Neděle 18. dubna 2021, svátek má Valérie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 18. dubna 2021 Valérie

Svět oslavil MDŽ. Rusky mohou svého ex poslat na vojnu, Turkyně protestovaly

  21:39
Ženy z celého světa slaví v pondělí svůj svátek. V několika státech uspořádaly protesty za lepší postavení sebe samých i svých soukmenovkyň, demonstrovalo se například v tureckém Istanbulu či ukrajinském Kyjevě. V Rusku zase armáda u příležitosti MDŽ darovala ženám možnost poslat své expartnery na vojnu. A španělské firmy musí pracovat na genderové rovnosti mezi zaměstnanci.

Vojenská správa Leningradské oblasti, která obklopuje druhé největší ruské město Petrohrad, přišla s originálním dárkem k Mezinárodnímu dni žen. Na svém oficiálním účtu na Instagramu poradila „milým slečnám“, aby svého bývalého partnera odeslaly do armády, uvedla agentura Interfax. Připomněla, že jarní odvody branců začnou 1. dubna.

Na to, aby někdejší přítel rozšířil vojenské šiky, podle vojenské správy postačí, aby ženy v komentáři k úřednímu sdělení uvedly „účty svých bývalých“ na sociálních sítích. „Uvítáme je v odvodních střediscích. Pamatujte, opravdový muž by měl mít vojenskou knížku. Navždy váš plukovník Chromov,“ praví se ve výzvě.

Podle portálu Newsru.com iniciativa vyvolala převážně kladné ohlasy, z nichž některé obsahovaly rovnou odkazy na účty potenciálních obránců vlasti. „Proč jen bývalé (partnery)? Proč jen v jedné Leningradské oblasti?“ postěžovala si jedna z debatujících. Na plukovníkovu výzvu reagovaly nejen dívky, ale i několik mládenců, kteří doporučili vojenské správě své „přátele“.

Ozbrojené síly si od jarního odvodu slibují 122 tisíc nových vojáků. V Rusku je služba v ozbrojených silách nadále povinná. V mírové době trvá 12 měsíců. Mnozí Rusové ovšem hledají všemožné způsoby, jak se „nejčestnější povinnosti“ vyhnout, a to i z obav z „mazáctví“ a šikany, která čas od času vede k brutálním zločinům.

Istanbul: Za Turkyně i Ujgurky

V jiných zemích místo humorných iniciativ přikročili k protestům za práva žen. Jednou z nich je i Turecko, v němž se situace žen i podle mezinárodních organizací každým rokem zhoršuje. Jen loni bylo podle stanice Deutsche Welle zavražděno na tři sta žen. Skutečné počty přitom budou vyšší, protože se mnohé zločiny vydávají za sebevraždu.

Ke stavu ženských práv v zemi se u příležitosti MDŽ vyjádřil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a slíbil, že jeho vláda přijme nová opatření, která mají násilí na ženách zamezit. Zlepšit se má také sociální a ekonomická situace Turkyň.

„Ženy, které tvoří polovinu lidstva, nemohou a neměly by být vylučovány z politiky ani žádné jiné oblasti života,“ řekl podle agentury Anadolu na setkání ženských členek vládní Strany rozvoje a spravedlnosti (AKP). 

V Istanbulu se na pochod vydaly stovky žen. V minulých letech byly podobné akce zakázány, letos policie podle dosavadních informací příliš nezasahuje, údajně však některé členky pochodu nechtěla pustit na náměstí Taksim, kde se má konat další část pondělního programu.

Istanbulský pochod:

V největším tureckém městě demonstrovaly také stovky ujgurských žen. Ty se sešly před čínským konzulátem v Istanbulu proti zacházení s touto etnickou menšinou ze strany Pekingu. Čína dlouhodobě čelí kritice za to, že stovky tisíc Ujgurů vězní v internačních táborech. Peking však tvrzení odmítá.

„Zastavte genocidu!“ nebo „Osvoboďte naše blízké!“ skandovaly ženy pod okny konzulátu. Mnozí ze 40 tisíc Ujgurů, kteří žijí v Turecku, ztratili kontakty se svými příbuznými v Číně. „Žila jsme s vědomím, že má matka strávila v internačním táboře čtyři roky,“ uvedla jedna z demonstrujících.

Ujgurská komunita v Turecku, jež patří k největším mimo Čínu, se také obává nedávno sjednané dohody o vydávání stíhaných lidí mezi Tureckem a Čínou. Peking už dohodu ratifikoval, turecký parlament o ní bude teprve rozhodovat. „Pokud bude smlouva ratifikována, mohli bychom být vydáni,“ vyjádřila své obavy jedna z účastnic manifestace.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu uvedl, že smlouva nebude sloužit k vydávání Ujgurů do Číny, a poukázal, že jeho země má uzavřené obdobné dohody s dalšími státy. Prezident Erdogan na začátku své kariéry proti „ateistické Číně“ brojil a patřil mezi první světové politiky, kteří označili zacházení s Ujgury za genocidu. V posledních letech se však Turecko s Čínou výrazně sblížily. Čína je například hlavním tureckým dodavatelem vakcín proti covidu-19.

Kyjev: Protest proti domácímu násilí

Tisíce žen se v pondělí vydaly do ulic také v ukrajinském Kyjevě, kde uspořádaly pochod. Cílem bylo hlavně upozornit veřejnost na domácí násilí, prudce rostoucí v době platných omezení proti šíření nákazy koronavirem, uvedla agentura AP.

Demonstrantky požadovaly, aby Ukrajina ratifikovala Istanbulskou úmluvu Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí, uvedl na svém webu list Ukrajinska pravda. Znělo i feministické heslo „Moje tělo je moje věc!“. Vlály ukrajinské vlajky, jakož i duhové vlajky hnutí za práva sexuálních menšin. Mnohé z žen přišly do pochodu s květy či v tradičních lidových krojích.

„Cílem pochodu je upozornit veřejnost, jak se zhoršila situace žen zvláště během pandemie,“ řekla AP aktivistka mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International Darja Mizinová. Během uplynulého roku ukrajinská policie obdržela 174 386 hlášení o domácím násilí, skoro o polovinu více než v předchozím roce.

Zvláštní skupinu na pochodu vytvořily Bělorusky, v jejichž vlasti úřady podle Amnesty International cíleně pronásledují ženská sdružení. Podle běloruských ochránců lidských práv z nevládní organizace Vjasna úřady vedou proti ženám přinejmenším 141 trestních stíhání kvůli protestům po kontroverzních prezidentských volbách z léta. Třicet osm Bělorusek figuruje na seznamu politických vězňů, uvedl server Belorusskij partizan.

Naproti feministkám v Kyjevě uspořádali protidemonstraci konzervativci ze spolku Tradice a pořádek. Obě skupiny oddělil policejní kordon.

Ukrajinská agentura Unian k ženskému svátku připomněla, že v parlamentu je v současnosti největší množství žen od získání nezávislosti, ale i tak poslankyně tvoří necelých 21 procent zákonodárců. Parlament však přijal nová volební pravidla, která stanovují, že nejméně dvě pětiny míst na kandidátkách musí být vyhrazeny ženám. 

V důsledku toho po místních volbách podíl žen v oblastních zastupitelských orgánech stoupl na 28 procent, v okresních skoro 34 procent a v zastupitelstvech měst a obcí do 10 tisíc obyvatel na téměř 42 procent. U místních zastupitelů vládní strany Sluha národa činí poměr žen a mužů 40 ku 60 procentům.

Na Slovensku MDŽ oslavila například prezidentka Zuzana Čaputová, která si do svého sídla pozvala významné Slovenky:

8. března 2021 v 18:06, příspěvek archivován: 8. března 2021 v 19:49

Španělsko: Genderová rovnost ve firmách

Španělské firmy s více než stovkou zaměstnanců mají od pondělí povinnost vypracovat plán rovných podmínek pro muže a ženy a předložit ho na ministerstvu práce. Dosud to však udělala jen necelá třetina firem, jichž se tato povinnost nově týká, informoval deník El Periódico. Podle něj za nepředložení plánu genderové rovnosti či jeho neplnění hrozí pokuty od 6000 eur až do 187 tisíc eur (až 4,9 milionu korun).

Plán má zahrnovat mimo jiné genderovou analýzu uzavírání smluv, odměňování či dalšího vzdělávání či opatření pro zlepšení rovnosti podmínek na pracovišti. Obsahovat má i metody řešení případného sexuálního obtěžování.

KOMENTÁŘ: Má smysl resuscitovat MDŽ?

Ze Španělska přišla na Mezinárodní den žen ještě jedna zpráva. V zemi vznikla také první škola pastevectví pouze pro ženy. Jejím cílem je mimo jiné nabídnout ženám v době pandemie nové uplatnění v oboru, v němž tradičně vládnou muži, a rovněž pomoci zastavit vylidňování španělského venkova. Z něj do měst utíkají víc ženy než muži, píše deník The Guardian.

O kurz pro pastevkyně, který pořádá organizace v hornatém regionu Kantábrie na severu Španělska, je enormní zájem. Do uzavírky přihlášek minulý měsíc přišlo na 260 přihlášek, kurzu se však může účastnit zatím jen 30 „žákyň“. Učit se budou tradiční staletí staré postupy, ale i využití nových technologií, jako například jak sledovat dobytek pomocí dronů.

Přihlášky přišly z různých koutů Španělska, včetně Kanárských ostrovů. Ženy v nich mezi důvody zájmu o tento kurz uvedly mimo jiné, že hledají klid ve venkovském farmaření po vyčerpávajícím životě ve městě. K tomu přispěla i omezení kvůli koronaviru. Některé rovněž utíkají před hrubým zacházením ze strany svých partnerů.

Škola pro pastevkyně má i své kritiky. Centristická strana Ciudadanos se v regionálním parlamentu dotazovala, proč se z regionálního rozpočtu vydávají peníze na projekt jen pro ženy, když v oblasti už existují farmářské kurzy, které „nesegregují muže a ženy“.

Pandemie pohání dětské sňatky

Pandemie koronaviru by mohla v důsledku znamenat až deset milionů dětských sňatků navíc do konce této dekády. Zavřené školy, ekonomické problémy, přerušení sociálních služeb, těhotenství či smrt rodičů kvůli covidu-19 znamenají pro už tak zranitelné dívky vyšší riziko dětského sňatku, upozorňuje Dětský fond OSN (UNICEF) ve své studii nazvané „Covid-19: Ohrožení pokroku v boji s dětskými sňatky“.

V posledních deseti letech se celosvětově poměr žen, které se provdaly v dětském věku, snížil o patnáct procent. Tento pokrok je nyní podle autorů studie ohrožen. „Covid-19 dále zhoršil už tak složitou situaci milionů dívek,“ uvedla výkonná ředitelka UNICEF Henrietta Foreová podle agentury AFP. 

„Zavřené školy, izolace od kamarádů i podpůrných sítí a rostoucí chudoba přilily olej do ohně, který se svět ztěžka snaží uhasit,“ dodala. Kromě toho mohou některé rodiny ve snaze najít finanční úlevu děvčata předčasně provdat.

Studie upozorňuje, že dívkám, jež se provdají v dětském věku, více hrozí domácí násilí a je u nich menší pravděpodobnost, že zůstanou ve škole. Čelí rovněž zvýšenému riziku předčasného a neplánovaného těhotenství, porodním komplikacím či úmrtí. Odloučení od rodiny a přátel může mít obrovský vliv na jejich psychické zdraví.

UNICEF proto vyzval země, aby znovu otevřely školy, reformovaly zákony, zajistily přístup ke zdravotní péči i sociálním službám a učinily opatření s cílem ochránit rodiny. Tím lze podle Foreové „významně snížit u dívek riziko, že jim bude jejich dětství ukradeno skrz dětský sňatek.“

Dnes žije na světě 650 milionů žen a dívek, které se musely provdat v dětském věku, odhaduje UNICEF. Zhruba polovina jich je v Bangladéši, Brazílii, Etiopii, Indii nebo Nigérii.

Autoři: ,

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Rusko se podílelo na výbuchu ve Vrběticích, Česko vyhostí 18 diplomatů

Česko vyhostí 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Policie má...

Stahují se mračna soudních bitev? Češi se bouří proti Arenbergerovi

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger čelí kritice za nejasné informování o omezeních, která začnou platit po skončení...

Opět chaos a špatná komunikace. Arenberger schytává ostrou kritiku

V sobotu v podvečer nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že omezení shromažďování lidí na nejvýše dvě...

Vrah dvou žen v Českém ráji dostal doživotí, u soudu zaskočil svého obhájce

Za uškrcení dvou žen na Turnovsku odsoudil královéhradecký krajský soud Karla Šťovíčka k zostřenému doživotí. O...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejprve otevřeme kadeřnictví. Ostatní musí ještě počkat, říká Havlíček

Premium Ministr a místopředseda vlády Karel Havlíček promluvil o tom, jak bude probíhat rozvolňování bez systému PES....

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Česko je v počtu nakažených třetí nejhorší na světě, nejvíce obětí mají USA

Česká republika je hned za Andorrou a Černou Horou třetí nejpostiženější zemí podle poměrného počtu nakažených...

Praha ví, co přijde po takových fintách, zní z Ruska kvůli Vrběticím

Praha se zřejmě rozhodla zavřít své velvyslanectví v Moskvě, komentoval vyhoštění osmnácti ruských diplomatů z Prahy...

Stálo to za to? Veteráni se dívají na stažení z Afghánistánu s hořkostí

Rozhodnutí amerického prezidenta Joe Bidena stáhnout z Afghánistánu k dvacetiletému výročí 11. září americké vojáky se...

Čínská škola vyzvala žáky k veřejnému zničení telefonů, přáli si to rodiče

Neobvyklý požadavek měl na své žáky ředitel čínské střední školy. Chtěl po nich, ať veřejně zničí své mobilní telefony....

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

U takové svi.. nemusím být inteligentní. Ve Výměně se vyhrožovalo rozvodem

V jedné rodině pohoda, ve druhé napětí a tichá domácnost. Pavlovi s vyměněnou manželkou došlo, že doma může být dobře....