Zákonodárci se museli kvůli demonstrantům přesunout do bývalé budovy Senátu Xicoténcatl, kde nakonec reformu v poměru 86 hlasů ku 41 schválili. Na programu je nyní projednávání výhrad ostatních zákonodárců a zaslání finální verze regionálním parlamentům mexické federace, které ji musí schválit. Teprve poté definitivně vstoupí v platnost.
Při zahájení úterní rozpravy v Senátu se protestující shromáždili kolem sídla zákonodárného sboru. V jisté chvíli se pak části podařilo proniknout přes bezpečnostní bariéry až na balkon v jednacím sále, uvádí agentura AFP. Podle Reuters lidé křičeli „zrádci“, zatímco předseda komory Gerardo Fernández Noroña pozastavil jednání.
Mexický nebinární soudce zemřel podřezáním, statisíce lidí žádaly spravedlnost |
Reformu navrhl odstupující mexický prezident Andrés Manuel López Obrador a jeho levicová strana Morena s tvrzením, že očistí soudnictví od korupce a že justice přestane sloužit menšinovým skupinám a organizovanému zločinu. Podle expertů jsou však problémy s korupcí rozšířeny spíše u policejních vyšetřovatelů a prokurátorů než u soudců.
Proti reformě soudnictví protestovali v uplynulých týdnech mnozí Mexičané včetně studentů práv nebo také některých soudců. Dav demonstrantů minulý týden zablokoval vchod do budovy parlamentu, když se o návrhu chystala hlasovat jeho dolní komora.
Ta jej schválila a tím přiblížila Mexiko k zavedení přímé volby téměř sedmi tisíc soudců. Norma ale také například zkracuje délku potřebné praxe ze stávajících deseti na pět let.
Spojené státy a Kanada, hlavní obchodní partneři Mexika, už dříve v souvislosti s projednáváním reformy varovaly, že by tato změna mohla ohrozit obchodní dohodu zvanou USMCA uzavřenou těmito třemi zeměmi a negativně ovlivnit investice.
15. listopadu 2023 |