Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii

  18:13aktualizováno  18:13
- Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY), u kterého byl ve čtvrtek obviněn jugoslávský prezidenta Slobodaný Miloševic a další čtyři představitelé jeho režimu z válečných zločinů v Kosovu, od svého zřízení v roce 1993 odsoudil sedm osob z celkem 61 stíhaných.

Mezi Jugoslávií a ICTY, který je od norimberského procesu v roce 1945 a tokijského v roce 1948 prvním mezinárodním soudem s válečnými zločinci po skončení druhé světové války, nebyly navázány vztahy, protože Bělehrad tento soud neuznává a ústava JSR vydání stíhaných osob jinému státu nepovoluje. Podle zástupce JSR při OSN v Ženevě Branka Brankoviče vytvořila soud Rada bezpečnosti OSN bez ohledu na mezinárodní právo a bez ohledu na Chartu OSN s tím, že se na jeho vzniku podílelo pouze 15 ze 185 členských států OSN.

ICTY jako jeden z hlavních pilířů strategie OSN pro řešení událostí v bývalé Jugoslávii po roce 1991 má za úkol "stíhat a trestat osoby obviněné z odpovědnosti za vážná porušení mezinárodního humanitárního práva, spáchaná na území bývalé Jugoslávie od roku 1991". Toto právo se opírá o čtyři mezinárodní dokumenty - Ženevskou konvenci z roku 1949 (postihuje zejména úmyslné zabití a mučení), jednu z Haagských konvencí z roku 1907 (zakazuje určité metody vedení války), Úmluvu o zabránění a trestání zločinu genocidy z roku 1948 a statut Mezinárodního vojenského tribunálu v Norimberku (definuje zločiny proti lidskosti).

Soud, jenž byl ustaven na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 808 z 22. února 1993 a činnost v Haagu zahájil v listopadu 1993, projednává trestné činy (genocida, znásilnění, vraždy, mučení, zotročování, vyhlazování, nezákonná deportace, braní civilních rukojmích, ničení měst a obcí, náboženských stánků a historických památek), má právo vydávat zatykače, ukládat tresty vězení (i doživotní) a peněžité pokuty, nesmí však vynášet trest smrti. Odsouzené přijímají ve svých věznicích dle smlouvy s ICTY Finsko, Norsko, Itálie a Švédsko.

Jugoslávie obviňuje ICTY i OSN z předpojatosti vůči Srbům a Miloševičův režim soud považuje za "spíše politický než soudní orgán". Loni v prosinci Miloševic řekl: "Srbové jsou posledními oběťmi posledního holocaustu v tomto století, o tom není pochyb."
Ke spolupráci s tribunálem vyzvala JSR důrazně již listopadová rezoluce Rady bezpečnosti OSN, ale ani po prosincové návštěvě ministra spravedlnosti JSR Zorana Kneževiče v Haagu se tak nestalo. V lednu odmítla Jugoslávie do Haagu vydat tři armádní důstojníky (Veselina Šljivančanina, Miroslava Radiče a Mileho Mrkšiče) podezřelé, že vydali příkaz ke zmasakrování 261 neozbrojených Chorvatů, odvlečených v roce 1991 z nemocnice ve východochorvatském Vukovaru. Hlavní haagské žalobkyni Louise Arbourové byl také v lednu znemožněn vstup do jihosrbského Kosova, kde hodlala vyšetřovat masakr v Račaku.

Naproti tomu se k ICTY začátkem května odvolal vlivný řecký advokát Alexandr Lykurezis, který v Haagu podal žalobu proti NATO za "válečné zločiny" při bombardování JSR.

Vedle oficiálně obviněných osob (dosud 61) existuje v ICTY také tajný seznam s obviněnými. Ten ale nebyl zveřejněn, aby se předešlo potížím při zatýkání těchto osob.
Od roku 1993 vynesl soud osm rozsudků (jeden obviněný byl zproštěn viny), ale pouze bosenský Chorvat Dražen Erdemovic byl loni v březnu definitivně odsouzen na pět let. Trest si odpykává v Norsku. Zbylých šest odsouzených se odvolalo.

Z 61 obviněných je jich 30 na svobodě, dva jsou v chorvatském vězení a 29 je souzeno či čeká na soud. Mezi nejznámější dosud nepolapené zločince patří bývalý prezident Republiky srbské v Bosně Radovan Karadžic, někdejší náčelník bosenskosrbské armády Ratko Mladic či bývalý šéf srbských milicí v Bosně Željko Ražnatovic (zvaný Arkan). Dva obžalovaní bosenští Chorvaté Mladen Naletilic a Vinko Martinovic jsou v chorvatském vězení.

Ze známých postav války v Bosně byl již v červenci 1997 za 11 různých zločinů odsouzen k 20 letům vězení Dušan "Duško" Tadic (odvolal se) či loni v listopadu dva Muslimové Hazim Delic (20 let, odvolal se) a Esad "Zenga" Lančo (15 let, odvolal se) a bosenský Chorvat Zdravko Mučic (sedm let, odvolal se). Také další dva odsouzení Chorvaté Anto Furundžija (deset let) a Zlatko Aleksovski (dva a půl roku, které si ale již odseděl ve vyšetřovací vazbě) se odvolali. Osvobozen byl v listopadu 1997 Muslim Zejnil Delalic, ale prokurátor se odvolal.

Autor:

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

V Utahu havaroval turistický autobus. Čtyři lidé zemřeli, patnáct se zranilo

Poblíž národního parku Bryce Canyon ve státě Utah v USA havaroval autobus s...

Při páteční nehodě turistického autobusu poblíž národního parku Bryce Canyon v Utahu ve Spojených státech amerických...

V Mnichově začal festival Oktoberfest, pivo je opět o něco dražší

Zahájení 186. ročníku Oktoberfestu v Mnichově. (21. září 2019)

V sobotu v poledne začal v německém Mnichově již 186. ročník pivního festivalu Oktoberfest. Každoročně ho navštíví...

Už nejen blokace webů. Rusko a Čína své občany ještě více izolují

Všečínské shromáždění lidových zástupců je jednokomorový parlament Čínské...

Rusko a Čína nyní spojí své síly ve vesmíru a komunikačních technologiích. Hodlají vytvořit novou satelitní...

V Hongkongu se opět protestovalo. Policie použila slzný plyn a vodní děla

V Hongkongu se opět střetli protivládní demonstranti s policií, který proti nim...

V Hongkongu během soboty proběhla další protivládní demonstrace. Došlo i na potyčky s policí, během kterých použila...

Najdete na iDNES.cz