Meziparlamentní unie: Kauza vězněných Čechů skončí do tří dnů

  17:48aktualizováno  17:48
P r a h a, H a v a n a - Případ zadržovaných Čechů na Kubě se přiblížil ke svému řešení. Delegace Meziparlamentní unie, která už týden v Havaně jedná o propuštění Ivana Pilipa a Jana Bubeníka, tvrdí, že se o osudu Čechů rozhodne do tří dnů. "S největší pravděpodobností bude případ vyřešen během následujících 24 až 72 hodin," řekl agentuře AP vedoucí delegace Anders Johnsson. Předseda Senátu Petr Pithart, který přiletěl z kubánského hlavního města v neděli večer, je skeptičtější. Podle něj se problém podaří vyřešit do konce měsíce.

Jaké vyhlídky mají zadržení:
- budou propuštěni bez soudu a vypovězeni ze země;
- soud rozhodne o jejich nevině a oni budou volní;
- budou odsouzeni a vyhoštěni;
- soud je uzná vinnými a pošle do vězení. Možná i na roky.

 "Na nejvyšších místech panuje ochota usilovat o řešení daného případu," řekl Johnsson, který je generálním tajemníkem MU.

Informoval, že od příjezdu do Havany minulý týden ve středu se třikrát setkal s kubánským prezidentem Fidelem Castrem a jednal také s předsedou kubánského parlamentu Ricardem Alarcónem.

"Kubánské úřady nám umožnily hrát zprostředkovací úlohu s cílem pomoci najít východisko," řekl Johnsson.

Delegace poslanců se na Kubu nechystá
Členové sněmovní delegace, kteří byli vybráni k záchranné misi na Kubu, se domnívají, že poslanci by po návštětvě Petra Pitharta v Havaně nikam jezdit neměli.

"Myslím si, že se možnosti českých parlamentních delegací vyčerpaly návštěvou pana Pitharta," řekl unionista Michal Lobkowicz s tím, že mise šéfa Senátu splnila účel, i když neskončila okamžitým propuštěním Ivana Pilipa a Jana Bubeníka, kteří jsou zadržováni na Kubě.

Ransdorf: Měli bychom vyjet
Komunistický poslanec Miloslav Ransdorf naopak soudí, že po návratu předsedy Senátu Petra Pitharta nastal čas, aby na Kubu odcestovala parlamentní delegace. 

"Cesta je otevřená. Sněmovna by nepochybně delegaci vyslat měla," prohlásil Ransdorf s tím, že Pithartova mise připravila půdu pro další vyjednávání.

Benda: Odmítám poslouchat, co říká Ransdorf
Další člen delegace, Marek Benda z ODS, řekl, že v tuto chvíli by se nikam vyjíždět nemělo. O Ransdorfovi řekl, že již delší dobu se chová spíše jako zástupce Kuby. "Absolutně odmítám
poslouchat, co pan Ransdorf v dané kauze říká," uvedl.

Benda však považuje za kontraproduktivní i Pithartovu návštěvu Kuby. Podle něj ji totiž kubánský prezident Fidel Castro využil k propagandistickým účelům. "Rozhodně odmítám, aby se parlamentní delegace pustila do podobného podniku," dodal Benda.

Také Lubomír Zaorálek z ČSSD, který se měl delegace na Kubě zúčastnit, vyslání další mise v této chvíli nevidí jako pravděpodobné. "Nicméně nepouštíme to a budeme o tom jednat," řekl.

Pilip a Bubeník zůstávají v kubánském vězení
Po Pithartově kubánské misi mají Ivan Pilip a Jan Bubeník v moři diplomaticky zamlžených předpovědí jednu jistotu. Ovšem velmi nepříjemnou. Jejich pobyt ve věznici Villa Marista nekončí.

Nikdo se v tuto chvíli neodvažuje předpovědět, jak se budou dál odvíjet osudy obou zadržených. Scénářů se nyní nabízí několik, od propuštění po odsouzení a věznění na Kubě.

"Každá z těchto variant je nyní stejně pravděpodobná. Neodvažuji si teď jakkoli tipnout, která to nakonec bude," říká náměstek ministra zahraničí Hynek Kmoníček.

Kavan: Nejúčinnější bude tichá diplomacie
České ministerstvo zahraničí bude pro vysvobození Ivana Pilipa a Jana Bubeníka z Kuby razit cestu tiché diplomacie. Novinářům to po jednání s předsedou Senátu Petrem Pithartem řekl ministr zahraničí Jan Kavan.

"Po rozhovoru s Petrem Pithartem jsem pochopil více, že nejúčinnější může být tichá diplomacie a že o některých věcech je někdy, v některých chvílích, lépe nehovořit," uvedl Kavan.

Pithart si ovšem myslí, že ta úplně nejtišší diplomacie, která by vůbec nebyla slyšet a vidět, to asi není ono.

Kavan uvedl, že o dalších krocích česká diplomacie rozhodne během pondělí a úterý. Kavan soudí, že vyslání další české mise na Kubu není nutné. Pithart dodal, že taková cesta by už mohla být koncem týdne zbytečná.

Osud Pilipa a Bubeníka má v rukou Castro
Diplomaté se shodují, že Pilipův a Bubeníkův osud má v rukou jednoznačně Fidel Castro.

Kubánský vůdce však podle jejich mínění zřejmě sleduje vyšší cíl než slyšet požadovanou českou omluvu. Tím může být i změna politiky USA vůči Kubě.

Co Petr Pithart řekl po příletu? Jak probíhalo jeho jednání s Fidelem Castrem? PODROBNOSTI ZDE

"My jsme na Kubu poslali dvojku českého státu, nabídli jsme konzultace, povýšení šéfa naší mise v Havaně na velvyslance. Už několik let nabízíme všechno možné, ale Kuba nic nebere. Logicky chce tedy něco jiného. A nemyslím si, že by ji omluva uspokojila," poznamenal Kmoníček.

Castro možná využije zatčených Čechů proti USA
Spojitost s ekonomickými sankcemi Spojených států vůči Kubě naznačuje zejména nová kvalifikace Pilipova a Bubeníkova činu.

Z původně podvratné činnosti jsou nyní obviněni z poškození nezávislosti a hospodářských zájmů podle zákona 88. Jeho přijetí bylo odvetou Havany na takzvaný Helms-Burtonův zákon, který v roce 1996 zpřísnil hospodářské embargo Spojených států vůči Kubě.

Česká republika přitom jednostranně zaměřené ekonomické sankce nikdy nepodporovala.

Rozhovor s Petrem Pithartem Castro mě žádal, abych zůstal déle

Kuba si chce vyzkoušet nový zákon
Kuba si podle pozorovatelů možná chce tento relativně nový zákon 88 vyzkoušet. Dosud ho totiž proti nikomu nepoužila.

Zákon jednak počítá s nižšími tresty, než by Pilipovi s Bubeníkem hrozily za podvratnou činnost, ze které byli obviněni původně, jednak umožňuje volnější výklad - a to jak ve prospěch, tak v neprospěch obviněných. Není tedy jasné, z čeho konkrétně budou obviněni.

V článku 13 zákona se říká: "Ten, kdo přímo či prostřednictvím třetí osoby požaduje, vlastní, distribuuje nebo umožňuje distribuci finančních, materiálních a jiných zdrojů od americké vlády nebo soukromých subjektů, jejich agentur, poboček, představitelů nebo činitelů, se vystavuje sankci vězení od tří do osmi let nebo pokutě či obojímu." Přesto je situace pro oba zadržené příznivější. "Situace se pro nás rozjasnila. Víme, jakým směrem se ubírat," řekla manželka Ivana Pilipa Lucie, která najala pro oba vězněné advokáta. Je jím bývalý kubánský generální prokurátor z let 1983-1987.

Kubánské úřady zadržely poslance Pilipa a bývalého studentského aktivistu z roku 1989 Bubeníka 12. ledna poté, co se oba setkali s představiteli kubánských disidentů. Češi byli zprvu obviňováni z podvratné činnosti a přípravy povstání, později byla tato formulace změněna na ohrožení ekonomických zájmů země. V prvním případě hrozil trest až 20 let vězení, ve druhém případě je podle kubánské legislativy sazba od tří do osmi let vězení.
Česko má "nouzové" plány
Pokud se situace v dohledné době nevyjasní ve prospěch Pilipa s Bubeníkem, hodlá česká diplomacie nasadit další vlnu mezinárodního tlaku. "Máme samozřejmě další plány, jak toho využít," říká Kmoníček.

Například se kalkuluje s možností, že Meziparlamentní unie zruší své zasedání v Havaně plánované na duben. Delegace této organizace stále jedná na Kubě, ale zatím odmítá komentovat dosavadní jednání. Ve vzduchu zůstává i záměr českých poslanců vypravit šestičlennou delegaci do Havany. V současné chvíli však poslanci ani diplomaté nepovažují její vyslání za účelné.

"Myslím, že možnosti byly vyčerpány. Z těch, které se nabízely, byla tahle nejrozumnější," řekl poslanec za Unii svobody Michal Lobkowicz, který je členem týmu poslanců připravených odjet na Kubu. V podstatě totéž si myslí i její další člen, lidovec Vilém Holáň: "Na první pohled se zdá, že další cesta nemá asi smysl, ale informací, o čem Pithart na Kubě hovořil, je velmi málo." Diplomaté připouštějí, že bude nutné najít vzájemný kompromis, aby oba vězni získali brzy svobodu. "To bude nutné. Nesmí se však popřít dosavadní priority české zahraniční politiky. Naší snahou není handl, který by redukoval problém na úroveň něco za něco," řekl mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil.

Hlavní okamžiky mise Petra Pitharta na Kubě

29. ledna - Petr Pithart přiletěl na Kubu, aby na místě jednal o osudu zadržených Čechů.
1. února - Fidel Castro kvůli zaneprázdnění odložil plánované setkání s Pithatrem a požádal ho, aby zůstal v Havaně déle. Český státník, který se chystal k odletu, se rozhodl zůstat do soboty 3. února.
2. února - Kubánský prezident v projevu na kongresu o problémech globalizace trval na oficiální omluvě České republiky za činnost obou zadržených mužů na Kubě.
3. února - Castro pozval Pitharta na pracovní oběd. Během šestihodinového rozhovoru se předsedovi českého Senátu nepodařilo dosáhnout propuštění Pilipa a Bubeníka.

Manželka zadržovaného Ivana Pilipa Lucie a bratr Jana Bubeníka Martin hovoří s novináři po neúspěšném setkání předsedy Senátu Petra Pitharta s kubánským prezidentem Fidelem Castrem v Havaně. (4. února 2001)

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Syrská armáda rychle postupuje v provincii Idlib, dobyla město radikálů

Turecký vojenský konvoj (vpravo) a vozy syrské armády na silnici k syrskému...

Syrská armáda má pod kontrolou celé město Chán Šajchún v severosyrské provincii Idlib, kterou z velké části ovládají...

Merkelová v Německu přivítala Johnsona, oba chtějí brexit s dohodou

Německá kancléřka Angela Merkelová přivítala v Berlíně s vojenskými poctami...

Velká Británie a Německo upřednostňují brexit s dohodou, shodla se německá kancléřka Angela Merkelová s britským...

Češi a další sousedé jsou jaderné riziko. Německo jde do jódových tablet

Chladící věže jaderné elektrárny Sasolburk

Německo si objednalo 190 milionů jódových tablet pro případ vážné jaderné nehody. Riziko spolková republika, která své...

Najdete na iDNES.cz