Mezi pohřešovanými po požáru lanovky je i Češka

  12:30aktualizováno  12:30
Počet obětí sobotního požáru lanovky v rakouském Kaprunu by podle některých odhadů mohl stoupnout až na 175; zatím bylo identifikováno 159 mrtvých. Rakouské ministerstvo zahraničí potvrdilo v pondělí českému velvyslanectví ve Vídni, že na seznamu pohřešovaných se nachází jedna česká občanka. Zda je skutečně mezi oběťmi nehody, prokáže až analýza DNA v příštích dnech. Podle posledních zpráv sobotní požár soupravy pozemní lanové dráhy v rakouských Alpách přežilo jen 12 lidí.

Česká občanka byla možná v osudné lanovce
Mluvčí českého velvyslanectví ve Vídni Tomáš Podivínský ČTK řekl, že na seznamu pohřešovaných se stále nachází jedna Češka, což ambasádě v pondělí potvrdilo i rakouské ministerstvo zahraničí. Do seznamu pohřešovaných ji nahlásil jeden její známý, který s ní byl v Kaprunu. Pohřešovaná je údajně mladá dívka, která byla na ledovci kvůli akrobatickému lyžování a trávila zde dovolenou, sdělili její příbuzní, kteří si ale nepřejí zveřejnit její jméno ani žádné bližší údaje.

Záchranné jednotky pracují naplno
V Kaprunu pokračovalo v noci na pondělí vyprošťování obětí tragédie. Na 80 příslušníků požárního sboru, policie, armády a soudů pracovalo na zajištění místa nehody a na přípravě další identifikace obětí.

Kvůli vysokému psychickému a fyzickému zatížení se členové záchranných jednotek musí často střídat. Během prací spolu vůbec nekomunikují a i oni musí využívat pomoci psychologů.

Seznam lidí, mezi nimi řada Čechů, kteří byli zaregistrováni v lyžařských střediscích na ledovci Kitzsteinhorn a kteří katastrofu přežili.
Během noci vyprostili záchranáři 30 těl do souběžné štoly, odkud byly ostatky poté vyneseny ven. Podle posledních zpráv byly už převezeny do ústavu soudního lékařství v Salcburku na identifikaci.

Těla obětí byla v tunelu, jímž kabina lanovky jezdila na vrch ledovce po dráze dlouhé 3300 metrů až do neděle večer. Celý víkend záchranářům bránil ve vyprošťování těl velký žár v tunelu a příliš mnoho jedovatých zplodin.

Souprava pozemní lanové dráhy jedoucí z kaprunského údolí na horu Kitzsteinhorn v rakouských Alpách nedaleko Salcburku začala hořet v sobotu ráno po ujetí 600 metrů v tunelu dlouhém 3300 metrů. Lanová dráha vede na ledovec ve výšce asi 2500 metrů.
Na záchranných pracech se nyní podílí 900 lidí.

Salcburský hejtman Franz Schausberger ujistil, že záchranáři přijeli na místo velmi rychle. Pokoušeli se k soupravě dostat z obou stran tunelu včetně několika nouzových východů, ale vzhledem k obrovské rychlosti šíření požáru a vysoké teplotě uvnitř tunelu nemohli zasáhnout.

Do akce bylo ihned po začátku požáru nasazeno 13 vrtulníků. Na pomoc okamžitě přijeli i lékaři záchranné služby, kteří byli shodou okolností poblíž na kongresu v Salcburku.

Přesný počet obětí stále není znám
Přesný počet obětí zatím není znám; dosud se podařilo identifikovat 155 lidských těl, ale množí se hlasy, že obětí mohlo být až 175. Zatím se pořád neví, zda lanovka byla naplněna na svou kapacitu 180 osob.

Ze 155 obětí je 52 Rakušanů, 42 Němců, 10 Japonců, osm Američanů, dva Slovinci, jeden Chorvat a jedna Češka. U 40 lidí zatím nebylo možno určit národnost, řekl salcburský hejtman Franz Schausberger.

O identitě obětí rozhodne DNA
Tato identifikace, provedená na základě výpovědí svědků, má podle něho devadesátiprocentní věrohodnost. Vlastní identifikace těl bude provedena až na soudním lékařství v Salcburku pomocí rozboru DNA, protože konvenční metody v tomto případě nelze použít. Vládnou však obavy, že některá těla nebude vůbec možné identifikovat vzhledem ke stupni zohavení.

Kdo byli lyžaři na lanovce
Rakouské úřady neuvádějí věk obětí, ale soudí, že většina z nich budou mladí lidé a děti. Tento víkend bylo totiž na zahájení zimní sezóny očekáváno v Kaprunu 1500 mladých na závody ve snowboardu.

Mezi oběťmi je také německá mistryně světa ve freestylu Sandra Schmittová. Devatenáctiletá šampiónka v jízdě na boulích z roku 1999 si jela na Kaprun zalyžovat spolu s rodiči, kteří rovněž přišli o život. V lanovce zahynuli například také čtyři třináctiletí němečtí lyžaři a jejich tři trenéři.

Dvanácti lidem (Němci a Rakušané), kteří byli v zadní části hořící kabiny, se podařilo na poslední chvíli uniknout poté, co rozbili okna. Nyní jsou v nemocničním ošetření a jejich stav je stabilizovaný. Život si zachránilo také šest lidí, kteří stáli v horní nástupní stanici a včas unikli jedovatým plynům.

Agentura APA v sobotu uvedla, že ti, co se zachránilil, jsou se zraněními a v šoku v nemocnici v Zell-am- See.

Ihned po začátku požáru začali policisté okamžitě shromažďovat informace o návštěvnících oblasti: kdo je v hotelu, v ubytovnách, na sjezdovkách, kdo je pohřešován i o těch, kdo odjíždějí z místa. 

Na telefonním čísle 0049 89 97620 je možné získat informace ohledně účastníků neštěstí. K dispozici by měla být také tzv. horká linka pro pozůstalé 0043 654720000.
Lidé se pokoušeli uniknout
Otevřené dveře v dolní části kabiny svědčí o tom, že se řada lidí pokusila uniknout. Na rozžhavené železné rampě vedoucí podél kolejiště se však jejich lyžařské boty ze syntetických materiálů začaly tavit a znemožňovaly pohyb. Jedovaté zplodiny byly rychlejší. Těla obětí byla nalezena nejen v kabině, ale i vedle ní a dokonce i pod ní, uvedl Podivínský.

Kabina lanové dráhy byla vybavena dvěma hasicími přístroji, ale není známo, zda byly použity.

Lanovka úplně shořela, zůstal jen kovový podvozek.  Podle místního rozhlasu byl v tunelu tisícistupňový žár a valila se jím tmavá kouřová stěna.

Příčina požáru je stále neznámá
O příčinách požáru v lanovce není stále nic známo. Podle odborníků byla zcela v pořádku, poslední generální opravu prodělala v roce 1997 a běžnou každoroční kontrolu letos v září.

Podle pracovníků Červeného kříže požár zřejmě způsobila technická závada. V sobotu se objevovaly zprávy, že příčinou mohl být zkrat elektrického vedení.

Zatím se pouze ví, že požár vznikl zřejmě v přední části soupravy a vlivem proudu čerstvého vzduchu proudícího do tunelu se rychle šířil. Cestující uvěznily dveře soupravy, které se zablokovaly. Vlak lanovky hořel zhruba 600 metrů od vstupu do tunelu. Tunel je dlouhý 3 200 metrů

Rakousko truchlí
V celém Rakousku byly na znamení této nejhorší tragédie, jakou oblast poznala, staženy vlajky na půl žerdi. Do Kaprunu přijíždějí příbuzní obětí, pro něž bylo v centru městečka zřízeno přijímací středisko, kde dostávají informace. Pracují tady také týmy psychologů.

V neděli odpoledne přijel do Kaprunu také rakouský kancléř Wolfgang Schüssel.

Rakouský prezident Thomas Klestil vyjádřil pozůstalým soustrast. Soustrastný telegram zaslala šéfovi rakouského státu řada zahraničních státníků, mezi nimi ruský prezident Vladimir Putin, německý ministr zahraničí Joschka Fischer a šéf italské vlády Giuliano Amato.

Schausberger také řekl, že není dosud známo, co se stalo s protijedoucí soupravou lanovky, jejíž řidič je pohřešován. Není ani jasné, zda v ní byli nějací cestující, píše ČTK. V sobotu ale agentury přinesly zprávy, že v lanovce sjíždějící shora, která se vždy v prostředku cesty míjí se soupravou jedoucí nahoru, prý naštěstí žádní lidé nebyli.

Kitzsteinhorn je oblíbeným cílem turistů
Kitzsteinhorn, vysoký 3203 metrů, leží asi 100 kilometrů jihozápadně od Salcburku a je oblíbeným lyžařským centrem. Lanová dráha vede z Kaprunského údolí do alpského střediska ve výšce 2450 metrů, je dlouhá 3200 metrů.

Podobné nehody
Minulý rok zahynulo v Rakousku při požáru v Tauernském tunelu 12 lidí a při požáru v tunelu u Mont Blanku mezi Francií a Itálií 40 lidí.

V červnu bylo zraněno při srážce dvou vlaků nejméně 64 lidí poblíž nejvyšší hory Německa Zugspitze.

Havárie lanových drah s tragickými následky
10. 8. 1957 Itálie, Val d'Aosta pád kabiny 1 mrtvý, 11 zraněných
20. 8. 1961 Mont Blank, Aiguille du Midi tryskové letadlo letící v malé výšce přeťalo nosné lano kabinové lanovky, tři kabiny spadly do propasti 5 mrtvých
25.12. 1965 Francie, Puy-de-Sancy pád kabiny 7 mrtvých, 10 zraněných
9. 6. 1966 Mount Blank pád kabiny 4 oběti, 15 zraněných
8. 12. 1970 Itálie, Dolomity pád kabiny 5 mrtvých
1. 8. 1971 Itálie, u Altegna Belvedere pád kabiny 4 oběti
9. 3. 1976 Itálie, Cavales dvě kabiny při pádu strhly několik dalších 42 mrtvých
28. 12. 1981 Itálie, Tarres pád kabiny 2 oběti, 20 zraněných
13. 2. 1983 Itálie, Champoluc pád tří kabin 11 mrtvých
6. 11. 1985 Itálie, Madonna di Campiglio během práce údržbářů sklouzly dvě kabiny z kabelu 1 mrtvý
13. 1. 1989 Francie, Alpe d'Huez kabina se zřítila při zkušební jízdě a po dvousetmetrovém pádu do propasti 8 mrtvých
8. 1. 1992 Slovensko, Skalnaté plese zřítily se dvě plně obsazené kabiny 3 oběti
20. 12. 1993 Tyroly, Pitztal uvolnilo se ukotvení nosného lana a jedna kabina sjela a narazila do předchozí, při nárazu se otevřely dveře, kterými vypadl jeden cestující 1 mrtvý, 19 zraněných
24. 6. 1994 Švýcarsko, Eischoll nehoda na sedačkové lanovce 2 oběti, 8 zraněných
30. 8. 1994 Itálie, Mont Blanc pád kabiny 1 mrtvý
14. 12. 1996 Švýcarsko, Alpy zřítilo se několik osobních kabinových lanovek s lyžaři 1 mrtvý, 10 zraněných
3. 2. 1998 Itálie, Cavalese americká stíhačka zachytila o kabely lanovky a srazila její kabinu 20 mrtvých
12. 4. 1999 Německo, Wuppertal do řeky se zřítily vagony městské visuté lanovky, vlak najel na kovovou součást, kterou na vodicí koleji zřejmě zapomněli stavební dělníci při opravě trati 3 oběti
1. 7. 1999 Francie, Saint-Etienne-en-Dévoluy na lanovce na horu Pic-de-Bure uvolnilo lano a kabina se zřítila do osmdesátimetrové hloubky nejméně 20 mrtvých
11.11.2000 Rakousko, Kitzsteinhorn vlak lanovky začal hořet asi 600 metrů od vstupu do tunelu u Kaprunu poblíž Salcburku, lidé v něm zůstali uvězněni  155 mrtvých

Záchranáři odnášejí k vrtulníku jednoho z osmi pasažárů, kterým se podařilo uniknout z lanovky na horu Kitzsteinhorn v rakouských Alpách nedaleko Salcburku, kde zahynulo asi 172 lidí, 11. listopadu 2000

Dva rakouští hasiči pozorují trasu lanovky na horu Kitzsteinhorn v rakouských Alpách nedaleko Salcburku, 11. listopadu 2000

Sanitky a vrtulníky nedaleko tunelu, kde hoří vlak lanovky na horu Kitzsteinhorn v rakouských Alpách nedaleko Salcburku, 11. listopadu 2000

Záchranáři se shromažďují u dolní stanice lanové dráhy vedoucí na horu Kitzsteinhorn nad rakouským lyžařským střediskem Kaprun, kde v tunelu hoří souprava lanovky, 11. listopadu 2000

Pozemní lanovka míří do tunelu vedoucího z kaprunského údolí na horu Kitzsteinhorn v rakouských Alpách (snížená kvalita snímku z videozáznamu). Asi 153 lidí zahynulo 11.listopadu v kabině lanovky, která začala v tunelu hořet. Nehodu přežilo jen 12 lidí. (ČTK 12.listopadu 2000)

Mapka lyžařského areálu pod horou Kitzsteinhorn u Kaprunu v rakouských Alpách s vyznačením trasy pozemní lanové dráhy (přerušovanou čarou), kde 11. listopadu v tunelu při požáru zahynulo nejméně 153 lidí. (ČTK 12.listopadu 2000)

Pozemní lanovka míří do tunelu vedoucího z kaprunského údolí na horu Kitzsteinhorn v rakouských Alpách (snížená kvalita snímku z turistického prospektu). Nejméně 153 lidí zahynulo 11.listopadu v kabině lanovky, která začala v tunelu hořet. Nehodu přežilo jen 12 lidí. (ČTK 12.listopadu 2000)

Hasiči sestupují po nájezdu pozemní lanovky z kaprunského údolí do tunelu vedoucího pod horu Kitzsteinhorn v rakouských Alpách, kde zahynulo 11.listopadu nejméně 155 lidí v kabině, která začala v tunelu hořet. Neštěstí přežilo jen 12 lidí. (ČTK 13.listopadu 2000)

Rakouský prezident Thomas Klestil s manželkou Margot Löfflerovou-Klestilovou na zádušní mši, která se konala 12.listopadu v chrámu sv. Štěpána ve Vídni k uctění památky 155 lidí, kteří zahynuli 11.listopadu při požáru pozemní lanovky v zimním alpském středisku Kaprun. (ČTK 12.listopadu 2000)

Hustý dým se valí z tunelu pozemní lanovky pod horou Kitzsteinhorn nedaleko Kaprunu v rakouských Alpách, kde uhořelo 11. listopadu nejméně 155 lidí. (ČTK 12.listopadu 2000)

Vnitřek tunelu pozemní lanovky z kaprunského údolí na horu Kitzsteinhorn v rakouských Alpách (na archivním snímku). Asi 155 lidí zahynulo 11.listopadu v kabině lanovky, která začala v tunelu hořet. Nehodu přežilo jen 12 lidí. (ČTK 12.listopadu 2000)

Hustý dým se valí z tunelu pozemní lanovky pod horou Kitzsteinhorn nedaleko Kaprunu v rakouských Alpách, kde uhořelo 11. listopadu nejméně 155 lidí. (ČTK 12.listopadu 2000)

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Saúdská ofenzíva v PR. Do čela velvyslanectví v USA posílá ženu

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán, podezřelý z odpovědnosti za vraždu...

Saúdská Arábie jmenovala svoji první velvyslankyni. Působit bude ve Spojených státech, kde nahradí syna současného...

Za smrt na silnici pokutu. Čechovi v Irsku také zakázali sedm let řídit

Ilustrační snímek

Irský soud potrestal pokutou a zákazem řízení na sedm let českého řidiče, který v roce 2015 způsobil na severozápadě...

Za velikost Ruska. Šamani obětovali pět velbloudů na ohnivé hranici

Velbloudi dvouhrbí a mladý jak v ZOO Chleby

Pozdvižení v Rusku vyvolal obřad sibiřských šamanů, kteří obětovali a spálili pět velbloudů, „aby posílili Rusko a jeho...

Najdete na iDNES.cz