Před zraky amerických pohraničníků demonstranti vytvořili symbolickou „lidskou zeď“ v délce asi 1,5 kilometru, napsala agentura AFP. Studenti, ale také místní politici a další občané se shromáždili na břehu řeky Rio Grande, která město Ciudad Juárez odděluje od amerického města El Paso.
„Ciudad Juárez a El Paso jsou jedno a to samé město, nás nikdy nerozdělí,“ prohlásil Oscar Leeser, starosta El Pasa, který se narodil v Mexiku a do Spojených států imigroval se svou rodinou v devíti letech.
Trump vybudování zdi slíbil voličům už během volební kampaně a krátce po svém nástupu do Bílého domu vydal exekutivní příkaz ke stavbě. Zeď má být 3200 kilometrů dlouhá. Mexiko výstavbu zdi dlouhodobě odmítá.
„Spousta z nás má v El Pasu rodinu nebo tam půjde studovat. Řada lidí tam také denně dojíždí do práce,“ uvedl jeden z demonstrantů, 34letý sociální pracovník Leo Alvarez.
Den bez imigrantů
Protest proti Trumpově imigrační politice zažila ve čtvrtek i města po celých Spojených státech. Během takzvaného Dne bez imigrantů zůstala řada obchodů, restaurací a škol zavřená. Zaměstnanci uposlechli výzvy šířené na sociálních sítích a zůstali doma, aby tak demonstrovali význam přistěhovalců pro americkou ekonomiku.
V hlavním městě zůstaly rolety stažené v asi padesátce restaurací. Muzeum Wellesley’s College’s ve státě Massachusetts zase zakrylo všechny díla, která vytvořili imigranti. Do ulic Chicaga a Detroitu vyšly tisíce lidí protestujících proti politice nového šéfa Bílého domu.
Své restaurace v americkém hlavním městě zavřel i podnikatel Andy Shallal, který pochází z Iráku, tedy jedné z muslimských zemí, jejichž občan chtěl Donald Trump dočasně zcela zakázat vstup do Spojených států. „Sám jsem imigrant, takže jsem nemohl stát opodál a nepřidat se ke svým zaměstnancům. Chci si být jistý, že jsme s nimi solidární,“ uvedl Shallal podle BBC.