Mezi Varšavou a Krakovem se srazily vlaky, zemřelo 16 lidí

  7:52aktualizováno  19:40
Na jihu Polska se v sobotu večer čelně srazily dva osobní vlaky. Šestnáct lidí zemřelo, přes padesát jich je zraněno, většinou těžce. Lehce zraněn je i jeden Čech. Je to největší železniční neštěstí v Polsku za posledních 22 let. Polský prezident vyhlásil dvoudenní státní smutek.

Tragédie se odehrála blízko obce Szczekociny, která leží asi 70 kilometrů severozápadně od Krakova. Čelně se tam střetl vlak jedoucí z Varšavy do Krakova se soupravou, která mířila z Přemyšlu do polské metropole.

První z nich jel podle Andrzeje Pawlowského z železniční společnosti Polskie Linie Kolejowe po špatné koleji. Zatím není jasné, jak se mohl vlak na nesprávnou kolej dostat.

"Cítil jsem ránu. Narazil jsem do člověka přede mnou. Pak zhasla světla. Všechno lítalo. Lítali jsme ve vagonu jako nějaké pytle. Slyšeli jsme křik a modlili se," popsal dle agentury Reuters jeden z přeživších pasažérů (více o tom, jak tragédii líčili cestující, čtěte zde).

Polští záchranáři zatím napočítali šestnáct mrtvých, přes padesát lidí je zraněno, z nichž mnozí těžce. Sanitky je rozvezly do patnácti nemocnic. Patnáctou a šestnáctou oběť záchranáři vyprostili až po poledni.

Fotogalerie

Zraně je i jeden Čech. Jak iDNES.cz řekl zástupce českého velvyslance ve Varšavě Martin Svárovský, zraněný leží v nemocnici v městečku Wloszczowa severně od obce Szczekociny. Podle ošetřujícího lékaře by mohl být muž propuštěn do dvou dnů.

Na místě přes noc zasahovalo více než 450 hasičů a zhruba 100 policistů, raněné odvážely sanitky a povolány byly dva vrtulníky letecké záchranné služby.

Kvůli železničnímu neštěstí vyhlásil prezident Bronislaw Komorowski na pondělí a úterý státní smutek. Informovala o tom prezidentská kancelář. Během státního smutku budou vlajky na veřejných budovách spuštěny na půl žerdi, ruší se různé zábavy, koncerty nebo sportovní akce.

Trať už havárii zažila v minulosti

V obou vlacích cestovalo kolem 350 lidí. Mezi pasažéry bylo kromě Poláků také několik Ukrajinců, Francouzů a Španělů. Nikdo z cizinců ale nebyl hospitalizován, uvedla agentura Reuters.

Na místo neštěstí ještě v noci dorazil polský premiér Donald Tusk. Je to nejtragičtější železniční katastrofa za poslední roky, prohlásil. Odmítl spekulovat o příčinách neštěstí. Nevyloučil ale selhání lidského faktoru.

Polská televize TVN24 na svém webu uvedla, že sobotní nehoda je vůbec nejhorším vlakovým neštěstím v zemi za posledních 22 let. V roce 1990 se srazily dvě soupravy ve Varšavě a zemřelo šestnáct lidí, dalších 64 bylo zraněno. Jednou ze souprav byl vlak Silesia, který směřoval z Prahy do polské metropole a v mlze zezadu narazil na vlak před ním. Selhala tehdy zřejmě signalizace. 

Televize také připomněla, že jen několik kilometrů od sobotního neštěstí se čelně srazily vlaky už před 18 lety. Následky ale nebyly tak tragické jako nyní. Zemřel tehdy jeden člověk a dalších osm jich bylo zraněno.

Zawiercie

Zawiercie


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

Hledá se kat za 4600 Kč měsíčně. Musejí se oběsit dealeři drog na Srí Lance

Ilustrační foto

Srí Lanka hledá inzerátem v tisku dva katy, které láká na v přepočtu 4 600 korun měsíčně, což je na tamní poměry dobrý...

OBRAZEM: Zákulisí boje s největší epidemií eboly v D. R. Kongo

PŘEVOZ PACIENTA. Zdravotníci převážejí pacienta z centra pro léčbu eboly v...

Začalo to několika případy v malém odlehlém městě. Po více než půl roce je z toho největší epidemie eboly v historii...

Rodiče z domu hrůzy přiznali mučení 13 dětí, prokurátor požaduje doživotí

Louise a David Turpinovi. Oba manželé se přiznali, že věznili ve sklepě svých...

Minulý rok v lednu v kalifornském městě Perris na západním pobřeží USA policie zadržela rodiče, kteří po mnoho let...

Najdete na iDNES.cz