Obětí výbuchu palivového potrubí v Mexiku je už 79, raněných je ještě víc

  12:00aktualizováno  20. ledna 18:12
Obří ohnivou kouli vytvořilo v pátek poškozené palivové potrubí v mexickém městě Tlahuelipan. Výbuch a plameny zabily 79 lidí a dalších více než 80 je zraněných. Většinou se popálili, když se snažili naplnit si unikajícím benzinem kanystry. Podle zpravodajského webu BBC to oznámily místní úřady.

O tom, že si neštěstí vyžádalo 79 mrtvých informoval guvernér státu Hidalgo, Omar Fayad. Mezi dalšími více než 80 zraněnými jsou podle něj tři ženy a dvanáctileté dítě. Okolí výbuchu uzavřela policie, na místě je podle BBC stále mnoho spálených těl. Státní ropná společnost Pemex uvedla, že příčinu výbuchu, který se stal v noci na sobotu, vyšetřuje.

Společnost původně tvrdila, že exploze vznikla následkem navrtání potrubí. Poté, co Pemex poruchu potrubí zjistil, přijeli na místo vojáci. Krátce před výbuchem se ale stáhli, aby se vyhnuli problémům, protože na místě byly stovky lidí. Na sociálních sítích se objevila videa ukazující, jak si lidé plní kanystry za denního světla a za přítomnosti ozbrojených sil, což vyvolává otázky, proč úřady důrazně nezasáhly.

Fotogalerie

Mexická televize v noci z pátku na sobotu vysílala záběry plamenů šlehajících až k nebi a lidí volajících pomoc. Poškozená část benzínového potrubí se nachází kousek od rafinérie Tula státní firmy Petroleos Mexicanos (Pemex). Dřívější záznamy z místa ukazují, jak z potrubí tryská benzín, zatímco se v okolí pohybují desítky lidí a snaží se palivem naplnit plastové kontejnery, kbelíky, nebo jen odpadkové koše.

Palivo vzplanulo v pátek v sedm hodin večer, dvě hodiny pro prvním nahlášení ilegálně navrtaného potrubí. Hasičům se podařilo dostat oheň pod kontrolu až těsně před půlnocí. Exploze v Tlahuelipanu je dosud nejhorší v historii Mexika, kde jsou krádeže paliv z potrubí na denním pořádku. Podle vlády jejich zloději v minulém roce zemi připravili o více než tři miliardy dolarů (67,5 miliardy Kč).

Dosud nejhorší incident se stal v roce 2010, kdy výbuch ilegálního vývodu usmrtil 28 lidí včetně 13 dětí. V roce 2015 zase ropa z poškozeného potrubí zamořila dvě řeky na jihu země. „Apeluji na celou populaci, aby se nepodílela na krádežích paliva. Nejenže je to ilegální, ale také ohrožujete život svůj a svých rodin,“ vzkázal lidem v médiích guvernér Fayad.

Smrtelný výbuch se odehrál pouhé tři týdny poté, co mexický prezident Andres Manuel Lopez Obrador zahájil válku proti gangům, které se na krádeže paliva zaměřují. Jen v prvních deseti měsících roku 2018 zloději provrtali stěny potrubí celkem 12 581 krát, což v průměru vychází na závratných 42 případů denně. Pemex tvrdí, že v posledních letech se v průměru každých 30 minut někdo pokouší navrtat potrubí. 

Armáda bude bránit rafinerie. Mexický prezident bojuje s krádežemi paliv

Obrador vyčlenil na boj s palivovými gangy tři miliony dolarů. Část potrubí jeho vláda nechala uzavřít kvůli detekci nelegálních vývodů a spoléhá se na doručování paliva cisternami, zbylé palivovody a rafinérie nyní hlídá přes 3 200 vojáků. 

Cisteren však není v zemi dostatek a některé oblasti Mexika tak trpí nedostatkem pohonných hmot. Řada čerpacích stanic v mnoha místech země má zavřeno, u těch otevřených se už řadu dní tvoří dlouhé kolony aut i lidí s kanystry. Gangy distribuující ilegální palivo tak mají v určitých částech země ještě větší podporu místních obyvatel, než dříve. Lidé pro ně často drží stráže při krádežích, nebo konfrontují a zpomalují vojenské jednotky při zásazích.

Na to López Obrador zareagoval a uvedl, že ho poslední neštěstí utvrdilo v odhodlání bojovat s krádežemi paliva. Jeho vláda se podle něj snaží vyřešit, jak zastaralá potrubí modernizovat, aby z nich nebylo snadné krást benzin. Mexiko také koupí více cisteren pro rozvoz paliva.

López Obrador má značnou podporu veřejnosti, přestože jeho opatření narušilo dodávky pohonných hmot v centrálním Mexiku a vyvolalo obavy, že by nedostatek paliva mohl poškodit ekonomiku. Svaz výrobců aut upozornil, že by některé automobilky mohly ukončit výrobu, pokud nebude nedostatek pohonných hmot rychle vyřešen.

Autoři: , , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Craftovou. Ta nyní působí v Kanadě

Kelly Craftová, která je v současnosti americkou velvyslankyní v Kanadě....

Americký prezident Donald Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Kelly Craftovou, která je v současnosti americkou...

Souboj koncertů na venezuelské hranici. Mohl by vynést sto milionů dolarů

Lidé se scházejí na koncert Venezuela Aid Live na kolumbijské straně...

Boj o moc ve Venezuele se v pátek změnil na hudební klání. Do blízkosti venezuelsko-kolumbijské hranice se sjely...

Maďarsko se ujalo stovek uprchlíků z Venezuely. Ale s maďarskými kořeny

Venezuelané odcházejí do zahraničí hledat lepší práci, své děti zanechávají...

Maďarsko přijalo asi tři stovky uprchlíků z Venezuely, která zažívá hlubokou politickou a ekonomickou krizi. Program...

Najdete na iDNES.cz