Obětí výbuchu palivového potrubí v Mexiku je už 79, raněných je ještě víc

  12:00aktualizováno  20. ledna 18:12
Obří ohnivou kouli vytvořilo v pátek poškozené palivové potrubí v mexickém městě Tlahuelipan. Výbuch a plameny zabily 79 lidí a dalších více než 80 je zraněných. Většinou se popálili, když se snažili naplnit si unikajícím benzinem kanystry. Podle zpravodajského webu BBC to oznámily místní úřady.

O tom, že si neštěstí vyžádalo 79 mrtvých informoval guvernér státu Hidalgo, Omar Fayad. Mezi dalšími více než 80 zraněnými jsou podle něj tři ženy a dvanáctileté dítě. Okolí výbuchu uzavřela policie, na místě je podle BBC stále mnoho spálených těl. Státní ropná společnost Pemex uvedla, že příčinu výbuchu, který se stal v noci na sobotu, vyšetřuje.

Společnost původně tvrdila, že exploze vznikla následkem navrtání potrubí. Poté, co Pemex poruchu potrubí zjistil, přijeli na místo vojáci. Krátce před výbuchem se ale stáhli, aby se vyhnuli problémům, protože na místě byly stovky lidí. Na sociálních sítích se objevila videa ukazující, jak si lidé plní kanystry za denního světla a za přítomnosti ozbrojených sil, což vyvolává otázky, proč úřady důrazně nezasáhly.

Fotogalerie

Mexická televize v noci z pátku na sobotu vysílala záběry plamenů šlehajících až k nebi a lidí volajících pomoc. Poškozená část benzínového potrubí se nachází kousek od rafinérie Tula státní firmy Petroleos Mexicanos (Pemex). Dřívější záznamy z místa ukazují, jak z potrubí tryská benzín, zatímco se v okolí pohybují desítky lidí a snaží se palivem naplnit plastové kontejnery, kbelíky, nebo jen odpadkové koše.

Palivo vzplanulo v pátek v sedm hodin večer, dvě hodiny pro prvním nahlášení ilegálně navrtaného potrubí. Hasičům se podařilo dostat oheň pod kontrolu až těsně před půlnocí. Exploze v Tlahuelipanu je dosud nejhorší v historii Mexika, kde jsou krádeže paliv z potrubí na denním pořádku. Podle vlády jejich zloději v minulém roce zemi připravili o více než tři miliardy dolarů (67,5 miliardy Kč).

Dosud nejhorší incident se stal v roce 2010, kdy výbuch ilegálního vývodu usmrtil 28 lidí včetně 13 dětí. V roce 2015 zase ropa z poškozeného potrubí zamořila dvě řeky na jihu země. „Apeluji na celou populaci, aby se nepodílela na krádežích paliva. Nejenže je to ilegální, ale také ohrožujete život svůj a svých rodin,“ vzkázal lidem v médiích guvernér Fayad.

Smrtelný výbuch se odehrál pouhé tři týdny poté, co mexický prezident Andres Manuel Lopez Obrador zahájil válku proti gangům, které se na krádeže paliva zaměřují. Jen v prvních deseti měsících roku 2018 zloději provrtali stěny potrubí celkem 12 581 krát, což v průměru vychází na závratných 42 případů denně. Pemex tvrdí, že v posledních letech se v průměru každých 30 minut někdo pokouší navrtat potrubí. 

Armáda bude bránit rafinerie. Mexický prezident bojuje s krádežemi paliv

Obrador vyčlenil na boj s palivovými gangy tři miliony dolarů. Část potrubí jeho vláda nechala uzavřít kvůli detekci nelegálních vývodů a spoléhá se na doručování paliva cisternami, zbylé palivovody a rafinérie nyní hlídá přes 3 200 vojáků. 

Cisteren však není v zemi dostatek a některé oblasti Mexika tak trpí nedostatkem pohonných hmot. Řada čerpacích stanic v mnoha místech země má zavřeno, u těch otevřených se už řadu dní tvoří dlouhé kolony aut i lidí s kanystry. Gangy distribuující ilegální palivo tak mají v určitých částech země ještě větší podporu místních obyvatel, než dříve. Lidé pro ně často drží stráže při krádežích, nebo konfrontují a zpomalují vojenské jednotky při zásazích.

Na to López Obrador zareagoval a uvedl, že ho poslední neštěstí utvrdilo v odhodlání bojovat s krádežemi paliva. Jeho vláda se podle něj snaží vyřešit, jak zastaralá potrubí modernizovat, aby z nich nebylo snadné krást benzin. Mexiko také koupí více cisteren pro rozvoz paliva.

López Obrador má značnou podporu veřejnosti, přestože jeho opatření narušilo dodávky pohonných hmot v centrálním Mexiku a vyvolalo obavy, že by nedostatek paliva mohl poškodit ekonomiku. Svaz výrobců aut upozornil, že by některé automobilky mohly ukončit výrobu, pokud nebude nedostatek pohonných hmot rychle vyřešen.

Autoři: , , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Konflikt kvůli kojení v pražské bance. Ochranka mě ponížila, tvrdí žena

Ilustrační snímek

Žena, která chtěla v prostorách pražské Raiffeisenbank nakojit dceru, se setkala s nepochopením personálu. Muž z...

Další z rubriky

Klokan, sovy a kachny v autě: němečtí policisté zastavili Čecha na dálnici

Rakousko zavedlo kontroly na hranicích

Německá policie zastavila při kontrole na dálnici A3 v Bavorsku 62letého Čecha, který ve voze převážel klokana, dvě...

Jedno dvojče se narodilo o Vánocích, druhé kvůli komplikacím až v únoru

Ilustrační snímek

Italské matce se narodila dvojčata s dvouměsíčním rozestupem. Nejprve přišel na svět o loňském Štědrém dnu Alessandro,...

Zavřeli kvůli ní školy z obav, že chystá masakr. Američanku našli mrtvou

Osmnáctiletá žena hrozila střelbou na střední škole, byla nalezena mrtvá.

V americkém Denveru se ve středu zavřely stovky škol kvůli hrozbě, kterou představovala osmnáctiletá Sol Paisová. Dívka...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz