Merkelová nedoletěla na summit, jejímu letadlu selhal komunikační systém

  6:31aktualizováno  7:01
Angela Merkelová se musela ve čtvrtek kvůli technické závadě na letadle vrátit z cesty do Argentiny na summit G20. Její stroj se musel nad Nizozemskem obrátit a vrátit se do Německa. Server Spiegel Online napsal, že letadlu selhal komunikační systém. Kancléřka v cestě do Argentiny pokračuje v pátek.

Stroj, ve kterém seděl také vicekancléř a ministr financí Olaf Scholz, se musel nad Nizozemskem obrátit a vrátit na letiště u Kolína nad Rýnem, informovala agentura DPA.

V cestě do Buenos Aires bude Merkelová pokračuje podle vládního mluvčího v pátek. Brzy ráno nejprve odcestovala do Madridu, odkud bude do Jižní Ameriky dalších 13 hodin pokračovat běžným linkovým letem.

Technická závada se na vládním airbusu Konrad Adenauer objevila zhruba hodinu poté, co letadlo vyrazilo z Berlína na cestu do Buenos Aires.

Nad Nizozemskem se stroj obrátil a zamířil zpět do Německa, kde kolem 21:00 SEČ bezpečně přistál na letišti u Kolína nad Rýnem. Letiště u západoněmeckého města je centrálou vládní letky a navíc bylo blíž než Berlín.

Bylo to vážné, řekla Merkelová novinářům

Podle deníku Spiegel Online letadlu hodinu po startu selhal celý komunikační systém.

Fotogalerie

Situace byla prý tak vážná, že o ní byla okamžitě po výpadku komunikačního systému letadla informována i ministryně obrany Ursula von der Leyenová.

Že nebyla technická závada na vládním speciálu nijak zanedbatelná, potvrdila i samotná kancléřka.

„Byla to vážná porucha,“ řekla v pátek brzy ráno novinářům v Bonnu, kde strávila noc na hotelu. Zároveň vyzdvihla výkon posádky airbusu a velení „nejzkušenějšího kapitána“ vládní letky.

Původně chtěla delegace pokračovat v cestě do Jižní Ameriky náhradním letadlem. Ukázalo se ale, že vzhledem k tomu, že nejsou kvůli pracovní době k dispozici náhradní piloti ani posádka, musela kancléřka noc strávit v hotelu. V pátek brzy ráno by měla podle dosavadního plánu odletět s velmi malou částí delegace nejprve do Madridu a odtud se pokračovat do argentinské metropole běžným linkovým letem.

Podle mluvčího německé vlády Steffena Seiberta se zjišťuje, zda je možné schůzky, které měla Merkelová na programu, přesunout na pozdější termín.

Podle agentury DPA Merkelová právě vedla rozhovor s novináři, když k ní přistoupila letuška a se slovy „Je to důležité!“ ji odvedla. Následně kancléřka zástupcům médií oznámila, že se stroj vrací do Německa.

Letadlo s kancléřkou Angelou Merkelovou se kvůli technické závadě muselo vrátit...

Letadlo s kancléřkou Angelou Merkelovou se kvůli technické závadě muselo vrátit zpět do Německa (29.11.2018)

Komplikace způsobila závada, kvůli které přestaly fungovat některé elektronické systémy, informovala DPA a připomněla, že se nejedná zdaleka o první problém vládní letky.

Před několika dny měl problémy s letadlem na své cestě po Africe také německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Už na konci letošního června nemohl prezident kvůli závadě na stroji včas vyrazit na cestu do Běloruska. Problémy ale mělo v polovině října i samotné letadlo Konrad Adenauer. Vicekancléř Olaf Scholz se kvůli hlodavcům, kteří stroj poškodili, musel z Indonésie vracet běžným linkovým letem.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Šestice lidí žila v Nizozemsku devět let ve sklepě. Čekali na konec světa

Nizozemská policie objevila šestičlennou skupinu lidí, která celých devět let žila zcela izolována od vnějšího světa....

Pěst ruského režimu se drolí. Policisté odcházejí do výslužby kvůli důchodu

Ruští policisté masově odcházejí ze služby. Obávají se nepříznivých důsledků zvýšení věku pro odchod do důchodu. Podle...

Británie požádá o odklad brexitu, pokud do soboty nebude dohoda

Britská vláda požádá o další odklad brexitu, pokud se jí nepodaří do soboty ratifikovat podmínky odchodu z Evropské...

Média mají odposlechy ze slovenské korupční kauzy Gorila, trvají 39 hodin

Do médií unikla nahrávka z korupční aféry, která se týká podezření z uplácení politiků a vysokých úředníků finanční...

Najdete na iDNES.cz