Ve městě ukrytém přes tisíc let v mexické džungli, které jeho objevitelé nazvali Valeriana podle nedaleké laguny, byly pyramidy, chrámy, hřiště, silnice, domy.
Podle studie publikované v úterý v časopise Antiquity se v něm našly pozůstatky asi 6760 staveb různých velikostí. Architektonické členění podle nich naznačuje, že bylo založeno před rokem 150. Podle jejich odhadu v něm v době největšího rozkvětu mohlo žít 30 000 až 50 000 lidí.
K nálezu dávného mayského města pomohla technologie LIDAR (Light Detection and Ranging), což je metoda laserového skenování používaná v nepřístupných či nebezpečných místech.
Archeologové odkryli neznámý mayský palác. Teď hledají ochranu před živly |
Doktorand Luke Auld-Thomas z Tulaneho univerzity v americké Louisianě spolu s experty mimo jiné z mexického ústavu antropologie a historie (INAH) zkoumali data z projektu z roku 2013, který monitoroval lesy v Mexiku kvůli odlesňování a důsledkům klimatických změn.
Dávní předci dnešních Mayů, kteří žijí na jihu Mexika v oblasti Yucatánu a v části Guatemaly, Salvadoru, Hondurasu či Belize, vybudovali vyspělou civilizaci.
Největší rozkvět zažívala zhruba v letech 250 až 900 a proslula stavbou pyramid, úspěchy v astronomii (důmyslný kalendář) či matematice (dvacítkový systém). Měli také písmo, jež dosud není zcela rozluštěno.