Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii

  18:13
- Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY), u kterého byl ve čtvrtek obviněn jugoslávský prezidenta Slobodaný Miloševic a další čtyři představitelé jeho režimu z válečných zločinů v Kosovu, od svého zřízení v roce 1993 odsoudil sedm osob z celkem 61 stíhaných.

Mezi Jugoslávií a ICTY, který je od norimberského procesu v roce 1945 a tokijského v roce 1948 prvním mezinárodním soudem s válečnými zločinci po skončení druhé světové války, nebyly navázány vztahy, protože Bělehrad tento soud neuznává a ústava JSR vydání stíhaných osob jinému státu nepovoluje. Podle zástupce JSR při OSN v Ženevě Branka Brankoviče vytvořila soud Rada bezpečnosti OSN bez ohledu na mezinárodní právo a bez ohledu na Chartu OSN s tím, že se na jeho vzniku podílelo pouze 15 ze 185 členských států OSN.

ICTY jako jeden z hlavních pilířů strategie OSN pro řešení událostí v bývalé Jugoslávii po roce 1991 má za úkol "stíhat a trestat osoby obviněné z odpovědnosti za vážná porušení mezinárodního humanitárního práva, spáchaná na území bývalé Jugoslávie od roku 1991". Toto právo se opírá o čtyři mezinárodní dokumenty - Ženevskou konvenci z roku 1949 (postihuje zejména úmyslné zabití a mučení), jednu z Haagských konvencí z roku 1907 (zakazuje určité metody vedení války), Úmluvu o zabránění a trestání zločinu genocidy z roku 1948 a statut Mezinárodního vojenského tribunálu v Norimberku (definuje zločiny proti lidskosti).

Soud, jenž byl ustaven na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 808 z 22. února 1993 a činnost v Haagu zahájil v listopadu 1993, projednává trestné činy (genocida, znásilnění, vraždy, mučení, zotročování, vyhlazování, nezákonná deportace, braní civilních rukojmích, ničení měst a obcí, náboženských stánků a historických památek), má právo vydávat zatykače, ukládat tresty vězení (i doživotní) a peněžité pokuty, nesmí však vynášet trest smrti. Odsouzené přijímají ve svých věznicích dle smlouvy s ICTY Finsko, Norsko, Itálie a Švédsko.

Jugoslávie obviňuje ICTY i OSN z předpojatosti vůči Srbům a Miloševičův režim soud považuje za "spíše politický než soudní orgán". Loni v prosinci Miloševic řekl: "Srbové jsou posledními oběťmi posledního holocaustu v tomto století, o tom není pochyb."
Ke spolupráci s tribunálem vyzvala JSR důrazně již listopadová rezoluce Rady bezpečnosti OSN, ale ani po prosincové návštěvě ministra spravedlnosti JSR Zorana Kneževiče v Haagu se tak nestalo. V lednu odmítla Jugoslávie do Haagu vydat tři armádní důstojníky (Veselina Šljivančanina, Miroslava Radiče a Mileho Mrkšiče) podezřelé, že vydali příkaz ke zmasakrování 261 neozbrojených Chorvatů, odvlečených v roce 1991 z nemocnice ve východochorvatském Vukovaru. Hlavní haagské žalobkyni Louise Arbourové byl také v lednu znemožněn vstup do jihosrbského Kosova, kde hodlala vyšetřovat masakr v Račaku.

Naproti tomu se k ICTY začátkem května odvolal vlivný řecký advokát Alexandr Lykurezis, který v Haagu podal žalobu proti NATO za "válečné zločiny" při bombardování JSR.

Vedle oficiálně obviněných osob (dosud 61) existuje v ICTY také tajný seznam s obviněnými. Ten ale nebyl zveřejněn, aby se předešlo potížím při zatýkání těchto osob.
Od roku 1993 vynesl soud osm rozsudků (jeden obviněný byl zproštěn viny), ale pouze bosenský Chorvat Dražen Erdemovic byl loni v březnu definitivně odsouzen na pět let. Trest si odpykává v Norsku. Zbylých šest odsouzených se odvolalo.

Z 61 obviněných je jich 30 na svobodě, dva jsou v chorvatském vězení a 29 je souzeno či čeká na soud. Mezi nejznámější dosud nepolapené zločince patří bývalý prezident Republiky srbské v Bosně Radovan Karadžic, někdejší náčelník bosenskosrbské armády Ratko Mladic či bývalý šéf srbských milicí v Bosně Željko Ražnatovic (zvaný Arkan). Dva obžalovaní bosenští Chorvaté Mladen Naletilic a Vinko Martinovic jsou v chorvatském vězení.

Ze známých postav války v Bosně byl již v červenci 1997 za 11 různých zločinů odsouzen k 20 letům vězení Dušan "Duško" Tadic (odvolal se) či loni v listopadu dva Muslimové Hazim Delic (20 let, odvolal se) a Esad "Zenga" Lančo (15 let, odvolal se) a bosenský Chorvat Zdravko Mučic (sedm let, odvolal se). Také další dva odsouzení Chorvaté Anto Furundžija (deset let) a Zlatko Aleksovski (dva a půl roku, které si ale již odseděl ve vyšetřovací vazbě) se odvolali. Osvobozen byl v listopadu 1997 Muslim Zejnil Delalic, ale prokurátor se odvolal.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...