Mengele dvakrát těsně unikl zatčení, ukazují odtajněné dokumenty Mossadu

  21:08aktualizováno  21:08
Izraelský Mossad zveřejňuje dokumenty o pátrání po osvětimském „andělu smrti“. Plyne z nich, že stačilo málo, a v letech 1960 a 1962 ho dopadl. A taky, že někdy byl v pátrání úplně mimo.

Stalo se to v Buenos Aires v roce 1960. Musela to být šance, která mrzela agenty izraelského Mossadu do konce života. Představte si to: jdete po Adolfu Eichmannovi a přitom vydolujete ještě Josefa Mengeleho. Jenže na to nejste připraveni, a tak stojíte před Sofiinou volbou: dva nezvládnete, musíte si vybrat.

Samozřejmě byl jedničkou Eichmann, muž, který byl jedním z hlavních strůjců holokaustu. Mengele měl pár dnů počkat. Jenže když z Buenos Aires zmizel Eichmann, sadistický „anděl smrti“ z Osvětimi pochopil, že je něco hodně špatně, a zmizel.

Teprve teď je to venku. Stejně jako další případ, kdy ho izraelští tajní agenti už skoro drželi za šos, ale nechali ho být.

V pátek mají být zveřejněny detaily příslušných tajných operací, protože je Mossad odtajnil. Ale jak je v podobných případech zvykem, velká část je venku už s předstihem. Plyne z nich, že i mytický Mossad dělal chyby, někdy to byly přímo zcela zásadní kopance.

Například v roce 1962. Z odtajněných dokumentů je vidět, že izraelští agenti tehdy vystopovali Mengeleho znovu, tentokrát to bylo na jedné venkovské usedlosti poblíž brazilského Sao Paula. Jenže měli zásadní problém. Nebyli si na sto deset procent jistí, že je to on.

A to se zkombinovalo s dalšími okolnostmi. V Mossadu se právě odehrávalo zemětřesení kvůli akci, při níž bombami, výbušnými balíčky, střelbou a únosy zastrašoval i přímo likvidoval německé raketové vědce, kteří vyvíjeli rakety pro Egypt.

Protože Němci tušili, kdo v tom má prsty, a izraelská vláda se hrozila, že jí přestanou dodávat stroje a finanční odškodnění, sesadila šéfa Mossadu Isera Harela, který touto partyzánštinou zašel příliš daleko. Tím službu ochromila, kromě toho se Mossad potýkal s nedostatkem peněz i agentů. Navíc měl i naléhavější úkoly: jakkoli bylo dopadení Mengeleho symbolicky nesmírně důležité, v případě egyptských raket a později palestinského terorismu šlo přímo o přežití země.

A tak byla akce v Sao Paulu zastavena. Harelův nástupce Mejr Amir řekl: „Už jsme si nemohli dovolit ten luxus jít po nacistech.“

Zmizení Eichmanna ostatní nacisty vyplašilo

První únik Mengeleho, muže, jenž na osvětimské rampě při selekcích posílal pohybem ruky lidi na smrt, bolel snad ještě palčivěji. Rafi Eitan, který v Buenos Aires vedl tým, jenž unesl Eichmanna, řekl, že tam našli i Mengeleho byt. Eichmanna už měli, a tak nastalo rozhodování, co dál. Šéf Mossadu Harel chtěl, aby zajali i Mengeleho. Ale Eitan jako velitel na místě byl proti: mohli by se prozradit a přišli by i o Eichmanna, což byla cennější kořist.

Bylo tedy rozhodnuto, že počkají týden, aby Eichmann mohl být převezen do Izraele. Jenže Eichmannovo zmizení vyvolalo mezi starými nacisty poplach a Mengele se ztratil.

Vše je popsáno v nyní odtajněné složce „Meltzer“, což je krycí jméno, které dal Mossad Mengelemu. Stojí tam například, že když Mengele v roce 1948 prchal do Argentiny s falešnými doklady od Červeného kříže, tato organizace dobře věděla, komu pomáhá. Ve složce je zachyceno i to, že Mengele žil první roky v Buenos Aires pod vymyšleným jménem, ale pak se v 50. letech na nějakou dobu klidně vrátil ke svému skutečnému a na dveřích měl dokonce jmenovku Dr. Josef Mengele.

V odtajněných dokumentech je i výrok německého velvyslance o tom, že dostal instrukce, aby bral Mengeleho jako běžného německého občana, protože na něho není vydán německý zatykač. Ten byl vydán až v roce 1959.

Ze složky „Melzer“ plyne i to, že Mossad byl někdy úplně vedle. Většinou hledal Mengeleho v Paraguayi, přestože tam byl jen přechodně. A v roce 1983 spustil velkou operaci v Západním Berlíně, která se točila kolem Mengeleho syna Rolfa. Odposlouchávali ho, nasadili k němu svůdnou sekretářku, vše ve víře, že syn je dovede k otci.

Vymysleli dokonce plán, podle nějž agenti vydávající se za staré nacisty mají přesvědčit syna, že otec je smrtelně nemocný a on by ho měl navštívit. Někdy v té době se dokonce zvažoval plán unést dvanáctiletého syna jednoho z Mengeleho německých přátel a oddaného nacisty Hanse-Ulricha Rudela, který měl výměnou za chlapce prozradit, kde „anděl smrti“ je.

Ale v té době už byl Mengele mrtvý. Utopil se roku 1979 poblíž pláže v brazilském městě Embu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

První žaloba na Boeing ze strany pilota. Nutili nás riskovat životy lidí

Jeden z motorů Rolls Royce Trent 1000 na letadle Boeing 787 Dreamliner

Kanadský pilot anonymně žaluje společnost Boeing za „bezohlednou lhostejnost“ k bezpečnosti cestujících. Odkazuje tím...

Loď Sea Watch 3 s migranty vplula do italských vod. Úřadům i soudu navzdory

Migranti z lodi Sea-Watch 3 mohli po dvou týdnech opustit palubu a vstoupit na...

Humanitární loď Sea Watch 3 s 42 migranty na palubě se rozhodla porušit italskou blokádu a u ostrova Lampedusa vplula...

Ve Vídni se po explozi zřítil dům, nejméně dvanáct lidí se zranilo

Ve vídeňské čtvrti Wieden silná exploze poničila pětipatrový dům. (26. června...

Nejméně dvanáct zraněných si ve středu vyžádala silná exploze, která poničila pětipatrový dům ve vídeňské čtvrti...

Najdete na iDNES.cz