Mezinárodní rok astronomie odstartuje symbolicky u pražského orloje

  16:02aktualizováno  16:02
Mezinárodní rok astronomie začne svět slavit 15. ledna. Evropská unie ale má to privilegium, že předběhne ostatní státy o několik dní. Česká republika, která následujících šest měsíců předsedá Evropské unii, zahájí rok astronomie už 7. ledna, a to symbolicky u Staroměstského orloje v Praze.
Jeden z ciferníků na Staroměstském  orloji v Praze.

Jeden z ciferníků na Staroměstském orloji v Praze. | foto: Profimedia.cz

Jedním z důvodů, proč byl rok 2009 vyhlášen rokem astronomie, je letošní 400. výročí prvního pozorování oblohy dalekohledem, které v roce 1609 provedl Galileo Galilei.

I Česká republika má ale v Mezinárodním roce astronomie své "želízko v ohni" – letos si totiž připomínáme také 400. výročí vydání publikace Astronomia Nova, v níž Johannes Kepler při svém pobytu v Praze nastínil nebeské zákony.


Česká verze oficiálniho traileru k Mezinárodnímu roku astronomie 2009

Do Mezinárodního roku astronomie se zapojí celkem sto čtyřicet zemí z celého světa. Oficiální zahájení se uskuteční 15. ledna v Paříži. V Evropské unii se ale začne slavit už o několik dní dříve.

Ve středu 7. ledna začne na Staroměstském náměstí oficiálně Mezinárodní rok astronomie 2009 nejen pro Českou republiku, ale díky našemu předsednictví i pro celou Evropskou unii. Začátek zahájí symbolicky v 15 hodin pohyblivé procesí dvanácti apoštolů na Staroměstském orloji.

7.1. praha

9:00 - 18:00 na Staroměstském náměstí - ukázka astronomické techniky, v případě jasného počasí pozorování Měsíce

15:00 na Staroměstském náměstí - oficiální zahájení za účasti prezidentky Mezinárodní astronomické unie C. Cesarsky, eurokomisaře pro vědecký výzkum J. Potočnika, předsedy Akademie věd ČR V. Pačesa, ministra školství O. Lišky a dalších

18:30 na piazzetě u Národního divadla - otevření exteriérové výstavy velkoformátových fotografií s názvem Vesmír - dobrodružství objevů (do 31.3.2009)

Toto datum bylo vybráno, jelikož se ve stejný den koná v Praze setkání české vlády s Evropskou komisí. Na Staroměstském náměstí tak bude mít mimo jiné proslov i eurokomisař pro vědecký výzkum Janez Potočnik.

"Od rána tu bude stát astronomický stan pro školy a veřejnost. Pokud bude jasno, mohou lidé mít možnost dalekohledem pozorovat Slunce. Kromě dalekohledů a fotografií tu budou také odborníci, kteří zájemcům řeknou vše, co je bude zajímat" uvedl místopředseda Českého organizační výboru Pavel Suchan.

Večer pak bude program pokračovat na piazzetě u Národního divadla, kde se zahájí venkovní výstava fotografií s názvem Vesmír – dobrodružství objevů. Ta bude u Národního divadla k vidění do konce března. Stejnou výstavu si budou mít zájemci možnost prohlédnout současně i v dalších státech světa.

"Výstava velkoformátových fotografií vesmírných objektů bude putovní. Během roku by se tedy měla dostat i do dalších českých měst," doplnil Suchan.

Keplerovo muzeum, soutěže a celosvětové akce

Akce, výstavy či soutěže s astronomickou tématikou jsou naplánované na celý rok 2009. V Praze se například chystá otevření Keplerova muzea. "Praha je jediným místem, které nijak nepřipomíná pobyt tohoto známého astronoma," upozornil Suchan.

Česká astronomická společnost se proto rozhodla, že v květnu otevře muzeum v domě, kde Kepler během pobytu v Praze žil, tedy v Karlově 4, blízko Karlova mostu.

Po celé České republice se také připravují putovní výstavy, semináře, konference či pozorování oblohy. "Západočeská pobočka České astronomické společnosti vyhlásila fotografickou soutěž s názvem "Sviťme si na cestu... ne na hvězdy", jejímž cílem je upozornit na problematiku světelného znečištění.

kde hledat

Aktuální informace o Mezinárodním roku astronomie a všech akcí najdete na stránkách www.astronomie2009.cz. Informace o dění v zahraničí pak na mezinárodním webu: http://www.astronomy2009.org/.

"Dnes je obtížné najít místo, kde byste na noční obloze viděli hvězdy, které třeba mohl spatřit Kepler, protože noční oblohu ‘znečišťuje’ například veřejné osvětlení," vysvětlil Suchan.

Několik letošních akcí přesáhne i české hranice. V dubnu se například uskuteční celosvětové kontinuální pozorování oblohy, které potrvá sto hodin.

Rok astronomie koordinuje v rámci České republiky Český organizační výbor Mezinárodního roku astronomie 2009, jehož předsedou je známý popularizátor astronomie Jiří Grygar. Mezinárodní rok astronomie si klade za cíl především ukázat a přiblížit vesmír veřejnosti, či bojovat za zachování temné noční oblohy.

Česká republika se může chlubit tím, že je jako jediná postkomunistická země plně integrována v evropských astronomických institucích. Od roku 2007 je členem prestižní Evropské jižní observatoře, která provozuje v Chile nejlepší astronomickou techniku, a od roku 2008 je i členem Evropské kosmické agentury. - čtěte Česká republika se stala osmnáctým členem evropského kosmického klubu

astronomové Galilei a Kepler

Galileo Galilei (1564 - 1642) byl toskánský astronom, filosof a fyzik. Galilei se mimo jiné proslavil tím, že jako první člověk použil dalekohled k pozorování oblohy. Inspirován náčrtkovými popisy dalekohledů vynalezených v Nizozemí v roce 1608, vyrobil Galileo jeden zvětšující 8x, poté vyráběl vylepšené modely zvětšující až 20x. Svůj první dalekohled demonstroval 25. srpna 1609 před benátskými zákonodárci.

Známý je i tím, na jakou stranu se postavil ve sporu astronomů o to, jestli planety krouží kolem Slunce (heliocentrický systém) nebo jestli planety a Slunce krouží kolem Země (geocentrický systém). Roku 1604 oznámil Galileo svou podporu Koperníkově myšlenkové škole. Proto měl také spory s církví.

Johannes Kepler (1571 - 1630) byl německý matematik, astrolog a astronom. Do Prahy přišel v roce 1600 a několik let tu působil na dvoře císaře Rudolfa II. Stal se asistentem Tychona Brahe a po jeho smrti císařským matematikem a astrologem.

Na Braheho podnět propočítal dráhu Marsu a po dlouhých výpočtech objevil v Praze první dva ze svých slavných Keplerových zákonů. Tyto výsledky publikoval v roce 1609 v práci Astronomia Nova.

Zdroj: wikipedia.cz

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Botswana povolí omezený odstřel slonů, z jejich masa bude krmivo

Botswaně patří s odhadovaným počtem 130 000 slonů světové prvenství ve výskytu...

Vláda v jihoafrickém státě Botswana doporučila, aby byl zrušen dosavadní zákaz lovu slonů. Povolí jejich omezený...

Afghánec chce zaplatit pokutu za Švédku. Bránila deportaci jeho krajana

Švédská aktivistka Elin Erssonová bránila vyhoštění afghánského žadatele o azyl...

Mladá Švédka Elin Erssonová, která loni v letadle bránila deportaci afghánského běžence, možná uloženou pokutu nebude...

Guantánamo možná poslouží pro další islamisty. Kromě z Al-Káidy budou z IS

Američtí vojáci vedou trestance ve věznici Guantánamo. (1. března 2002)

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zvažuje, že by zahraniční radikály z bojů po boku teroristického...

Najdete na iDNES.cz