který buňky napadené rakovinou nezabíjí, ale vrací zpět do života. "Už teď chápete mé rozpaky?" ptá se Havlas.

Pomohl nepořádný laborant
I nepořádek na laboratorním stole může někdy přispět k ojedinělému vědeckému objevu. Stalo se to i v případě prvního preparátu proti rakovině, Azacytidinu.

Jeden z laborantů profesora Petera Jonese z univerzity v Jižní Karolíně si totiž po skončení testů českého preparátu Azacytidin neuklidil stůl a odejel na několik týdnů k moři. A když se po dovolené vrátil, zůstal ohromen.

V laboratorních kádinkách pozapomenuté buňky "infikované" před několika týdny rakovinou byly totiž s přispěním čtyřicet let starého českého preparátu najednou zcela zdravé.

Profesora Petera Jonese účinek látky natolik nadchnul, že si nechal poznávací číslo svého automobilu přepsat na 5 – AZA – C a pokračoval ve výzkumu.

Výsledky snad za několik let
"Když pak Peter Jones přijel před časem na vědeckou konferenci v Praze, tak nás překvapil svým zjištěním o vlastnostech námi vyvinutého azacytidinu," říká ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Zdeněk Havlas. "Prostě jsme měli v rukou fantastickou látku v opravdové léčbě rakoviny, ale kvůli méně dokonalým testovacím metodám jsme to nerozpoznali."

A možná by na to nepřišel ani profesor Jones, nebýt nepořádnosti jeho laboranta. "Dnes jsou sice už mnohem dokonalejší testovací metody vyvinutých látek, ale ta náhoda tam – jako v mnoha jiných vědeckých unikátních objevech – sehrála obrovskou roli," připouští Havlas.

Jones si nicméně českým vědcům postěžoval, že nehledě na překvapivé výsledky čtyřicet let starého azacytidinu je tato látka poměrně nestabilní. V tu chvíli se však vědci z Ústavu organické chemie a biochemie vytasili se svým trumfem. Nabídli profesoru Jonesovi již hotové řešení, s jehož pomocí se nestabilní azacytidin stává vyváženou látkou.

"Do projektu vkládáme velké naděje. Dokonce jsme už našli v USA firmu, která je ochotna azacytidin dovést do podoby prvního léku, který rakovinou napadené buňky nelikviduje, nýbrž léčí," tvrdí Havlas. Takový projekt by výsledky mohl přinést v horizontu několika let.

Hlouběji se tématu věnuje dnešní MF DNES.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Bojovníci Islámského státu jsou v úzkých, střílí na vlastní rodiny na útěku

Baghúz opustily stovky žen a dětí. (11. února 2019)

Bojovníci Islámského státu (IS) začínají v Sýrii ztrácet poslední naději na výhru a střílí na členy svých vlastních...

Vyráběl novičok, teď ruský vědec dostal padáka. Kvůli obvinění z pedofilie

Ruský vědec Vladimir Uglev, který přiznal podíl na tvorbě jedu novičok, na...

Ruský vědec Vladimir Uglev, který se veřejně přiznal ke spolutvorbě jedu novičok, přišel o práci kvůli pomluvám z...

Putin a Lukašenko ladili noty na sjezdovce, možnost sjednocení neřešili

Putin si zalyžoval s Běloruským prezidentem Lukašenkem

Politické i osobní vazby lze utužovat i na lyžařské sjezdovce. V Soči to předvedli ruský prezident Vladimir Putin a...

Najdete na iDNES.cz