Merkelová si plácla s Řeky a Španěly na vracení migrantů, Italové odmítli

  16:37aktualizováno  17:07
Španělsko a Řecko jsou připraveny převzít migranty zachycené na německo-rakouských hranicích, pokud u nich požádali o azyl. Po summitu v Bruselu to oznámila německá kancléřka Angela Merkelová. Střediska pro vyloďování migrantů mimo EU podle ní mohou vzniknout jen se souhlasem dotčených zemí a za spolupráce UNHCR.

Německá kancléřka Angela Merkelová na summitu EU v Bruselu (29. června 2018) | foto: Reuters

„Dohoda nepředpokládá, že Itálie bude z Německa přebírat migranty,“ okomentoval závěry dvoudenního summitu italský premiér Giuseppe Conte. „Žádnou zvláštní dohodu s Merkelovou o vracení migrantů jsem nepodepsal,“ dodal.

Fotogalerie

Kancléřka si naopak veze domů dohodu s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem a novým španělským ministerským předsedou Pedrem Sanchézem. 

Merkelová doufá, že podobnou věc, která odpovídá stávající podobě unijních azylových pravidel, ale zatěžuje jižní země bloku, se podaří domluvit i s dalšími státy, kde většina migrantů poprvé vstupuje na unijní půdu.

Bilaterální dohody o vracení migrantů představovaly pro německou kancléřku hlavní naději na vyřešení německé vládní krize. Šéf CSU a ministr vnitra Horst Seehofer totiž hrozil, že od začátku července začne vracet  migranty zadržené na hranicích Německa. 

Merkelová to odmítla, protože tušila, že by to spustilo dominový efekt a znamenalo by to kolaps schengenského prostoru volného pohybu osob. Pokud by ze summitu nepřivezla řešení, které by bavorské politiky uspokojilo a Seehofer by hranice skutečně uzavřel, musela by ho nejspíš sesadit, což by vedlo k pádu vlády.

Merkelové se tak zřejmě podařilo zajistit si krátký oddech. Bavorští politici už opatrně dali najevo, že se věci hýbají správným směrem. Seehofer by měl hovořit s Merkelovou o výsledcích summitu o víkendu a následně rozhodnout, zda začne odmítat některé migranty přímo na hranicích či nikoli.

Tusk: Ta snazší část je za námi

Merkelová před novináři upozornila, že při vzniku středisek mimo EU, kde by měli být vyloďováni migranti zachránění na moři, bude třeba spolupráce příslušných zemí, kooperace Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a také plný respekt k mezinárodnímu právu.

Vzniknou centra rychlé selekce migrantů, rozhodl klíčový summit EU

Šéf Evropské rady Donald Tusk na závěr summitu vypočetl tři základní prvky noční dohody, které považuje za důležité, a to „vyloďovací“ střediska mimo Evropu, specializovaný finanční nástroj v příštím dlouhodobém rozpočtu EU určený pro tuto problematiku a také posílení unijní podpory libyjské pobřežní stráže.

„Dohoda na summitu je ta snazší část ve srovnání s tím, co nás čeká, až ji začneme prosazovat přímo na místě,“ prohlásil Tusk. Vyslali jsme jednoznačnou zprávu všem lodím působícím ve Středozemním moři, včetně těch, které patří nevládním organizacím, že musejí respektovat zákony a nesmějí bránit činnosti libyjské pobřežní stráže,“ uvedl předseda Evropské rady.

Významnou částí kompromisu je podle Tuska francouzko-italský návrh na „kontrolovaná centra“ na území EU v těch zemích, které se pro jejich vybudování rozhodnou. Také v nich by mělo být rychle rozhodnuto, kteří z migrantů zachráněných ve Středomoří mají nárok na azyl a kdo patří mezi většinu, která se bude muset urychleně vrátit domů.

„Všechna opatření v kontextu těchto středisek, včetně přerozdělování a přesídlování, budou přijímána na dobrovolném základě,“ upozornil Tusk.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Ukrajinec mořil dítě hlady jak v koncentráku. Myslel si, že je nevlastní

Policejní vozy před domem v Kyjevě, kde byl zastřelen ruský novinář Arkadij...

Vyzáblé tělíčko jako z koncentračního tábora. V takovém stavu našli ukrajinští policisté čtyřletého Vladislava...

Vyráběl novičok, teď ruský vědec dostal padáka. Kvůli obvinění z pedofilie

Ruský vědec Vladimir Uglev, který přiznal podíl na tvorbě jedu novičok, na...

Ruský vědec Vladimir Uglev, který se veřejně přiznal ke spolutvorbě jedu novičok, přišel o práci kvůli pomluvám z...

Saúdové sledují své ženy díky americké aplikaci. Zrušte ji, vyzývá senátor

V Saúdské Arábii se po pětatřiceti letech slavnostně otevřelo první kino....

Saúdskoarabští muži mohou své manželky, neprovdané dcery a sestry a jejich pohyb sledovat i online. Umožňuje jim to...

Najdete na iDNES.cz