Americké město vede boj s bezdomovci. Pouští jim vlezlé dětské písničky

  11:14aktualizováno  11:14
Město West Palm Beach na Floridě se snaží od společenského centra vyhnat bezdomovce. A to tak, že jim v noci pořád dokola pouští vlezlé dětské písničky. Radnici totiž vadí, že bezdomovci přespávají u proskleného pavilonu, který se pronajímá třeba pro svatební oslavy. Postup proti lidem bez domova ovšem mnozí kritizují.

ilustrační snímek | foto: AP

„Když za to lidé platí pěkné peníze, měli by mít šanci si objektu užít,“ tvrdí starosta West Palm Beach Keith James. Podle jeho slov se v posledních týdnech například u vchodu do pavilonu našly fekálie.

Jak na nevítané hosty? Řetězce v USA zkouší operu i pisklavé zvuky

Pro vyhánění bezdomovců vybral úřad primitivní dětské hityBaby Shark (Žralůček) a Raining Tacos (Prší tacos - plněné placky). „Když je slyšíte pořád dokola, jsou pěkně protivné,“ vysvětlil starosta James.

Představitelé organizací, které lidem bez přístřeší pomáhají, tento způsob boje s bezdomovectvím kritizují. Jde podle nich o tvrdý trest pro lidi, kteří nemají kam jít. 

„Jsou to lidé, kteří jsou na tom už beztak bídně, a toto je snaha udělat jim život ještě mizernějším,“ řekla Maria Foscarinisová, zakladatelka a ředitelka Národního centra pro bezdomovectví a chudobu. „Vyhánět je řvavou hudbou je prostě nelidské a opravdu šokující,“ podotkla.

Proti použití Raining Tacos proti bezdomovcům se ohradil i autor toho hitu Parry Gripp. Připouští, že písnička může být otravná, a vysvětluje, že ji napsal pro specifické publikum – „děti a lidi, kteří mají strašně rádi tacos“. 

Ve čtvrtek věnoval 3 000 dolarů (přes 68 tisíc korun) třem organizacím, které pomáhají bezdomovcům, a podle listu The New York Times se obrátil na svého právníka, zda by nebylo možné úřady ve West Palm Beach přinutit, aby jeho skladbu přestaly hrát.

Raining Tacos:

Podle starosty Jamese žije ve West Palm Beach v současnosti asi 350 lidí bez střechy nad hlavou, což je o 24 procent méně než před rokem. První muž radnice ujišťuje, že městští sociální pracovníci poskytují těm nejchudším zdravotní péči a snaží se je přesvědčit, aby šli do ubytoven, které jsou pro ně určené.

Na Floridě podle Foscarinisové není problémem velký počet bezdomovců, ale krutý přístup úřadů k nim. V této souvislosti ředitelka centra pro bezdomovectví připomněla, že řada měst po celých Spojených státech nechává v ulicích instalovat například lavičky rozdělené tak, aby se na nich nedalo ležet, nebo ze stejného důvodu montuje bodce na nízko umístěné velké parapety.

BBC uvádí, že nejde o první pokus, jak z určitých míst vypudit pomocí hudby bezdomovce a drogové dealery. Před třemi lety v nedalekém Lake Worth Beach pouštěli klasickou hudbu, což se neosvědčilo, protože těm, které měla vyhnat, se líbila.

Baby Shark:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Války na Wikipedii. Rakušané retušují text o populistech, Němci o bulváru

ilustrační snímek

Z politických i komerčních důvodů manipulují obsah Wikipedie i u našich sousedů. V rakouské verzi internetové...

První zločin v kosmu? Astronautka se bez dovolení přihlásila na cizí účet

Astronautka Anne McClainová po návratu z vesmíru.

Americká vesmírná agentura NASA podle listu The New York Times vyšetřuje pravděpodobně první obvinění ze zločinu ve...

Horší než horor. Rumuny vyděsily vraždy a bída v psychiatrických léčebnách

Hororová léčebna. Rumuny pobouřilo odhalení opozičního poslance.

Přeplněné pokoje, padající omítka a špína v koupelnách. Rumuny vyděsily záběry z psychiatrické léčebny na severu země....

Najdete na iDNES.cz