Kdo bude Trumpovou první dámou? Manželka tápe, zastínila ji dcera Ivanka

  5:00aktualizováno  5:00
Manželka newyorského magnáta Melania byla celý život zvyklá pózovat před objektivy fotoaparátů. Pokud by však její muž usedl v Bílém domě, musela by také mluvit. Když však musela minulý týden promluvit na republikánském sjezdu, skončil její projev fiaskem. Zvládla by bývalá modelka ze Slovinska roli první dámy?

Donald Trump, jeho dcera Ivanka (vlevo) a jeho třetí žena Melania během předvolební kampaně ve Westchesteru ve státě New York (7. června 2016) | foto: Profimedia.cz

Během celé volební kampaně svého muže přednesla Melania Trumpová před lidmi sotva pár slov. „Dobrý večer. Není úžasný? Bude to ten nejlepší prezident vůbec. Milujeme tě,“ cituje její první „projev“ z loňského listopadu web The Times.

To platilo až do minulého týdne, kdy Trumpova třetí žena promluvila na sjezdu republikánů. Sledovaly ji tisíce delegátů, kamery a miliony diváků u televizních obrazovek. Jenže její první velký projev skončil fiaskem, když vyšlo najevo, že svůj proslov částečně okopírovala od současné první dámy Michelle Obamové (psali jsme zde).

Ačkoliv odpovědnost za projev vzala na sebe členka volebního štábu, šestačtyřicetiletá modelka si vysloužila kritiku ze strany demokratů a posměšné komentáře amerického liberálního tisku (více zde).

Americké volby

To, že jednou bude muset mluvit před arénou plnou politiků, si Melanie jako malá nepředstavovala. Narodila se jako Melanija Knavsová v roce 1970 ve vesnici Sevnica na jihovýchodě Slovinska. Jako dítě prý ráda pletla svetry a s kamarádkami snila o ideálním chlapci. „Narodila jsem se ve Slovinsku, v malé a tehdy komunistické zemi,“ zahájila svůj projev v Clevelandu Trumpová.

Její otec Viktor byl obchodní cestující, matka Amalija pracovala v textilní továrně. Matce záleželo na tom, aby její dcery vypadaly dobře, a tak Melanii i její sestře Ines šila ještě po pracovní době modely, které sama navrhla. Sestry nikdy nevyšly z bytu, aniž by byly načesané a namalované.

Mimo dosah rodičů se patnáctiletá Melanie dostala poprvé v roce 1985, kdy odešla do Lublaně na střední školu designu a fotografie. Její spolužák Damijan Kracina pro The New York Times později vzpomínal, že Melania se tehdy od vrstevníků držela dál, poslouchala Metallicu a The Cure a raději chodila s místní partou do klubů.

Velký svět modelingu

Za dva roky se Melanii změnil život, když ji objevil fotograf Stane Jerko. „Byla prkenná, ale pilná a poslušná,“ popsal později svůj úlovek. Melania po střední škole vzdala další studium designu a architektury a věnovala se naplno modelingu. Na jejích oficiálních stránkách ještě minulý týden stálo, že vysokou dodělala. Na ty se však už nyní nejde dostat, stránka je přesměrovaná na web Trumpovy nadace.

Fotogalerie

V roce 1992 se Melania umístila jako druhá v soutěži Slovinská tvář roku. Změnila si jméno srozumitelnější Melania Knaussová a stala se profesionální modelkou. Fotila v Paříži i Miláně a později se přestěhovala do New Yorku. „Hledala příležitosti a chopila se jich,“ dodal Kracina.

Ta největší životní příležitost se naskytla během jedné party na týdnu módy v New Yorku, kde narazila na o 24 let staršího Donalda Trumpa. Magnáta se od té chvíle nepustila.

Podle Neny Bedekové, která Melanii zná od dětství, se Trump svými vlastnostmi do jisté míry podobá otci Melanie - stejně jako on je prý veselý chlapík a oplývá značnou sebejistotou. „Donald a Melania jsou úplně stejní jako Viktor a Amalija,“ říká Bedeková. Pár se vzal v roce 2005 a o rok později se jim narodil syn Barron.

Bill Clinton a Hillary Clintonová na svatbě Donalda Trumpa a Melanie:

19.července 2016 v 04:30, příspěvek archivován: 22.července 2016 v 16:08

That time Hillary Clinton attended Melania & Donald Trump’s 2005 wedding: https://t.co/EEPguqOa9D #RNCinCLE pic.twitter.com/kL2b5wPJjl

Podle Dala Ranneyho, který spolupracuje na Trumpově kampani, se Melania po svatbě změnila. „Bývala pokorná a mírná - to ještě za něj nebyla vdaná, byla v zemi nová a sotva dostala americké občanství,“ vzpomíná Ranney, který pár potkal v roce 1999.

I když je zvyklá na objektivy fotoaparátů, projevy dosud po ní nikdo nevyžadoval. Ranney soudí, že Melania si neumí získat publikum, hovoří jen v krátkých větách a v projevu nedokáže projevit emoce.

Nyní je však velice blízko tomu, aby vstoupila do amerických dějin a stala se jednou z mála prvních dam, které se nenarodily v USA. Poslední manželkou šéfa Bílého domu, která se narodila v zahraničí, byla v roce 1825 Louisa Adamsová, manželka šestého prezidenta USA Johna Quincyho Adamse.

Schopnější nevlastní dcera

Melanii navíc vítr z plachet bere Trumpova dcera Ivanka, kterou magnát má z prvního manželství s československou modelkou Ivanou, rozenou Zelníčkovou.

Když Ivanka vystoupila na republikánském sjezdu tři dny po Melanii, získala si nejen politiky v sále, ale i americká média. Přes noc zaplnila sociální sítě a stala se politickou celebritou. Podle agentury Reuters to byla „noc Ivanky Trumpové“.

„Viděla jsme ho bojovat za svou rodinu, za své zaměstnance, za svou společnost. A teď bojuje za naši zemi,“ řečnila Ivanka a sál aplaudoval.

Americké prezidentské volby 2016

Čtyřiatřicetiletá viceprezidentka společnosti Trump Organization, která spravuje magnátova aktiva, je od začátku součástí otcovy kampaně a zapojila do ni i svého manžela a tři děti. Podle médií dokázala na sjezdu ukázat vlídnější tvář magnáta, který dosud plnil stránky novin především svými urážlivými výroky na adresu menšin či žen.

„Přiblížila nám, jak milý muž to je. Je to schopná mladá dáma stejně jako její bratr. Myslím, že vidíme začátek dynastie,“ uvedl agentuře Reuters delegát z Nového Mexika, 78letý Fernando C. de Baca. Ivanka by podle expertů mohla pomoci získat svému otci ženské voličky, u kterých má větší úspěch Hillary Clintonová.

„Bude bojovat za rovnost v platech i práci a já budu bojovat s ním po jeho boku!“ prohlásila na adresu svého otce na sjezdu. Podle amerických komentátorů měl její projev jedinou chybu: Ivančiny názory se příliš neshodují s názory jejího otce.

Zatímco ona mluví o ženských právech a boji za rovné příležitosti i platy, Trump platí mužským členům svého štábu o třetinu více než ženám. Pokud by Ivanka měla volit kandidáta, který podpoří to, o čem mluvila v projevu před republikány, měla by podle CNN dát hlas spíše Clintonové.

Některá americká média každopádně už nyní pasují na Trumpovu první dámu místo Melanie. Časopis Politico ji popsal jako tichou sílu kampaně. „Je to jeho nejvlivnější rádce, de facto první dáma a charakterní protějšek,“ napsal komentátor Michael D’Antonio.

Americký web Quartz o ní zase píše jako o Trumpově „kardinálovi Richelieu“. Údajně to byla právě ona, kdo vybral jako Trumpovu dvojku guvernéra Indiany Mikea Pence (psali jsme o něm zde). Odpovědnost prý nese i za vyhození šéfa kampaně Coreyho Lewandowského.

Ivanka byla hvězdou sjezdu republikánů:


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Omezit londýnskou dopravu byla chyba, kají se ekologičtí aktivisté

Narušit londýnskou veřejnou dopravu ve špičce byla chyba, shodují se vedoucí členové ekologického hnutí Exctinction...

Ve švýcarských volbách vyhráli opět nacionalisté, ale se ztrátami

Volby do švýcarského parlamentu v neděli vyhrála nacionalistická Švýcarská lidová strana (SVP), oproti hlasování před...

Premium

Japonsko korunuje nového císaře Naruhita. Čeká na něj magický rituál

Císař je Japonsko a Japonsko je císař. To platí už přes dva tisíce let. Je to jinde nevídaná kontinuita. Absolutně...

Zdražení jízdného zažehlo v Chile oheň nenávisti a vrátilo výjimečný stav

V reakci na násilné protesty, které v posledních dnech ochromily Santiago de Chile, odvolal chilský prezident Sebastián...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz