Nenáviděná Merkelová přijela do Řecka, demonstranty rozehnal slzný plyn

  • 299
Německá kancléřka Angela Merkelová přijela po třech letech do Řecka. Němci a zejména pak kancléřka sama jsou však jedním z hlavních terčů řeckých odborů a levice. Proti návštěvě německé kancléřky protestovalo v Aténách před tamním parlamentem přes 40 tisíc lidí. Policie proti nim nasadila i slzný plyn.

Merkelová, která vyrazila do Řecka poprvé od začátku dluhové krize před skoro třemi lety, chtěla podle mluvčího německé vlády Aténám vyjádřit podporu v souvislost s reformami, které již řecká vláda provedla nebo se k nim chystá. Její řecký protějšek Antonis Samaras uvedl, že návštěva Merkelové je "poselstvím důvěry" ve schopnost Řecka vypořádat se s hospodářskými potížemi a zůstat v eurozóně.

Letecký speciál s německou delegací přistál krátce před 12:30 SELČ na aténském mezinárodním letišti, kde Merkelovou přivítal právě Samaras. Návštěvě kancléřky předcházela mimořádná bezpečnostní opatření. Do služby bylo povoláno na 6 500 policistů a příslušníků pořádkových jednotek včetně členů protiteroristických jednotek a odstřelovačů sledujících situaci ze střech domů.

Proti návštěvě Merkelové protestovalo přímo před parlamentem v Aténách přes 40 tisíc demonstrantů. Ti chtěli dát hlasitě najevo odpor proti Merkelové, jež podle nich představuje symbol hlavních vyjednávacích potíží při získávání mezinárodní finanční pomoci téměř bankrotujícímu Řecku.

Poté, co proti pořádkovým silám rozmístěným za bezpečnostními zátarasy začali házet kameny, odpověděli policisté použitím slzného plynu. Někteří demonstranti podle agentury AFP třímali transparenty s hesly "Merkelová, pryč!", "Ne, 4. říši" a "Pryč s imperialisty".  Po několika minutách ostrých srážek se situace uklidnila.

Podle informací agentury Reuters policie při jedné z největších demonstrací za poslední měsíce zatkla desítky lidí.

Policie zatýkala už před příletem

Podle serveru listu Kathimerini policie už před příletem německé političky zatkla desítky předem podezřelých z chystání výtržností zejména v uzavřené zóně v centru města, kde se Merkelová při svém pobytu pohybovala. Mimo zakázané území se na několika místech začaly už dopoledne shromažďovat tisíce demonstrantů. Řada z nich se "vyzdobila" hákovými kříži.

Řecko krvácí

Při jednání německé kancléřky Angely Merkelové a řeckého premiéra Antonise Samarase byly hlavním tématem reformní plány stávající řecké vlády.

"Dosáhlo se zde hodně," řekla Merkelová podle agentury Reuters. "Myslím, že tempo reforem se značně zrychlilo," dodala a vyjádřila naději, že Řecko zůstane členem eurozóny. Upozornila ale, že Atény musí stále ještě prosadit klíčová úsporná a reformní opatření.

Samaras na tiskové konferenci řekl, že Řecko "krvácí", avšak hodlá se držet slíbených reforem. Vláda je rozhodnuta udržet zemi v klubu 17 zemi používajících euro, dodal.

Zdroj: ČTK

Rozsáhlá bezpečnostní opatření se promítla i do posílení ochrany německého velvyslanectví a sídel německých firem.

Podle agentury DPA byla asi na šest hodin uzavřena nejdůležitější ulice mezi vládní čtvrtí a 1,5 kilometru vzdáleným hotelem, kde se Merkelová ubytuje. Policie kontrolovala i chodce.

Naposledy zažilo řecké hlavní město tak velká bezpečnostní opatření před 13 lety, kdy do země zavítal americký exprezident Clinton. Bylo to v době vojenské intervence NATO proti Srbsku. Tato balkánská země má hluboké sympatie u velké části řeckého obyvatelstva, s níž ho spojuje například převažující vyznávání pravoslaví.

"Pryč z naší země, ty couro," vyháněli Řekové Merkelovou

Merkelová je v zemi svázané rozsáhlými úspornými opatřeními mimořádně nepopulární. Někteří radikálně uvažující novináři neváhali v minulosti přirovnávat německé podmínky finanční pomoci k činnosti wehrmachtu za druhé světové války.

Protesty proběhly už před příjezdem německé kancléřky v pondělí odpoledne a večer. Demonstrace se zúčastnily asi tři tisíce lidí. "Pryč z naší země, ty couro," stálo podle agentury DPA na jednom z transparentů. "Hitlerova dcero, pryč z Řecka a žádnou čtvrtou říši," hlásal jiný.

Řecko je od května 2010 závislé na dvou záchranných balících od Evropská unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Výměnou za úvěrovou pomoc se Atény zavázaly k výrazným rozpočtovým škrtům a ke zvýšení daní.

Politika úspor dopadá na životy běžných Řeků, kteří se potýkají s poklesem příjmů a vyššími daněmi. Německo je pak mnohými Řeky vnímáno jako země, která politiku škrtů prosazuje.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video