Měli tu 262 mrtvých, teď legionářům v Čeljabinsku odhalili pomník

  16:35aktualizováno  19:01
Ruské město Čeljabinsk odhalilo pomník československých legionářů, kteří zde zahynuli při bojích s bolševiky během ruské občanské války. Přišlo se podívat pár set místních obyvatel, jeden z nich protestoval proti tomu, aby ve městě stála připomínka "českých interventů".

Náměstek ministra obrany Michael Hrbata si prohlíží odhalený památník v Čeljabinsku. | foto: Milan SyručekČTK

"Je mi ode dnešního dne mnohem líp, protože památník připomíná mimo jiné i mého dědečka, který zmizel ve víru bojů," řekla osmašedesátiletá Valerija Grigorjevová, která na slavnost přijela až ze sousední Kurganské oblasti.

Pomník v podobě pamětní desky a připojených "vagonů" se jmény 262 padlých a nezvěstných legionářů stojí u místního nádraží. Právě zde se 14. května 1918 odehrál takzvaný čeljabinský incident, který stál na počátku legionářské anabáze. Při té zhruba 50 tisíc legionářů prakticky ovládlo Sibiř, obrovské území východně od Uralu, a po Transsibiřské magistrále se přesunulo do Vladivostoku. Odtud pak odpluli do Československa.

Ačkoliv pomník vyvolal na internetu a v místních médiích vlnu odporu (čtěte článek o protestech proti pomníku), na místě se novinářům podařilo zahlédnout jen jediného demonstranta, postaršího muže s transparentem protestujícím proti "interventům". "Naši sovětští vojáci se takového pomníku nedočkali," vysvětlil své pohnutky.

V Česku je nicméně řada pomníků připomínající padlé vojáky Rudé armády na československém území v závěrečných týdnech druhé světové války.

Odhalený památník československých legionářů v Čeljabinsku.
Demonstrant přišel k odhalovanému památníku československých legií vyjádřit

Demonstrant přišel k odhalovanému památníku československých legií vyjádřit nesouhlas s tím, že v Čeljabinsku bude stát pomník "Běločechů".

Během slavnosti však i z úst čeljabinského vicegubernátora Sergeje Kamykova zaznělo, že legionáři ještě v řadách carské armády bránili Rusko před Němci a následně se pojednou ocitli uprostřed bratrovražedné občanské války. "Po téměř sto letech je však na místě splnit si uctěním padlých lidskou povinnost," zdůraznil.

Porucha speciálu

Odlet české delegace z Čeljabinska zkomplikovala porucha vládního speciálu. Stroji Airbus A-319 se rozbil navigační systém. Ministr se tak možná do Česka vrátí až v pátek ráno. Před půl osmou večer z vojenského letiště v Praze - Kbelích vzlétl náhradní letoun Airbus a zamířil do Ruska. Na palubě veze i náhradní díl pro porouchaný letoun. Technici ho na místě vymění, aby se delegace mohla vrátit do ČR. Poletí ovšem letounem vypraveným dodatečně, druhým letadlem bude cestovat jen posádka.
Zdroj: ČTK

"Žádný národ nemůže být svobodný, pokud si neváží své minulosti. Dnes obnovujeme historickou paměť," dodal Sergej Davydov z čeljabinské radnice a připomněl, že původní pomník padlým legionářům postavili ze svých peněz místní občané, než byl za komunistického režimu zničen. Následně propaganda vykreslila legionáře jako zrádcovské rabující bandy, které rozpoutaly občanskou válku v Rusku.

Odhalení pomníku chápe český ministr kultury Jiří Besser i jako důkaz, že Češi, Slováci a Rusové jsou s to hovořit i o velkých otaznících ve společné historii. "Potěšilo mě, že přišly stovky lidí, kteří toto chápou. A jeden nespokojený se v demokratické společnosti vždy najde," dodal.

"Ceremonie byla velmi důstojná. Svědčí to o tom, že je to naše společná historie. Lidé, kteří se nesnaží poznat pravdu o svých dějinách, nejsou svobodní, národy, které si neváží svých hrdinů, nejsou sebevědomé. Jsem rád, že Češi jsou už svobodný národ a že máme tady v Rusku řadu podporovatelů, kteří chápou roli československých legionářů v ruských dějinách," řekl český velvyslanec v Rusku Petr Kolář.

Podle Jindřicha Sitty z legionářské obce zůstaly v Rusku hroby více než 3 500 legionářů, jimž je záhodno splatit dluh, aby mohli klidně spát. Na Urale byly pomníky legionářům odhaleny už dříve, a sice v Jekatěrinburgu a Nižním Tagilu.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Jsme v pitomém kukuřičném poli, stěžovala si Ruska po nouzovém přistání

Nečekaná destinace. Pasažéři ruského letadla se bezradně rozhlížejí v...

Po čtvrtečním vydařeném nouzovém přistání ruského letadla se na sociálních sítích objevily záběry jedné z pasažérek,...

Ať se vrátí domů! Cizí lidé s ruským přízvukem volají rodinám vojáků NATO

Čeští letci s gripeny v Pobaltí (31. 8. 2012)

Partnerky vojáků, které Severoatlantická aliance nasadila v Pobaltí, se bojí zvedat telefon. Volají jim cizí lidé,...

VIDEA TÝDNE: Nouzové přistání airbusu, posvěcený zadek a neschopná mluvčí

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Letecké schopnosti, které předvedl pilot ruského airbusu a Češka, která si nechala posvětit pozadí. To jsou dvě...

Najdete na iDNES.cz