Mešita v Berlíně, kde se ženy modlí vedle mužů, vyvolala vlnu kritiky

  16:30aktualizováno  16:30
Liberální mešita vedená nezahalenou imámkou Seyran Atesovou v prostorách kostela, jež vítá lidi mnoha vyznání i sexuální orientace, otevřela v pátek v Berlíně. Od té chvíle čelí kritice mnoha muslimů. Podle egyptského úřadu, který rozhoduje náboženské spory, není možné, aby se modlili muži a ženy dohromady.

Seyran Atesová v berlínské mešitě, kterou sama založila v prostorách místního kostela. | foto: AP

„V modlitbě nemůže být genderová segregace zrušena,“ uvedla význačná egyptská instituce muslimského světa Dar al-Ifta al-Misrijah, která už od 19. století rozhoduje náboženské nebo právní spory, jež rozdělují věřící muslimského světa. Podle egyptských učenců totiž není blízkost mezi muži a ženami v mešitě povolena, protože by tím bylo porušeno právo šaría nebo islámské právo.

Mešita v kostele vítá ženy, gaye i bezvěrce, čelí hrozbám radikálů

Zprávy o mešitě se dostaly i do několika periodik v muslimském světě. Provládní turecké noviny Sabah označily za „absurdní“, že mešita funguje uvnitř kostela. Další plátek Yeniakit označil Atesovou za kurdskou podporovatelku klerika Fethullaha Gülena, kterého turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan považuje za hlavního viníka loňského pokusu o převrat v zemi (více zde). Daily Pakistan zase kritizoval, že žena vede modlitby nezahalená.

Západní spiknutí

„Vytvářejí nové náboženství, které není islámské,“ komentoval berlínskou mešitu například jeden ze čtenářů webu Deutsche Welle, který o jejím otevření informoval. „Tito lidé nenásledují náboženství našeho proroka. Nemají žádný koncept náboženství,“ napsal další.

„Náš článek vyvolal vášnivé reakce,“ řekl Tarek Anegay, který v deníku pracuje v arabském oddělení sociálních médií. Podle něj mnoho čtenářů vykolejil rozpor mezi tím, co si přečetli, a muslimskou doktrínou.

„Vysoký počet muslimů děsí Evropu a proto se Evropané snaží vymýšlet nové formy islámu, který by odpovídal životu v Evropě,“ napsal například v diskuzi Manhal al-Ahmad. „Věřím, že tohoto cíle nedosáhnou. Na konci se vzdají a časem pochopí, že tento boj proti náboženství byl špatný,“ dodal čtenář.

Fotogalerie

„Když dojde na něco, co zpochybňuje tradiční, konzervativní kodex islámu, lidé jednají emotivně a podezíravě,“ vysvětluje Anegay. Podle něj se v muslimské komunitě vede diskuze o nedostatku rovnosti mezi muži a ženami a o vhodnosti toho, že se ženy během modlitby nezahalují. „Koncept ženského imáma zůstává speciální tabu,“ říká Anegay. Mnoho muslimů se dívá podezíravě na takové pokusy liberalizovat islám a vidí v tom konspiraci vedenou Západem proti islámu, myslí si Anegay z Deutsche Welle.

Podle něj bylo mnoho komentářů agresivních. Editoři pak museli často zasahovat a mazat verbální nadávky, hrozby a pomluvy. „Napočítali jsme přes 15 000 komentářů, ale mnoho z nich jsme museli smazat,“ řekl.

Kontroverze považuje Anegay za pochopitelné. „Chápeme, že mnohým Arabům se to nelíbí. Ale každý má právo interpretovat svou víru, jak to považuje za nejlepší,“ říká. „Lidé viděli ten článek a cítili se napadeni, ale už si nevzali čas, aby se nad tím zamysleli,“ myslí si Anegay, podle kterého je - s odkazem na slova význačného muslimského filozofa - „Cesta k víře vydlážděna otázkami“.

Vítáni jsou všichni

Nezvykle liberální Ibn Rušd-Goethe mešita (Ibn Rušd, latinsky Averroes, byl arabský myslitel z Andalusie, pokračovatel antické filosofie, kterou se snažil sladit s islámem, pozn. red.), která byla otevřena v pátek v Berlíně, nezavírá dveře před sunnity, šíity, alevity, súfity, ani homosexuály. Svatostánku poskytuje prostory protestantský kostel Svatého Johannise v berlínské čtvrti Moabit.

„Křesťanky a židovky si musely projít tolika obtížemi a teď si tím musíme projít také,“ vysvětluje Seyran Atesová, proč se do projektu otevřené mešity pustila. „Je důležité, že jsme společně pod jednou střechou naší modlitebny,“ dodává Atesová, která vyznává sunnitskou odnož islámu.

„Máme tu co dělat s radikálními následovníky. Jestliže zůstaneme zticha, nic se nezmění,“ vysvětluje Atesová. I pro ni to však nebylo snadné. Zrealizovat její nápad jí zabralo osm let. „Nejdříve jsme museli najít lidi, kteří měli odvahu udělat to,“ řekla čtyřiapadesátiletá muslimka s tím, že mnoho lidí se bálo a říkalo, že je to nebezpečné. Předtím se Atesová jako právnička léta věnovala boji proti domácímu násilí, vraždám ze cti a nucení ke sňatku.

Protestantský kostel, ve kterém je mešita umístěna.

Protestantský kostel, ve kterém je mešita umístěna.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

Pojďte k nám. Německo nemá dostatek ošetřovatelů, láká je i z Kosova

Ilustrační snímek

Nedostatek ošetřovatelů a pomocného personálu v nemocnicích nebo domovech důchodců Německo pociťuje stále silněji. Na...

Posílám léky na Ukrajinu, pomáhají Češi i tamní celníci, řekl Prokopjuk

Ukrajinský psycholog žijící v Praze Rostislav Prokopjuk v Rozstřelu (22. 7....

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při nedávné návštěvě Německa a Francie svým západním partnerům řekl:...

Zelenského strana má šanci dosáhnout parlamentní většiny, píší média

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poté, co v Kyjevě odvolil.

Strana Sluha národa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského má po nedělních parlamentních volbách šanci dosáhnout...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz